Knygynai, prekybos centrai ir turgavietės jau laukia mokyklinių prekių pirkėjų. Tačiau kol kas jų dar ne per daugiausiai. Mokyklinių prekių pirkimo bumas turėtų būti tik rugsėjį.
Kol kas prekes mokyklai labiausiai perka pradinių klasių mokinių tėvai. Vyresniųjų klasių moksleiviai neskuba, nes dar nežino, ko prireiks.
Prekių netrūks
Ketvirtą klasę pradėsiančios lankyti moksleivės tėtis Valerijus sakė nė trupučio nesijaudinantis, kad nesuspės dukters suruošti į mokyklą. „Dabar nebe tie laikai, kai trūko mokyklinių prekių. Visko galima rasti. Dukrai prireiks gal tik naujų drabužėlių, nes vaikas auga. Flomasterių, pieštukų ir kitų mokyklinių reikmenų turime dar iš praėjusių metų. Jeigu ko prireiks, nueisime į kurį nors didįjį prekybos centrą ir ten nupirksime. Dabar didžiuosiuose prekybos centruose kai kurios mokyklinės prekės yra netgi pigesnės nei turguje”, – pastebėjo Valerijus.
Svarbu kokybė
Būsimos šeštaklasės mama Jolanta kanceliarinėms prekėms išleido apie 200 litų. Į šią sumą ji neįskaičiuoja vaiko drabužėlių, kuprinės kainų. „Kai kurie mokyklos reikmenys, pavyzdžiui, sąsiuviniai, liko iš praėjusių metų, tačiau šį tą reikėjo ir nupirkti. Nors daug parkerių, pieštukų parduoda didžiuosiuose prekybos centruose ir ten jie pigesni, tačiau aš – už kokybiškas prekes. Todėl parkerius perku kanceliarinių prekių parduotuvėse ir moku brangiau, bet žinau, kad jie tarnaus ilgiau”, – aiškino pašnekovė.
Mama kol kas nežino, kiek teks išleisti vadovėliams bei pratybų sąsiuviniams, nes mokytoja nepasakė, iš ko vaikai mokysis. „Gal ir gerai, kad mokytojai nesako iš anksto, kokias knygas pirkti. Taip tėvai tarsi apdraudžiami nuo nereikalingų išlaidų. Kiekvienas mokytojas moko iš vis kitokių knygų. Jeigu mokytojas pasikeistų ir mokinius mokytų iš kitų vadovėlių, kur reikėtų dėti jau nupirktus?” – klausė mama.
Gimnazistę dukrą auginanti Daiva, priešingai, mano, kad mokytojai turėtų tėvus įspėti, kokių pratybų sąsiuvinių ir vadovėlių prireiks. „Esu iš tų mamų, kurios mėgsta visas mokyklines prekes susipirkti iš anksto. Mielai nupirkčiau ir pratybų sąsiuvinius, tik nežinau, kokių prireiks. Blogai, kad mokytoja apie tai vaikų neįspėja iš anksto. Po to, kai rugsėjį duodami reikalingos literatūros sąrašai, visi puola į knygynus ir iškart reikalingus pratybų sąsiuvinius išperka”, – sakė mama.
Vargas dėl aprangos
Du sūnus auginanti Ramunė suskaičiavo, kad kiekvieno sūnaus mokyklinėms prekėms teks išleisti po 500 litų. Mama sakė, kad brangiausiai teks mokėti už sūnų mokyklines uniformas ir avalynę.
Daiva džiaugėsi, kad savo dukrai uniformą gavo veltui. „Dukros gimnazijoje visada mokslo metų pabaigoje vyksta mokyklinių uniformų mugė, kur moksleiviai parduoda arba dovanoja nebereikalingas uniformas. Viena mergina savo išaugtą mokyklinę uniformą dukrai padovanojo. Uniformos sijonas – beveik nenešiotas, o švarkelį tereikėjo nunešti į valyklą”, – pasakojo mama.
