,,Šuoliuojanti” temperatūra

Po linksmo gimtadienio Rapoliukas tarsi pulsavo karščiu. Mamytė niekaip negalėjo nuraminti įsiaudrinusio berniuko. Kai lūpomis prigludo prie mažylio kaktos, iškart suprato – vaikas karščiuoja. Įdavė berniuką tėčiui ir nuskubėjo ieškoti termometro. Tačiau jo neprireikė. Vaikutis vartydamas naują knygelę nurimo, atsigėrė vandenuko ir karštis atlėgo pats… Apie temperatūros kilimo priežastis, apie tai kada ji pavojinga ir kaip ją pamažinti, kalbamės su Šeimos medicinos centro gydytoja pediatre Laima Bulikaite.

Kada pakyla temperatūra?

Temperatūrą dažniausiai sukelia virusai, bakterijos, alerginės kilmės uždegiminiai procesai, kraujo išsiliejimas į audinius (po operacijos, traumos, lūžus kaulams), centrinės nervų sistemos ligos. Tačiau pakilus temperatūrai vaikučio imuninė sistema dirba daug efektyviau, o ligos ,,sukėlėjai” sunkiai pakenčia tokį karštą klimatą ir žūva. Vadinasi, neverta skubėti mažinti karščio, vos jam pakilus. Dažnai pakilusi temperatūra yra paprasčiausio peršalimo požymis. Temperatūra pakyla, kai mažyliui prasideda ausų, plaučių ar šlapimo pūslės uždegimas. Egzistuoja ir daugybė virusinės kilmės ligų (neretai net nežinia, kaip jie vadinasi), dėl kurių temperatūra ,,pašoka” net iki 39 laipsnių. Tačiau po kelių dienų ji pamažėja ir vaikutį išberia. Kai pasireiškia panašūs požymiai, daugelis gydytojų linkę palaukti tris dienas ir tik paskui skirti rimtesnius tyrimus. Jei tyrimai nerodo ausų, gerklytės ar plaučių ligų, tuomet daromi išsamesni kraujo, šlapimo ar net rentgeno tyrimai.

,,Šuoliuojanti” temperatūra

Vaikų kūno temperatūra nebūna visada vienoda. Jei mažylis sveikas, jo temperatūra gali keistis nuo 36,6 iki 37 laipsnių. Tačiau kai kuriems labai judriems vaikučiams po audringų švenčių, aktyvių žaidimų kieme vasarą ji gali pakilti ir iki 38 laipsnių. Termometro stulpelis gali šoktelėti į viršų vaikui susijaudinus, per karštai jį prirengus, sočiai pamaitinus, kai jis ilgai pabūna saulėje ar pernelyg šiltoje patalpoje.
Todėl vaikutį nuraminkite, jei jis perkaitęs, perrenkite, duokite atsigerti drungno vandenuko ir po kurio laiko vėl pamatuokite temperatūrą. Nesvarbu, dėl ko ji pakilo, bet 37,5 ir daugiau laipsnių jau nėra gerai. Ją reikia stebėti, dar geriau užsirašyti.

Kaip matuoti temperatūrą?

Temperatūrą geriausia matuoti visada tuo pačiu termometru – ryte vos prabudus ir vakare apie 18 ar 19 val. Jei vaikutis serga, dar dažniau – tris, keturis kartus per dieną tomis pačiomis valandomis. Užsirašykite dienas, valandas ir termometro parodymus. Kintanti temperatūra pagelbės gydytojui nustatant tikslią vaiko ligos priežastį. Jei ryte matuojate temperatūrą paprastu termometru, o vakare elektroniniu, vargu ar galėsite tiksliai žinoti vaikelio būklę.
Vyresniam vaikučiui temperatūrą matuokite pažastyje 7 min. Kūdikiams mamytės matuoja karštį įkišusios termometro galiuką į užpakaliuką ar burnytę. Bet tai labai pavojingas būdas, mat mažylis gali netikėtai suspurdėti, įtempti raumenukus ir stiklinis gyvsidabrio kaklelis nulūžti. Dar pavojingiau, jei vaikas nukąstų termometro galiuką. Todėl mažyliams temperatūrą matuokite kirkšnyje.
Ne tik svarbu, kiek pakilo temperatūra, bet dar ir tai, kiek ji laikosi. Jei temperatūra pakilo staiga, tarkim, po audringo gimtadienio, jos negalima laikyti ligos požymiu. Tačiau jei temperatūra tris keturis vakarus iš eilės pakyla daugiau nei 38 laipsnius, tai reiškia, kad vaikučio organizmas reaguoja į pavojaus signalus. Geriau negydykite patys, o skubiai kvieskite gydytoją.

Daiva Tėvelienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.