Vakar Kauno apygardos teismas baigė nagrinėti devyniolikmečio KTU Ekonomikos ir vadybos fakulteto pirmakursio Vitalijaus Tokerio baudžiamąją bylą
Neteisėtu narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimu labai dideliais kiekiais kaltinamam jaunuoliui prokuroras siūlė teismui skirti keturiolikos metų laisvės atėmimo bausmę.
Siūloma vidutinė bausmė
Vakar teisminių ginčų metu prokuroras Arūnas Bundonis dar kartą išdėstė tikslius pas kaltinamąjį sulaikymo ir kratų metu rastus narkotinių bei psichotropinių medžiagų kiekius.
Be pastarojo radinio, buvo aptikta plastikinė tara su daugiau nei pusantro litro kvaišalų pirmtako – prekursoriaus safrolo. Ši aplinkybė užtraukė kaltinamajam papildomą baudžiamąją atsakomybę. Be to, teigiama, jog V.Tokeris veikė grupėje su vyresniuoju broliu, du kartus teistu Andrejumi Tokeriu, kuris, anot pareigūnų, iki šiol slapstosi nuo teisėsaugininkų užsienyje.
Atkreipęs dėmesį į teisiamo devyniolikmečio prisipažinimą laikius garaže labai didelį kiekį kvaišalų ir dalį jų gabenus į namus, prokuroras prašė teismo paskirti jam keturiolikos metų nelaisvės bausmę, įskaitant suėmimo laikotarpį, atliekant ją pataisos namuose bei nubausti šimto minimalių pragyvenimo lygių (MGL) dydžio pinigine bauda.
Prašoma bausmė, anot kaltintojo, dar nėra pati griežčiausia, nes atsižvelgta į tai, jog anksčiau V.Tokeris nebuvo teistas ir į teisėsaugininkų akiratį nebuvo patekęs. Kaltinamasis buvęs nubaustas tik trimis administracinėmis baudomis už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Nekriminalinė asmenybė
Kaltinamojo advokatas Vytautas Sviderskis baudžiamojoje byloje teigė įžvelgęs specifinių bruožų. Gynėjas pastebėjo, jog, bendrininkų grupe laikant brolius, iškyla ne tik moralinė, bet ir juridinė problema. Tokiais atvejais, anot advokato, grupės nariams atitenkantys vaidmenys būna skirtingi. Dabar gi visa kaltė tarsi teko vienam.
Gynėjas tikino, kad byloje nėra duomenų apie kaltinamojo dažną lankymąsi garaže, kuriame buvo sulaikytas. Be to, V.Tokeris, advokato teigimu, nieko nežinojo apie kvaišalų įsigijimo aplinkybes, o juo labiau savo parodymuose tvirtino nieko nežinąs apie garaže buvusį prekursosių. Apie šią detalę ne itin daug galėjo pasakyti ir teisme liudijęs pareigūnas, sakęs, jog nepamena, ar sulaikymo metu garaže matė bakelį su kvaišalų pirmine medžiaga. Apibendrinęs visus savo argumentus, advokatas prašė teismo šalinti iš bylos kaltinamąją aplinkybę dėl V.Tokeriui inkriminuojamo prekursoriaus safrolo laikymo.
Atsižvelgęs į operatyvinėje medžiagoje esančias telefono pokalbių išklotines, gynėjas pastebėjo, kad ištisą mėnesį iki V.Tokerio sulaikymo fiksuotuose skambučiuose daugiausiai vyrauja jo brolio pokalbių turinys, o pats kaltinamasis kalbėjęs retai. Todėl galima manyti, jog V.Tokeris, veikęs su broliu, užėmė antraeiles pareigas.
„Jis nusikalto atsitiktinai, nepalankiai susiklosčius aplinkybėms ir pasidavus kito žmogaus įtakai”, – dėstė V.Sviderskis.