Vieni tėvai skundžiasi, kad mokyklinėms uniformoms tenka išleisti nemažus pinigus. Kiti, kurių vaikų mokyklose uniformos nenumatytos, norėtų, kad jos būtų. „Dabar nebe-žinau, kaip savo dukrą net rugsėjo pirmajai papuošti. Šiais laikais ta proga panelės nebenori puošnių suknelių, o su džinsais ir sportiniais batais irgi nesinori leisti. Būtų uniforma, neliktų galvos skausmo, kuo aprengti dukrą”, – mano Jolanta.
Valstybės parama
Suruošti moksleivius į mokyklą padeda ir valstybė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiemet skyrė du milijonus litų labiausiai nepasiturinčių šeimų mokyklinio amžiaus vaikams pasiruošti mokyklai. Klaipėdos savivaldybei iš šios sumos skirta 40 tūkstančių litų. Kiekvienam vargingai gyvenančioje šeimoje augančiam mokiniui teks vidutiniškai 50 Lt parama.
Moksleivių tėvams šiemet greičiausiai nereikės pirkti ir daugelio vadovėlių, nes jais mokinius žada aprūpinti pačios mokyklos. Vadovėliams valstybė iš viso skyrė 22,8 milijonus litų. Tačiau priedus prie vadovėlių – pratybų sąsiuvinius ir atlasus – moksleiviams teks įsigyti patiems. Vyresniųjų klasių moksleiviams gali tekti pirkti ir rečiau naudojamus pasirenkamųjų dalykų vadovėlius.
Perka, kai pameta
Nors moksleiviams reikia patiems pirkti pratybų sąsiuvinius ir kai kuriuos vadovėlius, knygynų darbuotojai dar nesulaukė didžiulio mokyklinių prekių pirkėjų antplūdžio. Jo laukiama tik rugsėjį.
Knygynų darbuotojai sakė, kad šiemet prieš rugsėjo pirmąją mokyklinę literatūrą perka kur kas prasčiau nei pernai. Labiausiai, pasak knygininkų, mokyklines prekes kol kas perka tik pradinių klasių moksleivių tėvai, o kai kurie pradinukų mokytojai nuperka vadovėlius visai klasei. Vyresniųjų klasių moksleiviai į knygynus užsuka tik pasidairyti, kokių vadovėlių yra.
„Vadovėlių nedaug turime, bet jų dar ir neperka. Labiausiai vadovėliai perkami, kai baigiasi mokslo metai. Tada kai kurie moksleiviai būna juos pametę, ir bibliotekai nuperka naujus”, – pasakojo „Baltų lankų” knygyno Klaipėdos filialo direktorė Aurelija Butkutė.
Knygyno „Pegasas” pardavėja-kasininkė Rasa Petreikienė sakė, kad kol kas labiausiai perkami aplankalai, sąsiuviniai ir pradinių klasių pratybų sąsiuviniai. Pratybų sąsiuvinius didesniais kiekiais perka mokytojai. Kai kurie pirkti į šį knygyną atvažiuoja net iš priemiesčių.
Knygyno „Akademija” knygininkė Rasa Vitkienė pasakojo, kad pratybų sąsiuvinių dabar išleista daug ir įvairių leidyklų. Vieni jų paklausesni, tad, rugsėjį visiems pradėjus pirkti pratybų sąsiuvinius, tokių gali ir nelikti. Kai kurių pratybų sąsiuvinių kažkodėl visiškai neperka.
Nuolaidos skirtingos
Knygynų darbuotojos teigė, kad vadovėliai ir pratybų sąsiuviniai šiemet nepabrango. „Gal tik kai kurios anglų kalbos pratybos pabrango 1 – 2 litais. Manau, kad užsienio literatūra pabrango dėl importo mokesčių”, – sakė A.Butkutė.
