Nelegalūs darbuotojai praranda atmintį

Kuo didesnio uždarbio besivaikantys darbuotojai noriai dirba nelegaliai, nors ir rizikuoja visai negauti atlyginimo. Anot atsakingų institucijų, uostamiestyje šiemet patikrinta jau apie šimtas darboviečių, kone kas penktoje rasta pažeidimų.

Prieš keletą dienų prašydamas į „Vakarų ekspreso” redakciją pagalbos kreipėsi 23 metų šilutiškis Sigitas B.

„Darbdavys mums skolingas 7 tūkst. litų, tačiau vietoje pinigų buvome išprašyti lauk neatsiskaičius. Galiu įrodyti, jog tikrai statėme namą Tauralaukyje”, – guodėsi save ir dar keturiems neva nuskriaustiems žmonėms atstovavęs vaikinas.

Išgirdęs, jog juo domisi spauda, darbdavys atsiskaitė. Į redakciją paskambinęs Sigitas B. padėkojo už pagalbą. „Viskas gerai. Darbdavys atsiskaitė”, – sakė pašnekovas.

„Mes susitaikėme. Jei straipsnis pasirodys – pasigailėsite. Sigitas B. žadėjo susitarti su Darbo inspekcija”, – sakė bendrovės, kurioje dirbo vaikinas, atstovas Svajūnas G.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyriaus vedėjas Arūnas Džiugas tokią situaciją pavadino klasikine, nors ir gana reta.
Nelegaliu darbu ir nesąžiningu darbdaviu skundęsis Sigitas B. prarado atmintį

„Nelegalius darbuotojus sunku nustatyti: jie nuo mūsų bėga, nesikalba. Net jei žmogus ir kreipiasi skųsdamasis, jog dirbo nelegaliai, vėliau pasitaiko, kad pakeičia parodymus. Tada nelegalią veiklą sunku įrodyti”, – sakė vedėjas.

Atsakomybė – tik darbdaviui

Panašiai atsitiko ir Sigito B. atveju. Jį tiriantis VDI Klaipėdos skyriaus vyresnysis inspektorius darbo teisei Marius Dargis sakė, kad vaikino pareiškimas užregistruotas. Tiesa, pastaruoju metu šilutiškį ištikusi amnezija – vaikinas nebeatsimena, kur yra statybvietė, kas buvo darbdavys.

Kaip traktuoti vaikino ir darbdavių istoriją, parodys tyrimas. Bus sprendžiama, ar tai – nelegalus darbas, ar – mokesčių nemokėjimas.

„Nelegaliai dirbęs žmogus nebaudžiamas, o atsakomybės už pakeistus ar melagingus parodymus nėra. Galime tik tyliai papykti, tačiau paveikti – ne”, – konstatavo M. Dargis.

Anot A. Džiugo, šiemet atlikti 87 galimo nelegalaus darbo inspektavimai. Nelegalių darbuotojų rasta septyniolikoje darboviečių – čia dirbo 22 asmenys, protokolai buvo surašyti 11 darbdavių.

„Pranešimų apie tokius atvejus gauname pakankamai. Į reidus vykstame kas savaitę ir grįžtame su rezultatais”, – pasakojo vedėjas.

Kas meluoja?

Sigitas B. pasakojo, jog gegužę jis ir dar keturi šilutiškiai vietos laikraštyje pasiskelbė, jog, kaip statybininkų brigada, ieškantys darbo. Netrukus jie sulaukę skambučio iš Klaipėdos rajone įsikūrusios bendrovės.

„Mums buvo pasiūlyta statyti namą Tauralaukyje. Sakė, padirbėkit savaitę, tada forminsim. Po savaitės gavome 4 tūkst. litų. Mokėjo normaliai, tad dar labiau pasistengėm – už antrą darbo savaitę turėjome gauti kone dvigubai didesnę sumą.

Tačiau sutartą dieną darbdaviai pasakė, jog dirbome blogai, o broko ištaisyti neleido. Tik pasakė: „Minkit iš čia”. Išvažiavome negavę pinigų, o po kelių valandų mūsų vietoje jau dirbo kiti žmonės. Keisčiausia, kad naujieji darbininkai tariamo broko netaisė, o toliau statė”, – piktinosi šilutiškis.

Bendrovės atstovas Svajūnas G. tikino „nelegalų” nesamdęs.

„Problemos prasidėjo, kai Sigitui B. liepiau atnešti verslo liudijimą, nes antraip negalėjau jam išmokėti pinigų. Jis sakė turintis tą liudijimą, bet apgavo. Bjauri situacija: darbininkai palieka broką, šantažuoja ir dar skundžia darbdavį”, – tikino Svajūnas G.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.