Apie sunkumus mokslo metų pradžioje

Visi mes, suaugusieji, norime, kad mūsų vaikams mokykloje būtų gera: įgytų ateičiai būtinų žinių, turėtų draugų, sutartų su mokytojais. Kiekvieną rugsėjį pasitinkame vildamiesi, jog šiais mokslo metais jam pavyks įveikti kylančius sunkumus ir pasiekti geresnių rezultatų.

Pirmasis mokslo mėnuo nėra lengvas nei mokytojams, nei tėveliams, o tuo labiau mokiniams. Tai natūralu. Vaikai tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai dar gyvena atostogų režimu. Staigus perėjimas prie įtempto mokymosi proceso gali sukelti streso reakcijas, o šios savo ruožtu paskatinti mokymosi motyvacijos kritimą, prastėjantį pažangumą ir nenorą eiti į mokyklą.

Kaip psichologiškai paruošti vaiką? Pirmiausiai – stimuliuoti pozityvų nusiteikimą mokytojų bei mokymosi atžvilgiu, į mokymosi procesą įtraukti laipsniškai, t.y. pamažu keičiant jo dienotvarkę bei didinant mokymosi apimtis.

Po ilgų atostogų vaiką staiga užgriuvęs sunkus fiziologinis ir psichinis krūvis jo organizmui, kuris nėra tam pasiruošęs, gali sukelti neigiamų padarinių. Fiziologiniai pokyčiai veikia psichiką: streso metu sutirštėja kraujas, kinta jo cheminė sudėtis, todėl galvos smegenų žievėje prasideda slopinimo procesai. Dėl to vaikas gali jausti emocinę įtampą, nerimą, jam tampa sunku susikaupti, perkelti ar paskirstyti dėmesį, atlikti tai, ko iš jo reikalaujama.

Kad vaikas sėkmingai pradėtų naujus mokslo metus, prie pakitusių gyvenimo aplinkybių jis turi pereiti laipsniškai. Tik tuomet, kai jis prisitaikys prie naujo tempo, jo psichika taps imli ir pajėgi perimti mokomąją medžiagą.

Be abejo, vaikai, kurių stipri nervų sistema, šį adaptacinį periodą išgyvena lengviau, tačiau jautresnieji gali patirti neviltį, sumišimą, abejingumą. Dėl to dažnai kyla elgesio sutrikimų.

Prasidėjus mokslo metams, vaikams itin svarbi tampa tėvų parama, dėmesys bei supratimas. Iki paauglystės vaikai yra psichologiškai labai priklausomi nuo tėvų, tad kuo daugiau suteiksite paramos, tuo lengviau jiems bus įveikti nelengvą adaptacinį periodą.

Nuoširdžiai domėkitės, kaip sekėsi jūsų vaikui įveikti kiekvienos dienos sunkumus, ir pasidžiaukite net ir mažiausiais jo laimėjimais.

Venkite lyginti savo vaiką su broliais, seserimis ar jo draugais.

Būkite tolerantiški klaidoms! Leiskite vaikui suprasti, jog klaidos yra normalus dalykas, skatinantis judėti į priekį.

Pasidžiaukite savo vaiko pastangomis, net jei rezultatas ne visada toks, kokį norėtumėte matyti. Įdėtų pastangų vertė nė kiek ne mažesnė už galutinį rezultatą.

Pastangos, gebėjimas nepasiduoti net ir ištikus nesėkmei – labai svarbūs grūdinant vaiko valią, kantrybę bei formuojant vaiko psichologinį atsparumą nesėkmėms, sunkumams.

Saugumas – vienas būtiniausių vaiko poreikių. Kad vaikas jaustųsi saugus ir galėtų normaliai augti, tėvai turi priimti jį besąlygiškai, mylėti su visomis jo sėkmėmis ir nesėkmėmis.

Atminkite, kad jūsų vaikas yra vertingas toks, koks yra. Jis individualus ir unikalus.

Jeigu turite klausimų psichologei arba norite pasiūlyti temą, prašome rašyti elektroninio pašto adresu sestadienis@ve.lt

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.