Trejus metus gyvuojantis jaunimo verslumo projektas „Verslauk” įtraukia vis daugiau Lietu-vos miestų. Šiemet prie Vilniaus prisijungė kiti du šalies didmiesčiai – Kaunas ir Klaipėda.
„Turi gerą verslo idėją? Įgyvendink ją!” – toks šįkart konkurso šūkis. Projektu „Verslauk” siekiama sudominti kuo daugiau studentų, norinčių įkurti savo verslą, bet neturinčių tam pakankamai lėšų ir žinių.
Pradžiai – 10 tūkstančių litų
Kiekvienas studentas, pasiūlęs originalią ir realiai įgyvendinamą mintį, gali gauti 10 tūkst. litų verslo pradžiai. Taip pat suteikiama galimybė lankytis būsimiems verslininkams skirtuose nemokamuose kursuose.
Dalyvauti projekte paprasta – tereikia suburti bendraminčių komandą, sugalvoti verslo idėją ir užregistruoti ją interneto svetainėje verslauk.lt. Šiais metais registracija jau baigėsi, tačiau laimę galima bus bandyti ir kitąmet.
Projektą finansuoja Vilniaus ir Kauno savivaldybės bei privatūs rėmėjai. Iš viso bus finansuojama 16 verslo idėjų, nors organizatoriai gavo apie 670, iš jų – apie 200 iš Kauno studentų, kiek mažiau – iš Klaipėdos.
„Svarbiausias kriterijus atrenkant nugalėtojus yra idėjos realumas, galimybė ją įgyvendinti, – aiškino projekto koordinatorius Darius Karaša. – Pavyzdžiui, gauname siūlymų įkurti sunkiosios pramonės įmonę, tačiau, sutikite, tokios idėjos įgyvendinti neįmanoma, jei neturi labai daug pinigų. Pagrindinis projekto tikslas yra ne padėti įsteigti įmonę, o skatinti imtis verslo.”
Trūksta originalumo
Projekto koordinatoriai dažnai sulaukia verslo idėjų, kurios yra labai paplitusios ir dėl to nekonkurencingos. Taip pat tokių, kurios yra labiau humoristinės nei realiai įgyvendinamos.
„Labai trūksta originalių, žaismingų minčių. Daugumai jų, pavyzdžiui, trinkelių klojimui, autoservisų kūrimui, nereikia fantazijos. Būna ir juokingų idėjų, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto kūrimas ir naudojimas įmonėse”, – pasakojo D.Karaša.
Anot jo, dalyvaujantiems projekte nėra svarbu būti ekonomistams ar vadybininkams, tai gali daryti bet kuris 20–29 metų studentas. „Dažnai išgirstame tikrai gerų verslo idėjų iš žmonių, nesusijusių su verslu, – tikino projekto koordinatorius. – Suteikus finansinę paramą ir šiek tiek profesionalių žinių, žmogus jau būna pasiruošęs imtis verslo.” Beje, nė vienas verslas, kuriam postūmį davė projektas „Verslauk”, kol kas nebankrutavo.
Padėjo patikėti savimi
Vieną iš sėkmingai įgyvendintų „Verslauk” idėjų galima laikyti Sauliaus Tamulevičiaus prieš porą metų įsteigtą individualią įmonę. Vaikinas pasakojo, jog finansinė parama iš „Verslauk” buvo nedidelė, reikėjo investuoti ir nemažai savo lėšų. Tačiau projektas leido patikėti savo jėgomis.
„Turėjau progą pasitikrinti, ar mano idėja gali būti realiai įgyvendinama, – pasakojo S.Tamu-levičius. – Labai pravertė specialios paskaitos. Jos padėjo paruošti verslo planą ir suteikė drąsos jį įgyvendinti.”
S.Tamulevičiaus verslo idėja iš pažiūros visai paprasta – jo įkurta įmonė gamina mobilias ir pusiau stacionarias pirtis. Mobilios pirtys skirtos mėgstantiems iškylauti gamtoje, ji telpa automobilio bagažinėje ir yra lengvai pastatoma, o pirtelės pagrindas – maža greitai įkaistanti krosnelė yra įmonės išradimas.
„10 tūkst. litų verslo idėjai įgyvendinti – išties nedideli pinigai, – pripažino D.Karaša. – Dalyvaujantieji „Verslauk” projekte apie tai nuolatos kalba, todėl kitais metais ketiname didinti verslo pradžiai skiriamų pinigų sumą.”