Prezidentas Valdas Adamkus penktadienį pasirašė praėjusią savaitę Seimo priimtą Fiskalinės drausmės įstatymą.
Pagal jį, 2008 metų valdžios sektoriaus deficitas negali būti didesnis kaip 0,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
„Prezidentas tikisi, kad Seimas ilgalaikių šalies plėtros perspektyvų neaukos dėl trumpalaikių politinių interesų”, – teigia Prezidentūra. V. Adamkaus nuomone, labai svarbu, kad po ilgų svarstymų Seime šis įstatymas pagaliau priimtas, nes jame įtvirtintos fiskalinės drausmės taisyklės turėtų padėti užtikrinti ilgalaikį valdžios sektoriaus finansų tvarumą ir stabilų Lietuvos ūkio augimą ateityje.
„Ne kartą esu pabrėžęs tokio įstatymo būtinybę ir naudą. Jį teigiamai vertina ir tarptautinės institucijos”, – sakė prezidentas.
Vis dėlto Lietuvos vadovas Fiskalinės drausmės įstatyme pasigenda aktualesnių ir ambicingesnių nuostatų. Anot jo, įstatymo priėmimas užtruko, todėl jame įrašytos nuostatos yra šiek tiek pavėluotos ir nepakankamai ambicingos, ypač regint neigiamas šalies ekonomikos rodiklių tendencijas. Be to, jis atkreipė dėmesį, kad pats įstatymas savaime neapsaugos nuo nepagrįsto kitų metų biudžeto išlaidų didinimo.
„Labai svarbu, kad įstatymas būtų įgyvendinamas. Tikiuosi, kad Seime svarstant 2008 m. biudžeto projektą bus vadovaujamasi Fiskalinės drausmės įstatymo nuostatomis ir išlaidos nebus didinamos nepagrįstai”, – pažymėjo V. Adamkus.
Fiskalinės drausmės įstatymu nustatytos fiskalinės drausmės taisyklės ilgalaikiam valdžios sektoriaus finansų tvarumui ir stabiliai ūkio plėtrai išlaikyti. Valdžios institucijos privalo laikytis tokios fiskalinės drausmės, kad Lietuvos ekonominiai rodikliai atitiktų Mastrichto kriterijus ir sklandžiai funkcionuotų šalies ekonomika įvedus eurą. Įstatymas taip pat reglamentuoja biudžeto išlaidas, kad jis taptų subalansuotas ar perteklinis. Vienas iš jo tikslų – ir sudaryti prielaidas įsivesti eurą.