Akiniai ar lęšiai?

Vienadieniai, savaitiniai, keičiami kas mėnesį ar rečiau, skirtingų dioptrijų, skaidrūs ar įvairiaspalviai, ypač deguoniui pralaidūs silikoniniai ar paprastesni, hidrogeliniai, – kai kurie specialistai šiuolaikinius kontaktinius lęšius vadina beveik tobulu kūriniu.

Be šio išradimo daugelis besi-skundžiančiųjų regos sutrikimu tiesiog nebeįsivaizduotų savo gyvenimo, tačiau akiniai taip pat nesiruošia užleisti savo pozicijų.

Akių gydytojai pripažįsta, jog kontaktiniai lęšiai tinka ne kiekvienam, tačiau tokių atvejų pasitaiko nedaug – koreguoti regėjimą lęšiais šiandien gali apie 90 proc. žmonių.

Kai kurie žmonės gali būti alergiški tirpalams, kuriuose laikomi kontaktiniai lęšiai, arba pačių lęšių medžiagai, taip pat akys gali išvis netoleruoti jokio svetimkūnio arba jos yra labai jautrios – retus išimtinius atvejus vardijo „Nefridos” klinikos gydytoja oftalmologė Liuda Lekutienė.

Specialistės manymu, žmonės, pasirenkantys akinius, o ne lęšius, neretai vadovaujasi savo baimėmis, mitais ar kitokiais motyvais.

„Vienas bijo liestis prie akies, kitas – kad neįsidės, trečias – kad grauš akis… Dar kiti labiau patinka sau su akiniais, tai tarsi įvaizdžio detalė”, – teigė medikė.

Tačiau L.Lekutienė taip pat pripažino, jog vien su kontaktiniais lęšiais neretai sunku išsiversti: „Reikia turėti akinius, duoti akims pailsėti. Kontaktiniai lęšiai taip pat tinkami ne visoms situacijoms. Pavyzdžiui, geriau be jų būti aplinkoje, kur daug dūmų”.

Dirbantiesiems su kompiuteriu kontaktiniai lęšiai irgi kelia papildomų rūpesčių – sausa aplinka bei sumažėjęs mirksėjimo dažnis sukelia „sausos akies” sindromą: akys gali parausti, imti degti, perštėti.

Tačiau, pasak L.Lekutienės, tokių nepatogumų gali patirti ne tik nešiojantieji lęšius. Medikė teigė, jog drėkinti akis dirbtinėmis ašaromis neprošal bet kuriam dirbančiajam su kompiuteriu.

Specialistė tikino, jog tie, kurie laikosi higienos reikalavimų bei paiso kontaktinių lęšių naudojimo instrukcijų, su problemomis nesusiduria.

Vis dėlto nešiojantiems lęšius L.Lekutienė patarė nepatingėti kartkartėmis apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti ragenos būklę: „Vieniems greičiau atsiranda kokių nors pakitimų, kitiems – vėliau, tretiems – išvis nepasitaiko”.

Lina Bieliauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.