Gyventojas 2003 metais įsigijo nekilnojamąjį turtą (pastatą) už 150 000 Lt. Šis gyventojas 2005 metais įsigijo bendrovės akcijų, apmokėdamas už jas turtu, t.y. įnešdamas turtinį įnašą – minėtą pastatą, kurį turto vertintojai įvertino 350 000 Lt. Ar apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu turtinis įnašas, kai už akcijas apmokama turtu?
Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr.73-3085; toliau – GPMĮ) 2 straipsnio 14 dalyje nurodyta, kad gyventojo pajamos – tai pozityviosios pajamos, priskiriamos Europos ekonominių interesų grupės pajamos, taip pat per mokestinį laikotarpį gautas atlygis už atliktus darbus, suteiktas paslaugas, už perduotas ar suteiktas teises, už parduotą ar kitaip perleistą, investuotą turtą ar lėšas ir (arba) kita gauta nauda pinigais ir (arba) natūra. Turtas – kilnojamieji ir nekilnojamieji daiktai, vertybiniai popieriai ir išvestinės finansinės priemonės, kitas nematerialus turtas (GPMĮ 2 str. 28 d.).
Civilinio kodekso 1.101 straipsnyje nurodyta, kad vertybinis popierius – tai dokumentas, patvirtinantis jį išleidusio asmens (emitento) įsipareigojimus šio dokumento turėtojui. Vertybinis popierius gali patvirtinti dokumento turėtojo teisę gauti iš emitento palūkanų, dividendų, dalį likviduojamos įmonės turto ar emitentui paskolintų lėšų (akcijų, obligacijų ir kt.), teisę ar pareigą atlygintinai ar neatlygintinai įsigyti ar perleisti kitus vertybinius popierius (pasirašymo teises, būsimuosius sandorius, opcionus, konvertuojamas obligacijas ir kt.), teisę gauti tam tikras pajamas ar pareigą sumokėti, pasikeitus vertybinių popierių rinkos kainoms (indeksui ir kt.).
Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2003, Nr.123-5574; Žin., 2004, Nr.33;) 45 straipsnio 5-7 punktuose nustatyta, kad jei didinant bendrovės įstatinį kapitalą akcijos visiškai ar iš dalies apmokamos nepiniginiu įnašu, įnašas iki visuotinio akcininkų susirinkimo, kuriame priimamas spendimas padidinti įstatinį kapitalą išleidžiant akcijas už šį įnašą, turi būti įvertintas nepriklausomo turto vertintojo teisės aktų, reglamentuojančių turto vertinimą, nustatyta tvarka. Turto vertinimo ataskaitai taikomi reikalavimai, nustatyti šio Įstatymo 8 straipsnio 8 dalyje. Turto vertinimo ataskaita ne vėliau kaip likus 10 dienų iki visuotinio akcininkų susirinkimo turi būti pateikta bendrovei. Turto vertinimo ataskaita turi būti pateikta juridinių asmenų registro tvarkytojui (VĮ Registrų centrui) kartu su kitais dėl įstatinio kapitalo padidinimo pakeistiems bendrovės įstatams įregistruoti įstatymų nustatytais dokumentais. Visuotinio akcininkų susirinkimo sprendime dėl įstatinio kapitalo padidinimo, be kita ko, turi būti nurodytas kiekvienas asmuo, kuris apmoka akcijas nepiniginiu įnašu (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas ir gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas ir buveinė), šio įnašo vertė, akcijų, kurios apmokamos nepiniginiu įnašu, nominali vertė ir emisijos kaina. Akcijų, kurios apmokamos nepiniginiu įnašu, nominalių verčių suma negali būti didesnė už turto vertinimo ataskaitoje nurodytą nepiniginio įnašo vertę.
Jeigu už vieneto akcijas (dalis, pajus) gyventojas apmoka turtu, tai toks turto perleidimas vieneto nuosavybėn laikomas ne individualios veiklos turto pardavimu ar kitokiu perleidimu nuosavybėn. Šiuo atveju turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos yra gautų akcijų (dalių, pajų) vertė. Skirtumas, susidaręs tarp turto įsigijimo kainos ir pardavimo pajamų, yra apmokestinamosios turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos.
Nekilnojamojo turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, vadovaujantis GPMĮ 6 str. 2 d. 9 p., apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Gyventojo gautos pajamos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn kilnojamąjį daiktą, teisiškai įregistruotą Lietuvoje, arba nekilnojamąjį daiktą, esantį Lietuvoje, neapmokestinamos, jeigu minėti daiktai buvo įsigyti anksčiau negu prieš trejus metus iki jų pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn (GPMĮ 17 str. 1 d. 21 p.). Tais atvejais, kai parduodamasis (perleidžiamas) nekilnojamas turtas, kuris įsigytas ne anksčiau negu prieš trejus metus iki jo pardavimo, apmokestinamosios pajamos apskaičiuojamos GPMĮ 19 straipsnyje nustatyta tvarka, t.y. iš gautų pajamų gali būti atimta: turto įsigijimo kaina; sumokėtas komisinis atlyginimas bei mokesčiai, rinkliavos, susiję su šio turto pardavimu arba kitokiu perleidimu nuosavybėn.
Nurodėte, kad gyventojas už akcijas apmoka ne individualios veiklos nekilnojamuoju turtu, kurį turto vertintojai įvertino 350 000 Lt, todėl gyventojas gaus akcijų, kurių nominali vertė 350 000 Lt. Pastatą gyventojas buvo įsigijęs ne anksčiau negu prieš trejus metus (iki perleidimo bendrovės nuosavybėn) už 150 000 Lt. Todėl minėtu atveju skirtumas tarp gautų akcijų nominalios vertės ir turto įsigijimo kainos laikomas gyventojo gautomis pastato perleidimo vieneto (UAB) nuosavybėn apmokestinamosiomis pajamomis, kurioms taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas.
Kristina Laurinavičienė,
Kauno apskrities VMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė