Iš Lietuvos dailės lobyno: T.Kulakausko grafika

Baroti galerijoje (Aukštoji g. 3/3A) šiandien 17 val. vyks dar vienos iš jau ketverius metus organizuojamo parodų ciklo „XX a. Lietuvos dailės klasikai” parodos atidarymas. Šįsyk paroda skirta įvairiapusio talento grafiko Telesforo Kulakausko 100-osioms gimimo metinėms.

Plataus diapazono dailininkas

Grafikas T.Kulakauskas (1907-1977) gimė Mažeikių apskrityje, Akmenės valsčiuje, Klykolių miestelyje. Aiškus pašaukimas menui iš Šiaulių mokytojų seminarijos atvedė jį į Kauno meno mokyklą. Dar Kauno meno mokyklos studentas T.Kulakauskas išgarsėjo kaip gabus piešėjas, tapo visuomenės pripažintu dailininku. Grafikas mokėsi pas Mstislavą Dobužinskį, Adomą Galdiką ir 1933-iaisiais baigė Kauno meno mokyklos grafikos studiją.

T.Kulakauskas – plataus diapazono dailininkas: kūrė estampinės grafikos, knygų apipavidalinimo ir plakato srityse. Žinomas ir kaip talentingas karikatūristas bei teatro dailininkas. Jis vienas iš pirmųjų lietuvių grafikos istorijoje sėkmingai išbandė oforto techniką, reikalaujančią įgudusios piešėjo rankos. T.Kulakauskas sukūrė gausybę darbų sausa adata, kurie šiandien yra mūsų šalies grafikos aukso fonde: tai „Ožkos”, „Mergaitė skaito laišką”, „Jauna silfidė”, „Polių kalėjai”, „Žmonos portretas”.

Meistriškas, jausmingas, įtaigus

„Dailininko graviūrų bei piešinių technika patraukia dėmesį nepaprastu savo švarumu: linija nudailinta, piešinys grakštus, sodrus ir aiškus. Jo darbuose jaučiama laisva dėmių bei linijų kalba. Brūkšnys nėra dailininkui vien ornamentinis brėžis, o logiškai ir jausmingai pateisinta priemonė kūrinio idėjai išreikšti”, – rašė P.Rauduvė apie T.Kulakausko grafiką.

Tarpukario laikotarpiu sukurtuose jo darbuose galima atsekti ir konstruktyvizmo bei neoklasicizmo bruožų. G.Jankevičiūtė publikacijoje, skirtoje T.Kulakausko ir jo amžininkų knygų grafikai, teigia: „Pažintis su konstruktyvizmu padėjo T.Kulakauskui įvertinti šrifto grožį ir apčiuopti įrašų įtaigos galimybes”.

Neatsiejama kūrybos dalis – šriftas

Šriftas buvo neatsiejama grafiko kūrybos dalis. Nors žinojo, kad to meto avangardistai mėgo spausdintinius šriftus, savo konstruktyvistiniuose „Ars” ir „Trečio fronto” žurnalų viršeliuose jis vis dėlto naudojo autorinį pieštą šriftą. Lenktos pieštos raidės papildė daugybės jo sukurtų taikomosios grafikos darbų ir knygų viršelių kompozicijas. „Meistriški piešinio ir šrifto duetai yra dar vienas ypatingo šio dailininko talento įrodymas”, – pastebėjo R.Povilionytė.

Paroda paruošta kuruojant Vilniaus grafikos meno centrui. Ekspozicijoje – T.Kulakausko kūrybos darbai iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus fondų bei privačios dailininko sūnaus Sauliaus Kulakausko kolekcijos. T.Kulakausko kūrybos darbų paroda Klaipėdos Baroti galerijoje veiks iki lapkričio 29 dienos

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.