Po uragano siautėjimo iškilo politinio tvano grėsmė
Prezidentas Džordžas V.Bušas pastarosiomis dienomis pakartotinai lankėsi nuo stichijos nukentėjusiuose Luizianos ir Misisipės valstijų rajonuose. Jam rūpi ne tik likviduoti katastrofos padarinius, bet ir nuslopinti vis labiau kylančią politinę audrą.
Analogija su Votergeitu
Tą audrą BBC apžvalgininkas Matas Velsas lygina su Votergeito istorija. Mat abiem atvejais daug kas priklausė nuo žurnalistų. Tačiau jeigu su prezidentu Ričardu Niksonu susijusiame skandale svarbiausias vaidmuo teko reporteriams tyrėjams, pastarajame politiniame taifūne skaudžiausias strėles Baltųjų rūmų link laidė televizijos ir radijo stotys tiesioginių transliacijų metu.
Atrodo, kad kaip tik praėjusią savaitę Amerikos žurnalistika, iki tol tapusi beveik bestuburė, vėl surado savo stuburą, pažymi M.Velsas.
Bet galėjo ir nerasti. Dauguma reporterių ir laidų vedėjų priklauso tam pačiam visuomenės sluoksniui, vaikšto į tuos pačius vakarėlius kaip ir politikai, turi tokių pat verslo interesų kaip ir JAV visuomenės elitas. Televizijos kanalai priklauso didžiosioms korporacijoms, ir politikai Vašingtone per rinkimus gauna iš tų kanalų dosnių aukų, pažymi BBC apžvalgininkas.
Tokiomis sąlygomis gali atsirasti nuolanki, save cenzūruojanti žurnalistika. Prisiminus, kad Baltieji rūmai turi galingą propagandos aparatą, atrodytų, kad Dž.V.Bušas ir kiti politikai dėl savo įvaizdžio galėtų nesijaudinti.
Pasipiktinimo banga
Bet praėjusią savaitę visuotinio pasipiktinimo banga buvo tokia didelė, kad Amerikos žiniasklaida buvo priversta į tokias nuotaikas reaguoti. Išimtimi netapo net televizijos kanalas „Fox News”, žinomas kaip Respublikonų partijos ruporas.
Kadrai, kuriuose buvo užfiksuoti ligoniai ir neįgalieji, priversti gulėti ar sėdėti savo ar kitų išmatose, paskatino vieną ryškiausių laidų vedėjų – Šepardą Smitą griežtai paneigti valdžios teiginį, kad svarbiausias uždavinys po uragano siautėjimo – ginkluotų plėšikų sutramdymas.
Kituose kanaluose – NBC, CNN, ABC – valdžios atstovus, pripratusius prie lengvų spaudos konferencijų, tardė aršūs reporteriai. Federalinės nepaprastųjų situacijų valdymo agentūros (NSVA) vadovai mėgino pasakoti, kiek ir kokios pagalbos jau nusiųsta. Laidų vedėjai, negaišdami laiko, tuoj pat įrodydavo, kad tie pasakojimai yra pramanyti. Didelės analizės ar kažkokio tyrimo nereikėjo – pakako tik panaudoti tiesioginį eterį, pakalbinant nelaimės iškamuotus žmones.
Nemalonūs klausimai
Penktadienį Dž.V.Bušas pareiškė, kad NSVA „dirba velniškai gerai”. Specialiai surengtoje spaudos konferencijoje jis liaupsino pareigūnus, kurie kaip tik sužlugdė gelbėjimo darbus. Dauguma paprastų žmonių tiesiog netikėjo savo ausimis ir akimis, teigia BBC apžvalgininkas M.Velsas.
Kai atkaklus reporteris, informavęs žiūrovus apie Dž.V.Bušo viešnagę Misisipėje, paklausė, ar tai, kad Nacionalinė gvardija nukentėjusiesiems teikia pernelyg mažai pagalbos, kaip nors susiję su karu Irake, prezidentas atrodė įžeistas.
M.Velsas nurodo, kad tokių ar panašių jam nemalonių klausimų prezidentas gali išgirsti daugiau.
Federalinę valdžią kritikavo ne tik televizija ir radijas. Laikraščio „New York Times” apžvalgininkas Devidas Bruksas, žinomas kaip artimas Baltųjų rūmų administracijos žmogus, praėjusią savaitę rašė: „Svarbiausia valdžios elgesio taisyklė – nelaimės metu ginti silpnuosius. Į šią taisyklę valdžia nusispjovė. Nusisukimas nuo vargšų Naujajame Orleane tolygus sužeistųjų palikimui mūšio lauke”.
Ar tai, kas įvyko, Dž.V.Bušui taps Katringeitu, kol kas neaišku. Viskas priklausys nuo to, kaip jis ir jo aplinka elgsis artimiausiu metu, nurodo M.Velsas.
Vyriausybė patyrė didelę gėdą, o dauguma amerikiečių suvokė, kad pasenę ir neprižiūrėti Naujojo Orleano pylimai yra labai ryškus vyriausybinės infrastruktūros žlugimo simbolis, konstatavo BBC apžvalgininkas.
Išsiuntė viceprezidentą
Į vis didėjančią kritiką Baltieji rūmai vis dėlto reagavo, nors, daugumos analitikų nuomone, pavėluotai.
Prezidentas Dž.V.Bušas užvakar pažadėjo ištirti, dėl kokių priežasčių sutriko pagalbos nuo uragano nukentėjusiems žmonėms teikimas, ir išsiuntė viceprezidentą Diką Čeinį į audros nuniokotus rajonus.
Neatsakydamas į klausimą, ar ketina atleisti pareigūnus, kurie kaltinami dėl to, jog Vašingtonas pavėluotai reagavo į Meksikos įlankos pakrantę ištikusią katastrofą, Dž.V.Bušas pareiškė, kad „atliks tyrimą siekdamas išsiaiškinti, kas vyko gerai, o kas – blogai”.
Leonas Žalys