Atgaivinti Dohos derybų raundo nepavyko

Derybos, kuriomis buvo bandyta išgelbėti naują pasaulio prekybos susitarimą, pasibaigė be jokių rezultatų, praneša BBC.

Prekybos vadovai iš Europos Sąjungos (ES), Jungtinių Valstijų, Indijos ir Brazilijos susitiko Vokietijoje, siekdami išeiti iš aklavietės, susidariusios dėl įstrigusių Dohos raundo derybų.

Iki šiol derybas komplikavo nesutarimai dėl žemės ūkio subsidijų.

Jungtinės Valstijos ir ES yra spaudžiamos mažinti subsidijas, kurias jos moka savo ūkininkams, ir muito mokesčius, kuriais apmokestinami įvežami žemės ūkio produktai.

Mainais besivystančios šalys turėtų atverti savo rinkas pramonėms prekėms ir paslaugoms, tiekiamoms iš likusių pasaulio šalių.

Pasak Brazilijos užsienio reikalų ministro Selso Amorimo (Celso Amorim), Brazilijos ir Indijos delegacijos pasitraukė iš derybų Rytų Vokietijos mieste Potsdame, nes jos pasirodė „nevaisingos”.

Indijos prekybos ir pramonės ministras Kamalis Natas (Kamal Nath) pridūrė, jog ” turi būti esminis požiūrio lūžis iš ES ir JAV pusės”.

Baltųjų rūmų atstovas spaudai Tonis Fratas (Tony Fratto) sakė: „Prezidentas neslepia savo nusivylimo, jog kai kurios šalys blokuoja galimybes plėsti prekybą”.

Tuo tarpu JAV prekybos atstovė Sjuzan Švab (Susan Schwab) pareiškė, jog „tam, kad būtų įvykdyti Dohos raundo įsipareigojimai, išsivysčiusios ir besivystančios ekonomikos turi atverti savo vidaus rinkas žemės ūkio prekėms, pramonės produkcijai ir paslaugoms”.

„Deja, per šias derybas to padaryti nepavyko”, – pridūrė ji.

ES prekybos komisaras Piteris Mendelsonas (Peter Mendelson) pritarė šiai nuomonei, sakydamas, kad „nors Europoje mes pasirengę mokėti nemažas sumas, mes negalime to daryti toliau nieko negaudami mainais”.

Tuo tarpu aplinkosaugos grupė „Friends of Earth” (Žemės draugai”) džiaugsmingai sutiko žinią apie sužlugusias derybas.

Protesto kampanijos dalyvis Džo Zakunė (Joe Zacuen) pareiškė, jog šių slaptųjų prekybos derybų žlugimas – puiki galimybė suformuoti naują alternatyvų požiūrį į prekybą, kurio mechanizmas puikiai veiktų besivystančiose šalyse ir aplinkosaugos sferoje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.