Išlyginamosios klasės ir išlyginamosios mobilios grupės užsieniečiams, pageidaujantiems mokytis lietuvių kalbos, uostamiestyje nebus populiarios.
Taip prognozavo Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Virginija Kazakauskienė.
Švietimo ministras Remigijus Motuzas patvirtino aprašą, pagal kurį atvykę arba grįžę gyventi į Lietuvą užsieniečiai galės mokytis valstybinės kalbos ir valstybine kalba.
Pageidaujantiems bus sudaromos išlyginamosios klasės (ne daugiau kaip 15 mokinių) ir išlyginamosios mobilios grupės (ne daugiau kaip 4 mokiniai). Vienerius metus tokiose klasėse moksleiviai bus mokomi tik lietuvių kalbos, paskui jau ir kitų dalykų.
Valstybinės kalbos mokymas finansuojamas iš mokinio krepšelio. Šiose klasėse mokytis gali ir suaugusieji. Pageidaujantys turėtų kreiptis į vietos švietimo skyrių.
Uostamiečio mokyklose šiemet pageidavo mokytis 34 užsieniečiai iš įvairių pasaulio kampelių: Izraelio, Ispanijos, Vokietijos, Rusijos, Indijos, Ukrainos, Čečėnijos, Norvegijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir kt.
Jei anksčiau daugiau mokinių atvykdavo iš Rusijos, tai dabar geografija tapo kur kas platesnė. Tiesa, duomenys kol kas tikslinami, tad norinčiųjų mokytis lietuvių kalbos gali ir padaugėti.
V. Kazakauskienė spėjo, kad Klaipėdoje kol kas nebus sudaryta nė viena išlyginamoji klasė ar mobili grupė. Užsienio moksleiviai nenori prarasti vienerių mokslo metų, tad geriau renkasi įprastas klases, o lietuvių kalbos mokosi papildomai.
Kitas dalykas, anot V. Kazakauskienės, užsienio moksleiviai atvykę trumpesniam nei trejų metų laikotarpiui gali nesimokyti. Be to, vaikai yra imlesni, tad ir lietuviškai pramoksta greičiau nei saugusieji.
Užsieniečiai, tarp kurių nemažai iš buvusių sovietinių šalių, dažniausiai pageidauja mokytis rusų kalba dėstomose mokyklose. Jie renkasi M. Gorkio, „Pamario”, „Pajūrio” mokyklas.
Moksleiviai iš tolimesnių šalių ne retai mokosi privačiose mokyklose. Praktikos, kaip mokyti užsieniečius, turi „Universa via” pagrindinė mokykla. Kiek sunkiau lietuvių kalba dėstomose mokyklose adaptuotis, pavyzdžiui, mokiniams iš Amerikos ar Olandijos. Mat mokytis jiems tenka ne savo gimtąją kalba.
Pasak V. Kazakauskienės, užsieniečių mokymas uostamiesčio mokyklose nėra naujiena. Jų mokymusi rūpinamasi nuo 2003 metų. Praėjusiais mokslo metais Klaipėdoje mokėsi kiek daugiau nei 60 užsieniečių.
Sandra Lukošiūtė