Skirtinguose knygynuose perkant vadovėlius taikomos skirtingos nuolaidos. Dažniausiai nuolaidos taikomos perkantiems knygas ir pratybų sąsiuvinius didesniais kiekiais. „Baltų lankų” ir „Akademijos” knygynuose, perkantiems didesnį kiekį mokyklinės literatūros, taikoma 5 procentų nuolaida.
Knygyne „Pegasas” mokytojams, perkantiems mokyklinę literatūrą dideliais kiekiais, taikoma arba 2,5 – 10 procentų nuolaida, arba suteikiama galimybė kokią nors knygą įsigyti pigiau.
Mokyklinio knygyno „Po langu” pardavėja Giedrė Jurevičiūtė sakė, kad 5 procentų nuolaidą čia gali gauti visi nuolatiniai klientai, turintys bibliofilo kortelę.
Vilioja akcijomis
Kanceliarinių prekių parduotuvės, skirtingai nei knygynai, jau pajuto į mokyklą besiruošiančių moksleivių antplūdį. Parduotuvės „Pinokis” direktorė Virginija Gudauskaitė sakė, kad moksleiviai pradėjo nuo lentynų šluoti viską: sąsiuvinius, aplankalus, parkerius, pieštukus, rašiklius ir kuprines.
Nemažai mokyklinių prekių pirkėjų suskubo ir į didžiuosius prekybos centrus. Šie klientus vilioja ne tik prekių gausa, palyginti mažomis kainomis, bet ir įvairiomis loterijomis. Perkantiems mokyklines prekes moksleiviams siūloma pabandyti laimėti kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir kitus prizus.
Tilžės gatvės turgavietėje prekeiviai prieš savaitę skundėsi, kad moksleiviai dar neskuba pirkti nei kuprinių, nei aprangos, nei avalynės. Už kuprines prekeiviai prašė nuo 19 iki 70 litų. Sportinius batelius pardavinėjo už 15 – 40 litų. Dideles nuolaidas prekeiviai siūlė ir vaikams bei paaugliams skirtiems drabužiams.
Susirūpino uniformomis
Daugiausiai darbo prieš rugsėjo 1-ąją tenka uniformas siuvančioms siuvykloms ir valykloms.
Siuvykloje „Savitas stilius” uniformos siuvamos daugelio mokyklų moksleiviams. Čia yra visų mokyklų uniformoms reikalingų medžiagų. Tačiau sutartį mokyklinei aprangai siūti ši siuvykla yra sudariusi tik su „Ąžuolyno” gimnazija ir „Žemynos” vidurine mokykla.
Bendrovės „Savitas stilius” direktorė Jovita Jonaitienė pasakojo, kad pasisiūti uniformą šioje siuvykloje, neįskaičiuojant audinio kainos, kainuoja 125 Lt, o jaunesniųjų klasių moksleiviams – 75 litus. Tiems, kurie uniformas siūdinosi iki gegužės 15 dienos, šioje siuvykloje buvo 20 procentų nuolaidos. Daugiausiai moksleivių uniformas pradėjo siūdintis tik nuo liepos.
Daug darbo turi ir drabužių valyklų darbuotojai. Jau nuo rugpjūčio pradžios moksleiviai pradėjo jiems nešti valyti uniformas. Valyklos moksleiviams irgi duoda nuolaidų.
Švarumo centre „Joglė” už paprasto švarko išvalymą tektų pakloti 23 Lt, o už mokyklinio – 16 litų.
Drabužių valyklos „Linartika” vadybininkė Vilma Gedminienė pasakojo, kad nuolaida taikoma tik valantiems visą mokyklinę uniformą. Jeigu valomas švarkas ir liemenė arba kelnės, arba sijonas, už viską reikia mokėti 15 litų. Tik švarko išvalymas kainuoja 14 Lt, o tik kelnių – 11 litų.
Giedrė Balčiūtė
kur kalima rasti, medziagos uniformoms siuti? 😉
kur galima rasti medziagos ,mokyklinems uniformoms siuti Kaune? 🙂