Lietuva kovodama su širdies ir kraujagyslių ligomis stipriai atsilieka nuo kitų ES narių. Ji atsidūrė paskutinėje, 22 vietoje, Europos kardiologų draugijai atlikus epidemiologinį tyrimą „Euro Aspire III”. Net 55 proc. mirčių mūsų šalyje sukelia širdies ir kraujagyslių ligos, tai vidutiniškai 6 procentais daugiau nei kitose kartu su Lietuva į ES įstojusiose šalyse. Tuo tarpu senosiose ES narėse širdies ir kraujagyslių ligos sąlygoja mažiau nei 40 procentų visų mirčių.
„Mes dažnai kalbame apie karą keliuose, bet dar daugiau aukų kasdien pareikalauja širdies ir kraujagyslių ligos”, – sako LŠA prezidentas doc. Pranas Šerpytis.
Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų kasdien miršta daugiau nei 70 žmonių – tai gerokai viršija karo keliuose aukų skaičių, nes vidutiniškai Lietuvoje kasdien žūsta 2 žmonės. Lietuvos širdies asociacija (LŠA), rugsėjį paskelbusi širdies mėnesiu, situaciją šalyje vadina epidemine – kasdien įvyksta 20 miokardo infarktų, o daugiau nei 60 žmonių patiria širdies priepuolį ir atsiduria ligoninėje.
Kardiologai teigia, kad dažniausiai širdies ir kraujagyslių susirgimus sąlygoja padidėjęs arterinis spaudimas ir pernelyg aukštas cholesterolio kiekis. Normalus cholesterolio kiekis kraujyje turėtų būti nedidesnis nei 5 milimoliai litre, o sergančiojo širdies liga – nedidesnis nei 4,5 milimolio. Pasak medikų, neigiamą vaidmenį vaidina ir bloga mityba, rūkymas, besaikis alkoholio vartojimas, viršsvoris.
Idealiu mitybos sprendimu, norint kraujyje turėti nepadidintą cholesterolio kiekį, specialistai laiko Viduržemio jūros dietą, suteikiančią daug nesočiųjų riebiųjų rūgščių. Nors visų reikiamų produktų Lietuvoje yra gausu, šiuolaikinis gyvenimo tempas retam lietuviui leidžia maitintis sveikai.
Rugsėjo 30 – Pasaulinę Širdies Dieną – šiemet lydi šūkis „Drauge link sveikų širdžių”. „Visi būdai mažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir stiprinti savo širdį yra priimtini”, – sako doc. Pranas Šerpytis. „Svarbiausia, kad tai būtų daroma kol esame sveiki. Žmonės Lietuvoje gyventų žymiai ilgiau, jei kiekvienas atidžiau rūpintųsi savo sveikata bei savo ir artimųjų gyvenimo būdu. Mūsų visuomenei būtina įprasti gyventi sveikai”.
„Euro Aspire III” buvo tiriami asmenys, sergantys išeminėmis širdies ligomis, iš 22 Europos Sąjungos šalių.