Šiemet išslaptinus caro šeimos žudiko Jakovo Jurovskio užrašus, Jekaterinburgo archeologai aptiko caraičio Aleksejaus ir kunigaikštytės Marijos palaikus. Rusijos generalinė prokuratūra ėmėsi iš naujo tirti imperatoriaus šeimos narių nužudymo bylą.
Liepos 29 dieną Jekaterinburgo apylinkėse archeologai rado dviejų žmonių – 10-14 metų vaiko ir 20 metų merginos – kūnų fragmentus. Spėjama, kad tai yra dviejų Rusijos imperatoriaus Nikolajaus II vaikų – caraičio Aleksejaus ir kunigaikštytės Marijos – palaikai.
Tyrinės ekspertai
Radiniai buvo nedelsiant perduoti Sverdlovsko apskrities teisminės medicinos ekspertizės biurui. Ekspertai tyrinės ne tik 44 kaulų ir dantų fragmentus, bet ir kapvietėje aptiktas kulkas. Biuro vadovas Nikolajus Nevolinas sako, kad rasti fragmentai padės išsiaiškinti, kieno tai palaikai – vyro ar moters ir nustatyti abiejų kūnų giminystės ryšį. Tik po to bus galima daryti išvadas.
Padėjo užrašai
Kasinėjimų vietą archeologams padėjo aptikti Rusijos imperatoriaus šeimos žudynėms vadovavusio J.Jurovskio užrašai. Jie visą laiką buvo įslaptinti ir tik šiemet išimti iš slaptųjų archyvų tapo prieinami istorikams. Savo užrašuose J.Jurovskis rašo, kad devynių nužudytų žmonių kūnus apipylė sieros rūgštimi ir užkasė. Dviejų aukų – caraičio Aleksejaus ir jo sesers Marijos – palaikai buvo sudeginti ir užkasti šiek tiek toliau, kad jei caro šeimos palaikai būtų rasti, rastų kūnų skaičius nesutaptų su nužudytųjų skaičiumi. Taip norėta užmaskuoti šio žiauraus nužudymo pėdsakus.
„Matome, kad rasti kaulai yra paveikti aukštos temperatūros, kitaip sakant, kaulai buvo deginami, – aiškina Rusijos mokslų akademijos Istorijos ir archeologijos instituto Uralo padalinio vyresnysis specialistas Dmitrijus Raževas. – Tai jaunų žmonių kaulai. Vienas jų – labai jaunas. Greičiausiai, tai paauglys, kitas – vyresnis.”
Tyrimo pėdomis
1918 metais Jekaterinburge Ipatjevo namų rūsyje komunistai sušaudė 11 žmonių. 1991 metais buvo rasti tik devynių asmenų palaikai. 1993 metais atlikę genetinę ekspertizę tyrinėtojai nustatė, kad tai Rusijos imperatoriaus Nikolajaus II, jo žmonos Aleksandros, dukrų Olgos, Tatjanos, Anastasijos, taip pat dviejų tarnų, virėjo Charitonovo ir caro šeimos gydytojo S.Botkino palaikai. 1998 metais rasti palaikai buvo palaidoti Sankt Peterburgo Petropavlovsko tvirtovės katedroje, o patys tyrinėjimai nutraukti.
2000 metais Rusijos stačiatikių bažnyčia kanonizavo imperatoriaus Nikolajaus II šeimą, tačiau iki šiol abejoja, ar 1998-aisiais iškilmingai palaidoti palaikai tikrai jos. Šį kartą ekspertai nenori daryti skubotų išvadų, todėl tyrimai gali užtrukti. Jeigu hipotezė pasitvirtins, Romanovų dinastijos istorijoje tuščių puslapių nebeliks.