Dujininkai po truputį vejasi benzino pardavėjus

Lietuvos degalinėse benzino litro kainai siekiant beveik eurą, sukruto ir suskystintų dujų pardavėjai. Jie spėja, kad per paskutinius du mėnesius pabrangusios 10 centų, dujos brangs dar labiau. Nepaisant to, vairuotojai skuba į savo automobilius montuoti dujinę įrangą.

Jau anksčiau „Lukoil Baltija” generalinio direktoriaus pavaduotojas Romas Turlinskas teigė, kad suskystintų dujų paklausa yra gerokai išaugusi. Jo manymu, tą lėmė kainų didėjimas kaimyninėje Rusijoje ir „Mažeikių naftos”, kuri turi ribotas dujų gamybos atsargas, pardavimų apribojimai.

Dėl to mažmenininkams tapo sunkiau įsigyti automobiliams skirtų dujų, o iš Rusijos vežti prekeiviai jų nesiruošia. Nespėdami apsirūpinti reikiamu kiekiu šio kuro ir priversti didinti įsigijimo kaštus, degalinių savininkai sako kelsią dujų kainas, kurios pastaruoju metu ir taip auga.

Kainos didės ir dėl lenkų

40 degalinių šalyje valdančios bendrovės „Suskystintos dujos” vadovas Zigmantas Mackevičius „Vakarų ekspresui” sakė spėjąs, kad dujų kainos ir toliau augs, nes didmenininkai už šios rūšies degalus prašantys vis daugiau.

„Iki pasaulinio lygio dujų kainos, kurios siekia apie 60 proc. benzino kainos, Lietuvoje dar toli”, – sakė „Suskystintų dujų” direktorius. Lietuvoje šis santykis nesiekia ir 50 proc. – dujos, kurių litras šalies degalinėse šiuo metu kainuoja 1,48-1,55 Lt, pigesnės už benziną 2,24 karto.

Teigiama, jog beveik pusę „Mažeikių naftoje” parduodamų dujų nuperka lenkai. Į Lietuvą atvykę įsigyti tik buitinių dujų, jie šioje įmonėje laukia bendroje eilėje.

Dėl to, pasak penktadalį šalies automobilių dujų rinkos užimančios įmonės direktoriaus, į „Mažeikių naftą” atvykusiems Lietuvos mažmenininkams tenka labai ilgai laukti. Pavyzdžiui, pirmadienį 18 val. pradėjęs laukti eilėje, suskystintas dujas gabenantis bendrovės sunkvežimis su produkcija išvyko tik vakar ryte.

Z. Mackevičiaus teigimu, ir šios priežasties dujų kaina jų degalinėse gali nežymiai pakilti.

„Dabar labai sugriežtėjo sunkvežimių vairuotojų darbo apskaita”, – sakė jis. Pasak vadovo, važiuojant į „Mažeikių naftą” jis samdo du vairuotojus, nes eilėje laukiantis vairuotojas laikomas dirbančiu, todėl po kelių valandų jį turi pakeisti kolega. „O mokėti reikia abiem į reisą vykusiems darbuotojams”, – aiškino Z. Mackevičius.

Automobilių dujomis prekiaujančios UAB „Vakoil” direktorius Gintaras Kukučionis sakė lauksiąs didmenininkų žingsnio ir tik vėliau priimsiąs sprendimus.

„Mes reaguojame į rinkos pokyčius ir pagal tai nustatome kainas. Jeigu dujas pirksime brangiau, parduosime jas, savaime suprantama, taip pat už didesnę kainą”, – sakė jis. Suskystintų dujų litro kaina UAB „Vakoil” šiuo metu siekia 1,54 Lt.

Populiarėja dujų įranga

Nepaisant suskystintų dujų kainos augimo, vairuotojai į savo automobilius skuba montuoti dujų įrangą. Vienos uostamiesčio įmonės padalinio, besiverčiančio šia veikla, vadovas Alius Žitkus sakė, kad per dieną jie įrangą sumontuoja 3-4 automobiliuose.

Pasak įmonės atstovo, meistrai per dieną daugiau nespėja, nors norinčiųjų kreipiasi kur kas daugiau.

Įmonės atstovo teigimu, dujų įrangą į automobilius sumontuoti panorusių vairuotojų padaugėjo liepos bei rugpjūčio mėnesiais. Pastebima, kad naudoti pigesnius degalus ryžtasi ir tie žmonės, kurie anksčiau ne vienerius metus į baką pildavo benziną.

Kitos uostamiestyje automobilių dujų įrangą montuojančios įmonės vadovas Marius Kirkevičius sakė pastebėjęs, kad iškart po benzino kainų šuolio žmonės neskuba pirkti dujinės įrangos.

„Pabrangus degalams vairuotojai mano, jog kuras neužilgo atpigs ir laukia mėnesį, du. Vėliau, įvertinę, kad bet kokiu atveju dujoms išleis mažiau nei benzinui, žmonės pagaliau paprašo įrangą sumontuoti ir į jų automobilį”, – pasakojo verslininkas.

Valdas Pryšmantas

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.