Išgelbėjo retą paukštį

Retas iš mūsų yra matęs vapsvaėdį. Ir tai suprantama, nes šis paukštis įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą.

Tačiau šis sparnuotis ne vieną savaitę gyveno kauniečių Lukšių šeimoje, Lietuvos gyvūnų globos draugijos Smulkių laukinių gyvūnų reabilitacijos skyriuje, o šiomis dienomis, matyt, skrenda į Afriką, kur vapsvaėdžiai žiemoja.

Netikėtas grybautojų radinys

Prieš mėnesį kauniečių Lukšių šeima grybavo viename Rokiškio rajono miške. Grybų paieškos Renatai Lukšytei nesisekė, todėl mergina nusprendė atidžiau pasidairyti po mišką. Staiga pastebėjo krutant kažkokią margą dėmę. Priėjusi arčiau pamatė besiremiantį sparnų galais į miško paklotę didelį margą paukštį, kuris mėgino pajudėti iš vietos. Jo pastangos buvo bevaisės – kūnas nepakilo nuo žemės, paukštis net išsižiojęs gaudė orą. Supratusi, kad jį ištiko kažkokia nelaimė, Renata pašaukė tėtį. Kai jis priėjo apžiūrėti paukščio, šis aprimo, nebesiblaškė. Vytautas Lukšys žaizdų nerado, ir žmona paragino vežti paukštį į šeimos sodybą Rokiškio rajono miške.

Paukštis buvo išsekęs

Lukšiai paukštį parsinešė pintinėje. Namuose jie apžiūrėjo radinį dar kartą ir nusprendė, kad tai kažkoks vanagas. Kadangi sparnuotis buvo labai nusilpęs, pirmiausiai jam buvo pasiūlyta vandens ir smulkiai pjaustytos jautienos, tačiau paukštis į tokias, rodos, karališkas vaišes nereagavo. Tuomet Lukšiai pasiūlė žalios vištienos krūtinėlės, tačiau paukštis net nepajėgė lesti. Teko jį maitinti.

Po poros savaičių gyvasis radinys atkuto: pats lesė, valėsi plunksnas, paskrisdavo kambaryje kelis metrus, buvo ramus su Lukšiais, tačiau pasišiaušdavo prieš jam nepažįstamus žmones.

Lukšiai nusprendė vežti paukštį į Kauną ir parodyti specialistams.

Priglaudė Ežerėlio miškas

Ornitologas Ričardas Patapavičius paaiškino, kad tai vapsvaėdis. Ornitologas patarė išgijusį paukštį skubiai išleisti į laisvę, nes rugsėjo pradžioje šie sparnuočiai traukia per Italiją ir Izraelį į Afriką žiemoti. Lietuvoje tokiu metu jiems sunku rasti maisto – laukinių bičių ar jų perų, kuriais šie paukščiai minta, vaikštinėdami po pievas. Beje, vapsvaėdžių galva patikimai apsaugota nuo bičių įgėlimų – ji tankiai apaugusi plunknomis, panašiomis į žvynus. Neatsisako vapsvaėdžiai pasmaguriauti ir laukinių pelių. „Jei šio paukščio gyvenime nebepasitaikys nelaimingų atsitikimų, jis gyvens dar kelis dešimtmečius“, – sakė ornitologas apie išgelbėtą vapsvaėdį.

Lukšiai paleido paukštį Ežerėlio miškuose, kurie yra piečiau nei Rokiškio rajono miškai. Juk vapsvaėdis vis vien skris į pietus. Lukšiai tikisi, kad jų kartu su veterinarijos specialistais išgelbėtas paukštis šiuo metu skrenda į Afriką, nes mestelėtas į viršų, lengvai pakilo į aukštą Ežerėlio miško pušį.

Į Lietuvą šis paukštis turėtų grįžti balandžio pabaigoje.

Virginija Skučaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Išgelbėjo retą paukštį"

  1. manfredas

    faina labai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.