Ligoniams už medikamentus teks primokėti mažiau

Po ilgų diskusijų Vyriausybė šį mėnesį patvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomą naują kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarką. Taip buvo išspręstas valstybės lėšomis perkamų preparatų įvairioms ligoms gydyti klausimas.

Lietuvos įstatymai numato, kad vieną kartą per metus turi būti patvirtinamas ir išleidžiamas kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainynas. Jis nustato, kokią vaisto kainos dalį apmoka valstybė, o kokią dalį turi sumokėti pats ligonis.

„Kainos kainyne kasmet keičiasi – jos priklauso ne tik nuo vaisto gamintojo deklaruotos kainos Lietuvai, bet ir nuo jo kainos kitose Europos šalyse”, – teigė sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga.

Pasak ministro, iki šiol vaistų bazinė kaina (vaisto kainos dalis, kurią apmoka valstybė) buvo skaičiuojama pagal Sveikatos draudimo įstatymo nuostatas, t.y. vaisto kaina negali būti daugiau nei 5 procentais didesnė už mažiausią šio vaisto kainą visose Europos Bendrijos šalyse.

Tačiau, pažymi Ž. Padaiga, dažnai farmacinės kompanijos Lietuvai pateikdavo daug didesnes vaistų kainas, todėl skirtumą turėjo apmokėti ligonis.

Farmacinėms kompanijoms pateikus 2005 m. kainas Lietuvai paaiškėjo, kad esant senajai tvarkai, priemokos gyventojams būtų išaugusios per 50 proc. Todėl ir buvo pasiūlyta nauja bazinių vaistų kainų skaičiavimo tvarka.

Įsigaliojus naujajai tvarkai, bazinės vaistų kainos bus apskaičiuojamos atsižvelgiant į vaistų kainas šešiose referentinėse Europos Sąjungos šalyse, kurios yra artimiausios Lietuvai pagal BVP vienam gyventojui, t. y. šalys, kurių ekonominio išsivystymo lygis panašus į Lietuvos. Tai – Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Slovakija ir Vengrija.

Paskaičiuotas kainų vidurkis minėtose šalyse sumažinamas 5 procentais ir pagal jį nustatomos kompensuojamųjų vaistų bazinės kainos Lietuvoje. Tai ir yra naujoji vaisto kaina, kurią apmoka valstybė.

„Naujoji tvarka leido sumažinti priemokų augimą, – akcentuoja sveikatos apsaugos ministras. – Priemokos bus 40-50 mln. litų mažesnės nei prognozuotos, t.y. sieks apie 105-110 mln. litų per metus. Tiesa, atskiram vaistui priemokos dydis gali skirtis.”

Pasak ministro, maždaug trečdaliui vaistų (iš 1 400 pozicijų, esančių kainyne) priemokos nepakis, dar trečdaliui – sumažės, ir likusiam trečdaliui padidės. Pabrangimas daugiau nei 5 litais palies 62 pozicijose esančių vaistų pakuotes.

Ž. Padaiga informavo, kad 2005 m. planuojama apie 10 procentų padidinti išlaidas kompensuojamiems vaistams pirkti – tai sudarys 500 mln. litų per metus.

Gera žinia pacientams – naujajame vaistų kainyne yra įrašyti ir nauji, anksčiau nekompensuoti vaistai – širdies ir kraujagyslių, onkologinių, tame tarpe kraujo vėžio, Parkinsono, epilepsijos, opaligės, prostatos padidėjimo, dermatito, reumatoidinio artrito gydymui bei ligoniams po inkstų transplantacijos.

Naujai sukurti vaistai, įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, yra apsaugoti patento ir vadinami patentiniais arba etiniais. Pasibaigus patentinės apsaugos laikui, šį vaistą gali gaminti visi, kas atitinka geros gamybos praktikos reikalavimus, t.y. gaminti generinius vaistus, kurių gamyba yra pigi, todėl jų kaina mažesnė už patentinius.

SAM pastebėjimu, Lietuvoje kai kurių generinių vaistų kainos mažai skyrėsi nuo originalių patentinių. Siekiant apriboti šį piktnaudžiavimą, buvo nuspręsta 30 proc. sumažinti naujų generinių vaistų kompensavimo lygį (šalia patentinio atsiradus generiniam vaistui).

Sutaupytos lėšos bus skiriamos naujiems vaistams pirkti, o gyventojų priemokos nedidės.

Pagal 2004 m. duomenis, apie 50 proc. visų lėšų vaistams pirkti yra skiriama generiniams vaistams, t.y. generiniams ir patentiniams vaistams išleidžiama tiek pat lėšų.

SAM duomenimis, pernai vaistinės ar jų tinklai kompensavo gyventojų priemokas organizuodamos specialias akcijas. Iš viso per metus buvo kompensuota apie 30 mln. litų priemokų.

Ž. Padaigos teigimu, šioje konkurencinėje vaistinių kovoje laimėjo ligonis, nes buvo sumažintos jo išlaidos vaistams. Naujuose SAM parengtuose teisės aktuose yra palikta galimybė tolesnei konkurencijai bei vaistų kainų mažėjimui.

Naujai parengtame Farmacinės veiklos įstatyme yra nustatyta tik maksimali vaisto kaina vaistinėse. Todėl, anot SAM specialistų, toliau išlieka galimybė priemokoms mažėti.

Prognozuojama, kad pacientų priemokoms bus pritaikyta nuolaidų už 20-40 mln. litų.

Pasak ministro Ž. Padaigos, įsigaliojusi bazinių vaistų kainų nustatymo sistema yra labai aiški ir skaidri.

Lora Armonienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.