Rusijos žmogaus teisių gynimo organizacijos trečiadienį apkaltino Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) šalių specialiąsias tarnybas dalyvaujant koordinuotoje pabėgėlių iš Kinijos ir Uzbekijos medžioklėje ir jų neteisėtu deportavimu.
Maskvos žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad Federalinė saugumo tarnyba, padedama kolegų iš Šanchajaus šešeto šalių, sudarė bendrą sąjungininkų ieškomų asmenų sąrašą.
„Rusijos specialiosios tarnybos labai suaktyvino tarpusavio sąveiką su kolegomis iš Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos, kad piliečiai, išvykę iš savo šalių dėl represijų politiniais motyvais būtų priverstinai perduoti šioms šalims”, – sakoma bendrame žmogaus teisių gynėjų pranešime, kuris paskelbtas jų tinklalapyje http://www.refugee.ru.
Pasak „Memorialo” darbuotojos Jelenos Riabininos, kuruojančios Centrinės Azijos regioną, religiniai ir politiniai pabėgėliai iš Uzbekistano, metų metais taikiai gyvenę Rusijos teritorijoje, buvo surasti teisėsaugos institucijų ir vėliau išsiųsti į tėvynę.
„Jiems gresia kankinimai ir kalėjimas, paskelbus neteisingus nuosprendžius”, – sakoma pareiškime.
Uzbekijos valdžia persekioja daugelį tautiečių, išpažįstančių kitą, ne oficialiai palaimintą islamo versiją, vadindama juos teroristų bendrininkais.
„Rusijoje priverstinis grąžinimas į tėvynę gresia ir Kinijos piliečiams – dvasinio ir fizinio tobulėjimo sistemos „Falung Gong” šalininkams”, – sakoma pranešime.
Kinijos valdžia šios sistemos šalininkus pradėjo persekioti nuo 1999 metų. Esama daugybė įrodymų, kad jie buvo kankinami ir žeminami.
FST atstovas atsisakė bet kokių komentarų.
Šanchajaus šešetą sudaro Rusija, Kinija, Kazachstanas, Kirgizija, Tadžikistanas ir Uzbekistanas. Organizacija savo tikslais vadina bendradarbiavimą energetikoje, karinėje srityje ir bendrą kovą su narkotikų platinimu.
„Pastaraisiais metais iš Rusijos kasmet išsiunčiama daugiau kaip 50 000 užsienio piliečių… Skubotų deportacijų atvejus tenka traktuoti kaip Rusijos valdžios vykdomą savo kolegų iš ŠBO politinį užsakymą perduoti jiems asmenis, persekiojamus dėl politinių motyvų, prisidengus „bendros kovos su tarptautiniu terorizmu” skraiste”, – mano žmogaus teisių gynėjai