Didžiausia Lietuvoje finansų maklerio įmonė „Finasta” nesutinka su Vertybinių Popierių Komisijos sprendimu skirti 1500 litų baudą dėl maždaug 15 000 litų vertės kliento vertybinių popierių ir pinigų portfelio valdymo pažeidimų.
Bendrovės direktorius Dalius Kaziūnas sakė, kad jį stebina tokie komisijos sprendimai. „Mūsų tikslas siekti naudos klientui. Todėl visada stengiamės sulaukti palankaus momento papildyti valdomų klientų portfeliais vertybiniais popieriais ir sprendimų nepriiminėjame skubotai”,- sakė D. Kaziūnas.
Jis teigia, kad analogiškai elgiasi ir investicinių, pensijų fondų valdytojai. „Komisija priėmė tokį sprendimą „Finastos” atžvilgiu. Įdomu, kaip komisija vertina susidariusią situaciją su Pensijų fondais, kuomet milijonines lėšas valdantys valdytojai taip pat suinvestuoja per nemažai laiko. Dėl to fondų valdytojai nėra baudžiami”,- teigė D. Kaziūnas.
Pasak jo, komisija, priimdama tokį sprendimą ir posėdžio metu išreiškė nuomonę, kad visos klientų lėšos turi būti suinvestuotos, nors aplinkybės gali būti nepalankios ir tokios investicijos prieštarautų sveikam protui.
„Jeigu būtume pildę šį portfelį akcijomis joms gerokai pabrangus ir vėliau jų vertė būtų kritusi, komisija tai tikriausiai nelaikytų nerūpestingu portfelio valdymu”,- svarstė D. Kaziūnas.
Nors dalis šio portfelio lėšų buvo laikoma grynaisiais pinigais, kliento vertybinių popierių portfelio prieaugis per puspenkto mėnesio siekė 15,5 procento.
2004 metų pradžioje dalis šio investuotojo vertybinių popierių portfelio lėšų buvo laikoma grynaisiais dėl akivaizdžių priežasčių. „Valdydami klientų portfelius mes vadovaujamės fundamentalia bendrovių analize ir į ilgą laikotarpį orientuotu investavimo stiliumi, todėl 2004 metų pirmą ketvirtį kylant akcijų kainoms buvo laikomasi atsargios investavimo politikos”,- sakė D.Kaziūnas.
Pasak jo, tokia portfelių formavimo politika buvo taikoma visiems tuo metu formuojamiems klientų portfeliams. Buvo tikimasi, kad tų metų vasarą kritus akcijų kainoms, turimi grynieji pinigai amortizuos neigiamus pokyčius ir suteiks palankias galimybes įsigyti atpigusias akcijas.
D.Kaziūnas teigė, kad laikytasi strategijos, jog esant tokiai nedidelei kliento vertybinių popierių portfelio vertei, aktyviai spekuliuoti būtų buvę itin sudėtinga ir klientui nenaudinga. „Pernelyg dažnas pozicijų keitimas, stengiantis išnaudoti trumpalaikius rinkos svyravimus, sąlygoja didesnius sandorių kaštus, be to gali būti nenaudingas klientui mokestiniu požiūriu. Todėl manėme, kad atsargus, ilgalaike perspektyva pagrįstas investavimas yra labiau tinkamas valdant tokius portfelius”,- teigė jis.
Tai ne pirmas Vertybinių Popierių Komisijos sprendimas, kurį AB FMĮ „Finasta” teismine tvarka apskundžia. Vienas iš jų yra galutinai panaikintas Vyriausiajame Administraciniame Teisme. Dėl kitų skundų šiuo metu nėra priimti galutiniai sprendimai ir vyksta teisminiai procesai.