Gynėjas kartojo manąs, kad jo ginamasis nėra kriminalinė asmenybė, todėl teismas turėtų atsižvelgti į Baudžiamojo proceso kodekso numatytas išimtis ir skirtingai, nei numato įstatymas, bausmę sumažinti.
Įkliuvo pasaloje
Vakarykščiame teismo posėdyje dar prieš teisminius ginčus liudijęs sulaikant V.Tokerį dalyvavęs pareigūnas Jevgenijus Zaruba pasakojo teismui apie atliktą operatyvinį darbą. Liudytojas teigė, jog prie įvažos į požeminių garažų masyvą Taikos prospekte buvo surengta pasala. Jos metu pareigūnai, turėdami operatyvinės informacijos, 2004-ųjų lapkričio 13 dienos pavakarę stebėjo įvažą ir laukė atvykstančio V.Tokerio, kurį netrukus garažo tarpduryje sulaikė.
Liudytojas patvirtino, kad sėkmingos operacijos metu garaže buvo rastas didelis krepšys su įvairių rūšių kvaišalais bei lagaminėlis su milteliais. Ant elektroninių svarstyklių tuo metu gulėjo paketas su narkotikais.
J.Zaruba sakė dalyvavęs kaltinamojo namuose atliekant kratas. Tąkart buvo aptikta gerokai daugiau nei du tūkstančiai tablečių (tiek iš smalsumo teigė suskaičiavęs pats kaltinamasis) su logotipu „AJ” bei keliolika mažo kalibro šovinių. Pareigūnas paaiškino, kad raidės, kuriomis buvo pažymėtos tabletės – tiesiog vienas iš simbolių, skirtų „Ecstasy” kvaišalų įvairovei.
Prekiautojų žargonas
Be to, liudytojas, prokuroro prašymu, įvardijo nusikalstamo pasaulio atstovų žargono, girdėto V.Tokerio telefono pokalbiuose, reikšmes. Bendraudamas su savo vyresniuoju broliu A.Tokeriu, kaltinamasis retai vartojo tokius žodžius, tačiau juos išgirdęs, visuomet suprasdavo, apie ką kalbama. Pasak liudijusio pareigūno, akivaizdu, kad dažnai minėta „prekė” būtent ir atspindi platinamus kvaišalus. Valstybės kaltintojui perskaičius A.Tokerio pokalbį su vienu iš klientų Mariumi Bieliniu, tapo aišku, kad šnekėta apie tokias pačias tabletes, kokios per kratas buvo aptiktos V.Tokerio ir jo tėvų namuose: „Paimk man kelias poras mažų kelnių”. Liudytojas iššifravo, kad „kelnėmis” galėjo būti vadinamos tabletės su logotipais „AJ”, reiškiančiais „Armani Jeans”. J.Zaruba paaiškino, kad nuodais ir pupomis taip pat neretai narkotikų prekeivių kalboje vadinamos tabletės, o nuodais – tikėtina, jog kokainas. Neaiškios reikšmės liko tik luženų, šepečių bei sašų. Taip pat pasitvirtino prokuroro versija, kad V.Tokerio viename iš pokalbių minėtas metras galėjo būti svarstyklės kvaišalų kiekiui nustatyti.
Advokato tikinimai apie „netyčia gero vaiko įvaizdį susiteršusį” V.Tokerį vakarykščiame teismo posėdyje nesušvelnino situacijos kaltinamajam pratęsiant kardomąją priemonę – suėmimą. Skirtingai, nei pageidavo V.Tokeris ir jo gynėjas, teismas, atsižvelgęs į artėjantį nuosprendžio paskelbimą, nutarė mėnesiui pratęsti suėmimą. Daugiau nei po trijų savaičių Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija išklausys paskutinį kaltinamojo žodį, po kurio netrukus turėtų būti paskelbtas nuosprendis.
Tomas Jarusevičius
gaila baxurelio, bet ce blt nuteistas be yrodymu, lai irodo, kad ten jis juos laike…