Šiandien Vilniuje pirmą kartą Lietuvos istorijoje vieši vienintelis pasaulyje – Japonijos – imperatorius Akihito su žmona Mičiko, kurie ketina susitikti su mūsų valstybės vadovu Valdu Adamkumi bei visuomene.
Imperatorius per savo atstovą perdavė pageidavimą mūsų šalyje paragauti cepelinų, kibinų su sultiniu ir šviežių lietuviškų braškių, kurių gauti gegužę ne taip jau ir paprasta, mat Lietuvoje tik nedaugelis ūkininkų šias uogas augina šiltnamiuose.
Kilmingoji pora, kitaip nei panašaus rango svečiai iš užsienio, po sostinę nusprendė važinėti atviru automobiliu, nes nori matyti žmones bei jiems mojuoti, todėl tiek Vadovybės apsaugos departamento, tiek policijos pareigūnams teks būti ypač budriems. Sostinės senamiestyje bus ribojamas eismas, ant stogų budės snaiperiai.
Veidu į žmones
V. Adamkaus teigimu, Japonijos imperatoriaus vizitas liudija, kad mažai ir neseniai nepriklausomybę atgavusiai valstybei nuoširdų dėmesį ir pripažinimą rodo viena unikaliausių ir pažangiausių šalių.
„Mums tokio krašto pripažinimas yra didelė vertybė. Neabejoju, kad pasiruošimas šiam vizitui mūsų žmones paskatino labiau domėtis Tekančios saulės šalimi. O Japonijos pažinimui ribų nėra. Ji tokia unikali ir daugiasluoksnė”, – teigė V. Adamkus.
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas „Vakarų ekspresui” sakė, kad Jų Didenybių vizitas yra ne tik išreikšta pagarba valstybei, jos pripažinimas, bet ir gera reklama Lietuvai.
„Vizito metu mūsų šalis išties bus pagarsinta. Mūsų santykiai su Japonija yra labai geri, jie plečiasi. Priimti tekančios šalies imperatorių yra prestižo reikalas”, – teigė Seimo narys.
Pasitikta Vilniaus tarptautiniame oro uoste, kilmingoji pora su delegacija pajudės Prezidentūros link. Svečius pasitiks Lietuvos kariuomenės garbės kuopa. Imperatorius Akihito pamojuos Daukanto aikštėje susirinkusiems žmonėms ir eis į Prezidentūrą. Joje numatomas V. Adamkaus ir Jo Didenybės Akihito pokalbis tet-a-tet.
Per šį susitikimą ketinama apsikeisti dovanomis, tačiau vienas iš vizito koordinatorių, Prezidentūros atstovas Antanas Martusevičius nesutiko atskleisti, kokią dovaną imperatorius gaus.
„Tegul Jo Didenybė iš prezidento, o ne spaudos sužino, ką gaus dovanų”,- mūsų dienraščiui sakė jis.
Pavyzdžiui, per Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II vizitą ši dovanų gavo medalių rinkinį, o mūsų prezidentas – paveikslą. Pranešama, kad Prezidentūroje bus apsikeista ir valstybiniais apdovanojimais.
Vėliau numatomi iškilmingi pietūs V. Adamkaus ir jo žmonos Almos vardu. Pasisotinę svečiai važiuos į Antakalnio kapines, kur padės vainiką, o vėliau apsilankys prie buvusio diplomato Čiuno Sugiharos memorialinio paminklo.
Šis žmogus buvo generaliniu konsulu Kaune ir išgarsėjo kaip japonas, kuris atsisakė 1940 metais palikti Kauną, kaip to reikalavo naciai, ir išgelbėjo per 6 tūkst. myriop pasmerktų žydų, išduodamas jiems vizas vykti į Kobę Japonijoje.
Lietuvos žmonės daugiausiai progų pamatyti imperatorių turės Katedros aikštėje, kur svečiai dalyvaus tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba, skamba kankliai”.
