Vakar buvęs generalinis prokuroras, o dabar Aukščiausiojo Teismo teisėjas Antanas Klimavičius atmetė socialdemokrato Vytenio Andriukaičio pasiūlymą taikytis. Politikas A.Klimavičių yra padavęs į teismą dėl, jo nuomone, tikrovės neatitinkančių ir garbę bei orumą žeminančių buvusio prokuratūros vadovo žodžių.
Teisėja pasiūlė taikytis
Pernai kyšininkavimu įtartas, o vėliau reabilituotas Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas V.Andriukaitis savo ieškininiame pareiškime Vilniaus apygardos teismui prašo jam iš A.Klimavičiaus priteisti 300 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą.
A.Klimavičiaus žodžiai, pasakyti komentuojant įtarimus dėl parlamentarų kyšininkavimo, V.Andriukaičio nuomone, „tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai” suprantami, jog jis buvo sudaręs susitarimus dėl kyšio paėmimo iš įmonių grupės „Rubicon group” vadovo Andriaus Janukonio už palankių įstatymų priėmimą, įtakos darymą skirstant ES lėšas.
V.Andriukaitis prašo pripažinti šiuos, jo nuomone, tikrovės neatitinkančius ir garbę bei orumą žeminančius A.Klimavičiaus žodžius, ištartus Seime: „…yra susitarimai, yra dar ta juodoji buhalterija, kur pagal datas, pagal sumas sutampa. Aš, būdamas teisėju, teisčiau…”
Vakar teisėja besibylinėjančioms pusėms pačioje posėdžio pradžioje priminė, kad jos turi teisę bet kuriuo proceso metu bylą baigti taikos sutartimi. V.Andriukaitis, paklaustas, ar sutiktų taikytis, atsakė, kad „tokia galimybė yra”. Tuo tarpu atsakovas A.Klimavičius kategoriškai atsisakė net svarstyti pasiūlymą taikytis.
Vietoje savęs atsiųs advokatą
Buvęs generalinis prokuroras netrukus paaiškino dėl ko, jo nuomone, taikos sutartis negalima. „Aš nesu tinkamas atsakovas”, – pareiškė teismui A.Klimavičius.
Vėliau Aukščiausiojo Teismo teisėjas, paklaustas, kas gi galėtų būti atsakovu šioje byloje, atsakė, jog, jo nuomone, juo turėtų būti Generalinė prokuratūra. A.Klimavičius paaiškino, kad anuomet jis žodžius, dėl kurių dabar atsidūrė teisme, ištarė kaip Generalinės prokuratūros vadovas, pagal Prokuratūros įstatymą teikęs informaciją Seimo nariams.
Kai teisėja jam paaiškino, kad ne teismas renka atsakovą, o į teismą kreipęsis asmuo nurodo, ką nori matyti atsakovo vietoje, A.Klimavičius paprašė teismo, kad jam pačiam būtų leista nedalyvauti posėdžiuose ir jo interesams atstovautų advokatas. A.Klimavičiaus nuomone, paskyrus jį Aukščiausiojo Teismo teisėju, jam būtų neetiška tiesiogiai dalyvauti civilinėje byloje atsakovu.
V.Andriukaičio advokatas teismui pateikė pažymą dėl savo kliento sveikatos, kuri esą liudija, jog dėl A.Klimavičiaus žodžių V.Andriukaitis turėjo sukrėtimų ir išgyvenimų. Be to, teismui buvo pateikta ir Lietuvių kalbos instituto vyresniojo mokslų darbuotojo habilituoto mokslų daktaro Prano Kniūkštos atlikta teiginių analizė. Ją advokatas paprašė prijungti prie bylos.
Pakaktų paneigimo
A.Klimavičius neprieštaravo, kad medicininė pažyma būtų įsegta į bylą, tačiau nesutiko, kad ten pat atsidurtų ir kalbininko išvados. „Nežinau, kas tas Pranas Kniūkšta, nežinau jo kvalifikacijos, ar jis gali būti ekspertu civilinėje byloje”, – pareiškė A.Klimavičius.
Tačiau teisėja vis dėlto nusprendė abu dokumentus pridėti prie bylos sakydama, kad besibylinėjančios šalys juos įvertinti galės vėliau. Vakarykščiame posėdyje taip pat buvo nuspręsta kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši iš savo archyvo perduotų keturis V.Andriukaičio atžvilgiu iškeltos, o vėliau nutrauktos baudžiamosios bylos tomus. Archyvinėje byloje bus ieškoma duomenų, kuriais A.Klimavičius, anot jo paties, rėmėsi kalbėdamas Seime.
Po teismo posėdžio A.Klimavičius vengė ką nors komentuoti ir stengėsi išsisukti nuo žurnalistų dėmesio. Į klausimą, kodėl nesutiko sudaryti taikos sutarties, Aukščiausiojo Teismo teisėjas atsakė: „Pripažinti, kad kaltas – na, ką jūs, teismas vyksta, tegul nagrinėja bylą, nereikia čia nieko komentuoti”.
Nuo platesnių komentarų susilaikė ir V.Andriukaitis, pareiškęs, kad komentarai ar viešoji nuomonė gali padaryti įtakos teismui. Jis tik patikino, kad neturtinės žalos atlyginimas jam tėra antraeilis dalykas. Politikas sakė, kad atsisakytų reikalavimo sumokėti 300 tūkst. litų, jeigu A.Klimavičius paneigtų savo žodžius.
Arūnas Ivaškevičius