Darbo partijos vadovas Kęstutis Daukšys įtaria, kad naujos Ignalinos atominės elektrinės statyba nesuinteresuota Rusijos dujų kompanija „Gazprom” gali daryti įtaką Lietuvos Vyriausybei.
Ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime parlamentaras sakė, kad šiuo metu elektrinės projektą gaubia nežinia – nevisiškai aiški Lenkijos ir Estijos pozicija, per mažai pasistūmėta į priekį siekiant elektros tinklus sujungti su Švedija bei Lenkija.
K. Daukšys priminė, kad Estijos opozicinė Centro partija parlamente inicijuoja referendumą dėl šalies dalyvavimo elektrinės statyboje. Tuo tarpu Lenkijos ūkio ministras Piotras Vozniakas (Piotr Wozniak) yra sakęs, kad Varšuva projekte nedalyvaus, jeigu jai nebus garantuotas prašomas energijos kiekis. Be to, rudenį Lenkijoje greičiausiai įvyks pirmalaikiai parlamento rinkimai.
„Kyla klausimų, ar nebus taip, kad Lietuva pastatys atominę elektrinę ir po to, neturėdama partnerių, šildys ir švies savo gatves ta elektra, ir ar iš tiesų tą elektrinę norima pastatyti”, – kalbėjo K. Daukšys. Pasak Seimo nario, jau dabar aišku, kad elektrinė nebus pastatyta anksčiau planuotu laiku.
„Darbiečių” lyderio teigimu, nauja jėgaine labiausiai nesuinteresuota Rusijos kompanija „Gazprom”, nes, uždarius senąjį bloką, Lietuvai teks iš jos pirkti daugiau dujų, o dėl to šios įmonės pardavimai išaugs dvigubai.
„Tai labai didelis ekonominis interesas (…). Kyla klausimas, ar ši užsienio ekonominė organizacija nedaro įtakos Vyriausybei”, – kalbėjo K. Daukšys.
Politiko teigimu, tokius įtarimus patvirtina ir nesutarimai dėl naujos Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos sudėties.
Planuojama, kad statant naują jėgainę Ignalinoje dalyvaus Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija. Šią savaitę apie norą prisijungti prie projekto prakalbo ir Ukraina.
Šiuo metu jau paskelbta atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo programa, kuri pateikta viešam svarstymui. Pagal programą numatyta vertinti iki 3400 megavatų galios atominės elektrinės statybos ir eksploatacijos poveikį aplinkai.