Seime „stumiamos” pataisos
Valdininkams ir tarnautojams, pasirodo, dar maža pagundų ir galimybių nusidėti. Netrukus jie turės dar daugiau šansų parodyti į save lenktus nagus.
Valstybės tarnautojų gerove uoliai rūpinasi parlamentarai.
Seimas siekia leisti valstybės tarnautojams dirbti kitus darbus ir gauti už tai atlyginimą.
Fantastiškas „biznio” darymo modelis – biurokratas Vardenis Pavardenis sėdi valdiškame kabinete ir rūpinasi, kad klestėtų jo paties privatus verslas. Už abu „darbus” ponas Vardenis gauna po solidžią algą.
Saugikliai – tik teorija
Seimūnai aiškina, kad tokias Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo ir papildymo pataisas svarsto siekdami įgyvendinti atitinkamą Konstitucinio Teismo sprendimą.
Keliamos sąlygos – antrasis tarnautojo darbas turi nesukelti viešųjų ir privačių interesų konflikto, nediskredituoti valstybės tarnybos autoriteto ir netrukdyti tinkamai atlikti valstybės tarnautojo pareigų.
Taip pat valstybės tarnautojas lyg ir negalėtų dirbti tose įmonėse, kurias jis pats kontroliuoja, prižiūri jų veiklą ar priima kokius nors įmonei įtakos turinčius sprendimus.
Žodžiu, gryna teorija.
Besiplėšantys – beverčiai
– Kaip užtikrinti, kad antrasis darbas nebūtų neleistinai susijęs su pagrindine tarnyba? – „Ekstra žinios” paklausė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininką Algirdą Meškauską.
– Reikės gerai įsigilinti į konkrečius atvejus, koks tarnautojas kokį papildomą darbą dirba.
– Kiek kartų, norint kontroliuoti situaciją, turės padidėti tarnybinės etikos sargų armija?
– Žinoma, darbo mums prisidės. Kokie pajėgumai tam būtų reikalingi, dabar nesiryžčiau spėlioti.
– Kokių pavojų sukeltų leidimas tarnautojams dirbti kelis darbus?
– Galima kalbėti net apie poilsį. Žmogus turi būti pailsėjęs. Reikia kaip nors įvertinti, koks bus tas kitas darbo krūvis.
Tarkime, jei policininkas po darbo eis saugoti ko nors į saugos bendrovę, kitą dieną jis vaikščios miegodamas.
Kodėl vokiečiai skundžia kaimynus, jei jie sekmadieniais dirba darbus? Tvarka, kad reikia ir ilsėtis, nusistovėjusi.
Jei žmogus nesiilsi, jis kokybiškai neatliks darbo.
Seimo užmojus kritiškai įvertino ir prieš korupciją kovojančios tarptautinės organizacijos „Transparency International” Lietuvos skyriaus direktorius Rytis Juozapavičius:
„Jei valdininkams bus sudarytos sąlygos dirbant uždarbiauti kitur, atsiras labai daug visokių galimybių piktnaudžiauti, nes valstybės tarnyba asmeniui suteikia tam tikrų galių. Jeigu tu dirbi privačiame sektoriuje, kuris susijęs su tavo valdiška veikla, – tų pagundų neišvengiamai atsiras!
Įsivaizduokime tarnautoją, kuris laisvalaikiu nuo tarnybos augina gėles ir jas pardavinėja. Lyg ir nieko blogo, ar ne? Bet kas, jeigu tarnyboje susitikęs su delegacijomis jis dalys svečiams savo, kaip gėlininko, vizitines korteles? Kas, jeigu pokalbiuose apie valstybės reikalus jis prasitars apie savo reikalus su žmonėmis, kurie gali tuo susidomėti?”
„Ekstra žinios”