Šiemet socialinio būsto statybas žadanti pradėti Klaipėdos miesto savivaldybė pyksta, kad šalies valdžia į uostamiesčio problemas žiūri pro pirštus ir tenkina tik Vilniaus poreikius.
Vakar Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos siūlymui padidinti maksimalią socialinio būsto statybos kainą Vilniaus mieste nuo 2000 iki 2300 litų už kvadratinį metrą ir suvienodinti ją su nustatyta kaina Neringoje, kur šiuo metu nekilnojamojo turto kainos yra didžiausios Lietuvoje.
Tuo metu Klaipėdoje numatyta palikti nepakitusią socialinio būsto statybos kainą – 1900 litų už vieną kvadratinį metrą.
Neatitinka rinkos
„Jau praėjusiais metais, kai socialinio būsto statybos kaina mūsų prašymu uostamiestyje buvo padidinta nuo 1600 litų iki 1900 litų už vieną kvadratinį metrą, buvo aišku, kad ji neatitinka realių rinkos kainų. Be to, juk butų kainos Vilniuje ir Klaipėdoje beveik analogiškos, todėl keista, kad socialinio būsto statybos kainos didinamos tik sostinėje”, – vakar stebėjosi Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė.
Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktoriaus pavaduotojas Vytautas Jonaitis „Vakarų ekspresui” teigė, kad sostinėje yra kur kas brangesnė darbo jėga nei uostamiestyje, tad esą dėl šios priežasties Vilniuje ir norima padidinti socialinio būsto statybos kainą.
Pirkimo neribos
Be kita ko, Vyriaysybė nutarė panaikinti maksimalių butų pirkimo kainų apribojimus savivaldybėms.
„Reikia palikti savivaldybių kompetencijai nuspręsti, kokia turi būti maksimali socialinio būsto pirkimo kaina, nes faktinės kainos šuoliuoja aukštyn ir nustatyta maksimali pirkimo kaina labai riboja savivaldybes įgyvendinant socialinio būsto plėtros programą”, – teigė Vytautas Jonaitis.
Toks sprendimas, pasak D. Netikšienės, labai sveikintinas. Tačiau, svarstė valdininkė, šiuo metu daug naudingiau statyti naują socialinį būstą nei pirkti butus senos statybos namuose.
„Juk neverta lyginti investicijų į naują ir į seną būstą”, – sakė D. Netikšienė.
Kukliau įrengs
Kadangi Klaipėdoje socialinio būsto statybas dar tik planuojama pradėti, uostamiesčio valdininkai sako neturintys patirties, ar šiuo metu, kai šitaip sparčiai brangsta būstai, už numatytą kainą įmanoma pastatyti naują namą.
Tiesa, svarstė D. Netikšienė, socialinio būsto statybų kaina bet kuriuo atveju yra pigesnė nei komercinė, nes socialinis būstas statomas ant Savivaldybei priklausančios žemės. Be to, socialinio būsto apdaila yra kur kas kuklesnė, nėra jokių prabangos elementų, montuojama pigesnė santechnika ir t.t.
„Tačiau manau, kad reali socialinio būsto statybos Klaipėdoje kaina būtų 2000-2200 litų”, – sakė D. Netikšienė.
Kita vertus, Vyriausybė tik nustato normatyvus, tačiau nedraudžia Savivaldybėms skirti asignavimus iš miesto biudžeto ir statyti brangesnį socialinį būstą.
Statybas pradės šiemet
Pasak D. Netikšienės, tik šių metų balandžio 18 dieną Vyriausybė perdavė Karlskronos ir Irklų gatvių sankryžoje esantį žemės sklypą savivaldybės žinion. Šiuo metu jau skelbiami konkursai rangovams ir dar šiemet tikimasi pradėti dviejų daugiaaukščių namų statybas, kurie bus skirti socialinėms reikmėms.
Šiuo metu Klaipėdos Socialinio būsto fonde iš viso yra 1718 gyvenamųjų patalpų. Kai kuriuose jų žmonės, kurie neprivatizavo butų ir dabar juos nuomoja iš Savivaldybės, tebegyvena nuo sovietinių laikų. Toks skaičius, pasak D. Netikšienės, išliko nuo primojo būstų privatizavimo.
Tačiau norinčiųjų nuomotis iš Savivaldybės socialinį būstą eilėje šiuo metu laukia 669 asmenys. Pernai jų buvo 571, o socialinis būstas pernai buvo suteiktas tik 20 norinčiųjų.
„Skaičiai nesulyginami. Žmonių, kuriems reikalingas būstas, sparčiai daugėja, bet Savivaldybė kol kas neturi galimybės tenkinti jų poreikių. Todėl galimybė statyti namus pagerintų situaciją. Pavyzdžiui, kitais metais pabaigus 2 namų statybas socialinio būsto skaičius išaugtų 90 butų.
Pinigų daugiau neskirs
Pasak V. Jonaičio, dėl aukštesnių socialinio būsto statybų ir butų pirkimo kainų numatyta lėšų suma, skiriama iš valstybės biudžeto, nesikeis. 2004-2010 metais tam numatyta skirti 455 mln. litų.
Per metus socialinio būsto statybos kaina Lietuvoje augo maždaug 15-18 procentų.
Lietuvos būsto strategijoje yra numatyta išplėsti būsto pasirinkimo galimybes visoms socialinėms gyventojų grupėms ir padidinti socialinio būsto fondą nuo 2,4 proc. iki 4-5 proc. bendrojo šalies būsto fondo.
Daugiausiai teise į socialinį būstą naudojasi jaunos šeimos ir neįgalieji.
Edita Užkuraitė
„Vakarų ekspresas”