Kenkia užuot saugojusios

Nepriklausomo tyrimo Vokietijoje rezultatai parodė, kad kai kurios medžio apsaugos priemonės skatina jo gedimą

Perdažyti namą ar net paprasčiausią tvorą yra netrumpas darbas, nes prieš tai dažniausiai reikia pasidarbuoti metaliniais šepečiais ar šlifavimo popieriumi. Tik nuvalius atpleišėjusius dažus, galima tikėtis, kad rezultatas bus vertas įdėtų pastangų. Tačiau mediena dažoma ne dėl grožio, bet siekiant ją apsaugoti nuo gedimo.

Natūrali mediena ilgaamžiškumu ir atsparumu gali lygiuotis į naujausių technologijų medžiagas. Tai tapo įmanoma atsiradus daugybei nuo aplinkos poveikio saugančių medžiagų. Tačiau naujausi Vokietijoje atlikti nepriklausomi tyrimai atskleidė netikėtą faktą: kai kurios medienos apsaugos priemonės anaiptol neapsaugo medžio nuo aplinkos poveikio, o net skatina jo gedimą.

Sudarė artimas realybei sąlygas

Yra du būdai įvertinti biologinio medžio apsaugos priemonių poveikio patikimumą. Paprasčiausias – ištirti cheminę sudėtį ir nustatyti laukiamą poveikį medienai. Kitas metodas kur kas ilgesnis, sudėtingesnis ir brangesnis: testavimas realiomis sąlygomis.

Vokietijos valstybinis tyrimų ir testavimo institutas ištyrė 14 skirtingų medžio apsaugos priemonių poveikį. Produktų bandiniai tyrimui buvo pateikti užkoduoti ir laboratorijose nebuvo žinomi jų pavadinimai.

Siekta išsiaiškinti, ar efektyviai pateiktos priemonės saugo medieną nuo kenksmingų UV spindulių, drėgmės, grybelių, kitų mikroorganizmų, padeda išsaugoti spalvą bei išryškina natūralų medienos grožį.

Kiekviena bandoma priemone buvo padengta po 6 medienos pavyzdžius, kurie laboratorijoje 12 savaičių 27 laipsnių temperatūroje buvo veikiami drėgme, gliukozės mišiniu ir net 6 rūšių grybeliais. Taip siekta imituoti natūraliai aplinkai būdingą poveikį.

Pliauskos efektas

Bandymo metu tirtas ir visiškai neapsaugotos medienos pavyzdys, t.y. niekuo neapdorota pliauska, su kuria po pirmos, antros, ketvirtos ir dvyliktos tyrimo savaitės buvo lyginami apsaugotieji pavyzdžiai.

Tirti pavydžiai suskirstyti į tris grupes. Vienos užtikrino visišką medienos apsaugą (po 12 savaičių tyrimo ant medienos nerasta pelėsių ir grybelių, mediena nepakeitė spalvos), kitos apsaugojo medieną, tačiau ne visiškai, ir trečiajai priskirtos priemonės, visiškai neapsaugančios medieną.

Tyrimo ekspertų vertinimu, vartotojams turėtų būti įdomiausia būtent pastaroji grupė: rezultatai rodo, kad jai priskirtos priemonės ne tik visiškai neapsaugo medienos, bet ir skatina jos gedimą.

Po dviejų savaičių ant šiai grupei priskirtomis priemonėmis padengtų medienos bandinių atsirado pelėsiai ir grybelis, tuo tarpu ant neapsaugotos kontrolinės medžio pliauskos gedimo požymiai išryškėjo tik po keturių savaičių.

Palyginus kontrolinę pliauską su prasčiausius rezultatus pademonstravusiais bandiniais po visų dvylikos tyrimo savaičių, pasirodė, kad priemonėmis padengti bandiniai kur kas labiau sugedę.

Reikia gruntuoti

Vartotojus gali guosti faktas, kad grupė, kuriai tyrėjai priskyrė visiškai medienos neapsaugančias priemones, buvo mažiausia. Belieka guostis mintimi, kad jų gamintojai, sužinoję apverktinus rezultatus, imsis priemonių.

Tačiau vargu ar galima viltis, kad tyrėjai plačiai paskelbs firmų pavadinimus. Norint išvengti nuostolių, verta įsiklausyti į profesionalų patarimus. Tikrai garantuotą medienos apsaugą užtikrina priemonės, naudotos kartu su gruntu.

„Medienos apsaugos taisykles neretai ignoruoja taupyti norintys vartotojai”, – sako su tyrimo rezultatais susipažinusi Lietuvoje populiariomis medžio apsaugos priemonėms „Pinotex” prekiaujančios bendrovės „LI Sadolin” generalinė direktorė Sabina Kozlovska.

Ji pataria atsižvelgti į gamintojų rekomendacijas medžio apsaugos priemonėms ir naudoti jas kartu su gruntu. Ypač tai svarbu, jei pasirenkami pigesni, žemesnės kokybės produktai. Anot S.Kozlovskos, negali būti vieno universalaus produkto, nes medieną reikia apsaugoti tiek iš vidaus, tiek iš išorės, ir tam reikia skirtingomis savybėmis pasižyminčių produktų.

Gruntai įsiskverbia giliai į medieną ir apsaugo ją nuo pelėsio bei grybelių. Prieš dažant gruntuoti reikia 2-3 kartus. Viršutiniam apsaugos sluoksniui sukurti skirti produktai apsaugo medieną nuo mėlynavimo, UV spindulių, blokuoja puvinių skverbimąsi gilyn į medieną.

Monika Motiejūnienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.