Pirmieji valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimo tyrimai parodė, kad gyventojams pagalba labiausiai reikalinga sprendžiant santuokos nutraukimo, tėvystės pripažinimo, išlaikymo priteisimo ar paveldėjimo bylas.
Lapkričio mėnesį Teisingumo ministerija planuoja atlikti išsamų tyrimą apie nuo šių metų gegužės pradžios Lietuvoje veikiančia naują valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sistemą. Pirmoji teikiamos nemokamos teisinės pagalbos rezultatus apibendrino Šiaulių valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba (VGTP). Iš viso tokių regioninių tarnybų yra penkios – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose. Jos koordinuoja teisinės pagalbos teikimą rajonuose. Šiaulių tarnyba prižiūri teisinės pagalbos teikimą Šiaulių, Joniškio, Mažeikių, Akmenės, Radviliškio, Telšių, Raseinių, Pakruojo, Kelmės rajonuose.
Iš viso Šiaulių regione nuo gegužės pradžios iki rugsėjo teisinės pagalbos kreiptasi 214 kartų. 160 prašymų patenkinti. Maždaug kas ketvirtas prašymas (50) susijęs su teisine pagalba nutraukiant santuoką. 29 prašymai gauti dėl išlaikymo priteisimo, 14 kartu teisininko pagalba buvo reikalinga nustatant tėvystę ar motinystę.
Mažiausiai pagalbos gyventojai prašo administracinėse bylose. Tokių prašymų Šiaulių VGTP teritorijoje pateikta vos trys. Anot Šiaulių VGTP direktoriaus Arno Ilgausko, „gali būti, kad arba visi pareigūnai labai gerai dirba ir skirdami asmenims baudas nepažeidžia įstatymų, arba gyventojai tiesiog nežino apie savo galimybes pasinaudoti valstybės teikiama teisine pagalba ginant savo teises administracinėse bylose”.
„Pirminę teisinę pagalbą už valstybės skiriamus pinigus teikia savivaldybės, todėl galbūt vertėtų paraginti jų atstovus aktyviau informuoti žmones apie valstybės teikiamą teisinę pagalbą, kuri sunkiai finansiškai besiverčiantiems žmonėms nieko nekainuoja arba už ją reikia atlyginti tik pusę sumos”- pažymi Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius Paulius Koverovas. Apie galimą informacijos trūkumą liudija ir statistika. Pvz., Kelmės rajone per keturis mėnesius iš viso buvo sulaukta vos vieno teisinės pagalbos prašymo atstovauti baudžiamojoje byloje. „Arba žmonės šiame rajone neturi teisinių problemų, arba jie pakankamai turtingi ir jiems nereikia valstybės apmokamo advokato. Tačiau tai nepanašu į realybę”, – teigia P.Koverovas.
Statistika rodo, kad Šiaulių regione valstybės garantuojama teisinė pagalba teikiama ne tik efektyviai, bet ir kvalifikuotai. „Nors dauguma žmonių kreipiasi dėl teisinės pagalbos baudžiamosiose bylose, tačiau beveik dešimtyje civilinių bylų šiemet suteikus teisinę pagalbą Šiaulių regionų gyventojams visi teismo procesai baigėsi atstovaujamų piliečių naudai arba šalių taikos sutartimis”- džiaugėsi A.Ilgauskas.
„Viščiukus skaičiuojama rudenį, todėl lapkritį apibendrinę teisinės pagalbos teikimo rezultatus bandysime tobulinti veikiančią sistemą ir galbūt sumažinti formalius reikalavimus žmonėms, pageidaujantimes gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą” – kalbėjo Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius P.Koverovas
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas nustatyto dviejų lygių teisinę pagalbą – pirminę ir antrinę. Pirminė teisinė pagalba – tai iki vienos valandos trukmės teikiamos teisinės konsultacijos visiems gyventojams neatsižvelgiant į jų finansinę padėtį. Tokias konsultacijas turi teikti savivaldybės arba jų samdomi advokatai. Prireikus ne tik konsultacijų, bet ir realios advokato pagalbos teisme, galima pasinaudoti antrine teisine pagalba. Prašymus tokiai pagalbai gauti gali užpildyti savivaldybių atstovai, tačiau pačią pagalbą skiria regioninės valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos.
Antrinę teisinę pagalbą asmenys gauna tik tuomet, jei jų turtas ir metinės pajamos neviršija Vyriausybės nustatytų normų. Įstatyme yra nurodyti ir asmenys, kuriems tokia pagalba teikiama neatsižvelgiant į jų turtą ir pajamas. Pvz., nukentėjusieji dėl nusikaltimų atsiradusios žalos atlyginimo bylose, taip pat teisę į socialinę pašalpą turintys asmenys, arba jei jie yra valstybės išlaikomi stacionariose globos įstaigose ir kai kurie kiti.