Dėmesys maistui
Kone pikantiškiausia detalė – privati Akihitos vakarienė itin siaurame rate garbių svečių. Japonijos ambasados atstovė Gabija Žukauskienė „Vakarų ekspresui” sakė, kad vakarienės vieta laikoma paslaptyje.
„Kaip žinote, Jo Didenybė išreiškė norą paragauti cepelinų, kibinų su sultiniu ir šviežių braškių”, – teigė ji.
Mūsų dienraščiui pasidomėjus, ar šiuo metų laiku įmanoma įsigyti šviežių lietuviškų braškių, paaiškėjo, kad teoriškai tai įmanoma. Skuodo rajone ilgus metus braškes auginęs ūkininkas Petras Samoška sakė, kad braškės auginamos šiltnamiuose.
„Na, teoriškai jos jau turėtų būti prinokusios, tačiau Lietuvoje yra labai nedaug ūkininkų, kurie augina braškes šiltnamiuose. Žinau ūkius tik Tauragės ir Šiaulių rajonuose”, – teigė jis.
Pietūs Prezidento rūmuose – taip pat ypatingi. Patiekalai bus itin sudėtingai, puošiami įvairiausiais ornamentais. Pranešama, kad imperatorius įprastas lazdeles pakeis europietiškais stalo įrankiais ir valgys įvairių žuvų pyragą su baltaisiais šparagais, traškią anties krūtinėlę su pavasarinėmis daržovėmis, migdolinių bulvių paplotėlius su balzamikų padažu bei apelsinų ir braškių desertą.
Kilmingi svečiai naktį iš šeštadienio į sekmadienį praleis sostinėje esančiame viešbutyje „Radisson SAS”, o rytą išskris į Didžiąją Britaniją.
Be kita ko, pagal Japonijos Konstituciją imperatoriui draudžiama kištis į politinius reikalus. Akihito net per užsienio vizitus politinėmis temomis nekalba.
Japonijos imperatoriškoji šeima jau yra aplankiusi per 50 užsienio valstybių. Dabartinėje dešimt dienų trunkančioje kelionėje Jų Didenybės, be Lietuvos, jau aplankė Latviją, Estiją ir Švediją.
Vikšrai ir ryžiai
Kaip unikali bei pikantiška yra pati Japonija, taip išskirtinė yra ir imperatorių šeima. 72 metų Akihito yra 125-asis seniausios pasaulyje monarchijos – Japonijos – imperatorius.
Akihito prieš 48 metus vedė nekilmingą panelę Mičiko Šiodą ir susilaukė dviejų sūnų bei dukteris. Pagal tradicijas imperatorienė maitina šilkverpių vikšrus šilkmedžių lapais Imperatoriškųjų rūmų valdų šilkininkystės centre. Mičiko domisi menu, yra puiki klasikinės japonų literatūros žinovė, yra Japonijos Raudonojo Kryžiaus prezidentė.
Akihito – mokslininkas, kuris aktyviai domisi gamta, remia mokslinius gamtos tyrimo projektus. Daugelį metų jis studijavo grundalų, smulkių gėlavandenių, pusiau sūrių vandenų ir jūrų žuvų, taksonomiją. Pagal tradiciją jis kasmet rankomis sodina ryžius.
Imperatoriškoji šeima – muzikantai: imperatorienė skambina pianinu ir akompanuoja imperatoriui, griežiančiam violončele.
Šaunu ,kad Japonijos imperatorius nusprendė aplankyti mūsų mažytę šalį.Aš tai visai nesuprantu kam imperatorių ir jo šeima valgidinti prašmatniais valgiais galėjo gi pavaišinti tradiciniais lietuvių patiekalais kokioje nors sodyboje grojant lietuvių liaudies muzika.Man atrodo ,kad tokia viešnagė Lietuvoje imperatoriui būtų žymiai malonesnė ir taip pat naudingesnė juk mes tokiu būdu galėtume parodyti savo kultūrą. 😉 🙂
Japonijos imperatoriškoji šeima jau yra aplankiusi per 50 užsienio valstybių iš neturėjimo ka veikti? 😉