Šiandien prasideda kasmetinės Europos paveldo dienos (EPD), kurias rengia Kultūros paveldo departamentas( KPD ) kartu su Europos Taryba ir Europos Kultūros kelių institutu. Rugsėjo 15- spalio 2 dienomis visoje šalyje vyks nemokami renginiai, skirti šių metų temai „Europa, bendras paveldas.Kultūros vertybės ir kultūrinis turizmas.
Šiemet EPD organizatoriai pakvies į ekskursijas po gausiausiai lankomas vietas, turinčias kultūrinę vertę: visi besidomintys galės tiek pėsčiomis, tiek autobusu ir netgi dviračiais arba laivu keliauti po Lietuvos dvarų sodybas, istorinius parkus, piliakalnius ,bažnyčias, gynybinius įtvirtinimus, aplankyti naujas parodas ir kita.
EPD renginiai Vilniuje prasidės rugsėjo 20 dieną KPD, Europos Kultūros kelių instituto, Vilniaus bei Kauno savivaldybių rengiama tarptautine konferencija „Kultūrinis turizmas:kaip atskleisti kultūros paveldo vertes”.Jos metu turizmo organizatoriai iš visos Europos, remdamiesi ilgamete praktika, pasidalins patirtimi, kaip buvo panaudota ES struktūrinių fondų parama, atgaivinant dvarų pastatus ir istorinius parkus Airijoje, pateikti pavyzdžiai, kaip keli Austrijos miestai bendradarbiauja Mocarto tema, kaip keletos savivaldybių muziejai dirba kartu, siekdami bendrų tikslų, bus pristatytas ir Belgijos projektas „Gražiausi Valonijos kaimai „, Finikiečių kelias bei kitų Viduržemio jūros baseino pavyzdžiai, taip pat ortodoksų vienuolynų kelias Graikijoje ir kt.
Pasak EPD koordinatoriaus Lietuvoje Alfredas Jomanto, Europą iš tiesų dar reikia atrasti iš naujo. Visa tai, ką gali mums parodyti tos šalys, kuriose mes negalėjome lankytis ištisus dešimtmečius, yra dalis mūsų bendro kultūros paveldo, nuo kurio buvome dirbtinai atkirsti. Nereikia menotyrininko diplomo, kad atpažintume Italijos renesanso grakštumą ir darną, baroko didybę savo statinių ir aikščių proporcijose, didingam bažnyčių fasadų bangavime. Ar ne tokia pati vaizduotė įkvėpė Europos gotikinių katedrų kapitelių meistrus ir mūsų geriausius kryžiadirbius? Kalbant apie kultūrinį turizmą, svarbiausia yra atrasti Lietuvą sau patiems: suvokti ir priimti savąją tapatybę kartu su šalies autentiškąja kultūra, miestais ir jų senąja architektūra, dvarais ir istoriniais parkais, iš naujo atrasti tik mums būdingą Lietuvos kraštovaizdį ir įtvirtinti šią savastį bendrame Europos kontekste.
Kaip ir kiekvienais metais žiūrovus pasieks naujas dokumentinis filmas – šiemet tai keleto autorių sukurtas „Lietuva anapus ir šiapus laiko”, – o skaitytojai sulauks naujos knygos – straipsnių rinkinio – skirto kultūrinio turizmo organizavimo patirčiai įvairiose Europos šalyse apžvelgti.
Europos Tarybos programa „Europos paveldo dienos” Lietuvoje rengiama jau vienuoliktus metus iš eilės.Tai – viena populiariausių Europos Tarybos programų, ji vyksta kiekvienais metais visoje Europoje, paprastai savaitgaliais.Šis pats masiškiausias visuomenei skitas renginys kasmet sutraukia apie 20 milijonų lankytojų.
Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, kad 1991 metais Europos Tarybos iniciatyva, remiant Europos Sąjungai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas.
Visi Europos paveldo dienų renginiai yra nemokami!Maloniai kviečiame dalyvauti.
Daugiau informacijos www.heritage.lt.
Kategorijos
- Aplinkosauga
- Augintiniai
- Ekonomika
- Informacinės technologijos
- Interjeras
- Įvairenybės
- Justicija
- Kinas
- Kultūra
- Laisvalaikis
- Lietuvoje
- Medicina
- Mityba
- Mokslas
- Moterims
- Nuomonė
- Pasaulyje
- Politika
- Psichologija
- Receptai
- Renginiai
- Šeima ir namai
- Specialistai konsultuoja
- Sportas
- Statyba
- Švietimas
- Transportas
- Vaikai
- Vyrams
- Žiniasklaida