Pagal imigracinių vizų programą kasmet 50 000 asmenų iš viso pasaulio laimi vadinamąsias žaliąsias korteles, kurios suteikia galimybę gyventi ir dirbti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nors teisę organizuoti loteriją turi tik JAV vyriausybė, tačiau žaliąją kortelę laimėti lietuvaičiams siūlo ne tik Amerikos valdžios atstovai.
Žaliąją kortelę, suteikiančią teisę gyventi ir dirbti JAV ne tik ją laimėjusiam asmeniui, bet ir visai jo šeimai, kiekvienais metais laimi 50 tūkstančių žmonių iš viso pasaulio. Nelaimingieji privalo bandyti dar kartą ir laukti kol jam pasiseks.
Lietuvoje šią loteriją organizuoja JAV ambasada. Suprantama, legaliai. Tereikia apsilankyti JAV ambasados interneto svetainėje ir pagal instrukcijas užpildyti loterijos dalyvio anketą.
Tačiau loterijoje net nebandęs registruotis žmogus elektroniniu paštu gali sulaukti siūlymų išlošti žaliąją kortelę.
Šansai didėja, sąskaita tuštėja
Net jei niekada ir neieškojote galimybės išvykti į JAV, netroškote pjauti veją kokiame nors Vašingtono priemiestyje gyvenančio amerikono sklype, vairuoti sunkvežimį bekraštėmis Nevados dykumomis ar keisti pilnus šlapimo puodus nepaeinančiam Čikagos pensininkui, staiga galite sulaukti džiaugsmingo laiško savo elektroninio pašto dėžutėje iš kokios nors svetainės, pažymėtos gundančiais „usa” bei „org” trumpiniais.
Lyg būtumėte išskirtinis klientas, jums sensacingai praneš, kad jūsų kandidatūra pasirodė esanti tinkamiausia gyventi dėdės Semo šalyje. Vienintelis žingsnis iki žaliosios kortelės – anketa.
Nepaisant tokio „prizo” solidumo, juo susigundžiusiųjų laukiantis scenarijus panašus į tą, kurį naudoja Lietuvos kalėjimuose sėdintys sukčiai, patikliam žmogui SMS žinute pranešantys apie neva laimėtą prizą kokiame nors prekybos centre ir bandantys išvilioti jo pinigus.
Žaliosios kortelės „virtuozai”, gundantys esą dvigubais didesnėmis galimybėmis laimėti gyvenimą bei darbą Jungtinėse Valstijose, prisistato JAV vyriausybės atstovais. Jie prašo nurodyti tik kelis Jūsų asmeninius duomenis – vardą, pavardę, amžių ir tautybę.
Ir, svarbiausia – turimos kreditinės kortelės tipą, numerį, galiojimo terminą ir net saugos kodą.
Viliodami patiklius tautiečius tarpininkai primena, kad užsiregistruoti reikia nedelsiant, mat taip neva galima sutaupyti iki 15 JAV dolerių ir laimėti lėktuvo bilietą į svajonių šalį. Nepagailėjusiems pusės tūkstančio dolerių jie siūlo dešimtmetį galiosiančią registraciją.
Žaidimas prasideda užpildžius pradinę anketos formą. Jei nurodėte savo telefono numerį, nenustebkite kokį vakarą sulaukę skambučio neva iš Niujorko. Malonus balsas anglų kalba, tiesa, su šiokiu tokiu akcentu, jus pasveikins ir primins, kad registracija dar nebaigta.
Tada prasideda finalinė žaidimo dalis – esate prašomas padiktuoti savo kreditinės kortelės numerį bei saugos kodą. Taip jūsų šansai išvykti anapus Atlanto padvigubės, sako „tarpininkai”. O sąskaita banke sumažės – taip pat du kartus arba iki visiško nulio, kitą dieną praneš jūsų bankas.
Jokių tarpininkų
Tai – scenarijus neturintiems nė kruopelės kritiško požiūrio. Jei esate bent kiek įtarus, turėjote jau iš anksto pastebėti, kad tarpininkai skelbiasi galintys padėti ir šalių, kurių gyventojai JAV vyriausybės organizuojamoje loterijoje negali dalyvauti, piliečiams.
Be to, JAV Valstybės departamentas norinčiųjų dalyvauti loterijoje paraiškas priima nuo lapkričio pradžios, registracija paprastai trunka 2 mėnesius. Tarpininkai teigia užregistruosią jus ir šiandien.
Tikimybė, kad „šansai išvykti anapus Atlanto padvigubės”, o jūsų sąskaita banke ištirps, padidėja ir tiems, kurie nemoka gerai naudotis internetu, teigia Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvoje viešųjų ryšių specialistas Rendolfas Lėjus.
Jis „Vakarų ekspresui” sakė girdėjęs apie panašius „pagalbininkus”, tačiau žaliąją kortelę panorusiems laimėti lietuviams rekomenduoja kreiptis į ambasadą arba apsilankyti jos interneto svetainėje.
Pareigūnas patikino, kad Valstijų vyriausybė visame pasaulyje nėra įgaliojusi nei vienos organizacijos tarpininkauti rengiant tokią loteriją. Todėl į bet kokius tarpininkais pasivadinusius asmenis R. Lėjus siūlo žvelgti labai atsargiai – tai gali būti paprasčiausi sukčiai, siekiantys iš patiklių žmonių išvilioti kreditinės kortelės duomenis.
R. Lėjus paminėjo, jog „tarpininkai” jokių garantijų nesuteikia, todėl sumokėjusio pinigus žmogaus jie gali ir neužregistruoti. Surasti sukčius vėliau gali būti labai sunku – laiške jie nenurodo savo adreso, neįmanoma pamatyti ir skambinusio jums „niujorkiečio” telefono numerio. Vietoje jo – užrašas „Private number”.
Loterija – nemokama
Ambasados atstovas tikino neturįs supratimo, kaip pagalbininkai gali padvigubinti šansus laimėti žaliąją kortelę. Jis laimingųjų nustatymą palygino su vardais pažymėtų lapelių traukimu iš maišo – laimėjusieji loterijoje yra atrenkami kompiuteriu, visiškai atsitiktinai. Jie apie laimėjimą informuojami paštu per kelis mėnesius bei gauna nurodymus, ką reikia daryti toliau.
Beje, JAV vyriausybė loterijos kandidatams kelia kur kas didesnius reikalavimus. Taisyklėse nurodoma, kad asmenys, norintys dalyvauti loterijoje, privalo turėti ne žemesnį nei vidurinės mokyklos išsilavinimą arba per pastaruosius penkerius metus bent dvejus turi būti dirbęs pagal specialybę, kuriai įgyti reikalingas mažiausiai dvejų metų pasiruošimas ar praktika.
Be to, vienas asmuo gali registruotis internetu tik vieną kartą, o tai pabandę padaryti du ar daugiau kartų eliminuojami iš loterijos. Todėl, pasak R. Lėjaus, tarpininkai gali padaryti meškos paslaugą norinčiam išvykti už Atlanto – jeigu jie užregistruos tą jau padariusį žmogų, nelaimingasis bus pašalintas iš loterijos dalyvių sąrašo.
Ambasados darbuotojas pabrėžė, kad dalyvavimas loterijoje yra nemokamas. Laimingiesiems, kuriuos atrenka kompiuteris reikia apmokėti tik reikalingų dokumentų tvarkymo, bei kelionės išlaidas.
Valdas Pryšmantas