Klaipėdoje bus dar vienas saulės laikrodis

2009-ųjų vasarą Klaipėdos kruizinių laivų terminale turėtų būti pastatyta skulptūrinė kompozicija – saulės laikrodis „Lietuva-1009”.

Vakar speciali komisija vienbalsiai nutarė, kad šis Kęstučio Valiuškio sukurtas darbas tinkamiausias įamžinti Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo datą.

„Idėja, kaip turėtų atrodyti šiai datai skirtas paminklas, kilo tik prieš savaitę. Žinojau, kad laimėsiu, nes gyvenime nesu pralošęs nė vieno konkurso. Jei neturiu vizijos, iš viso nedalyvauju, dėl to nesiūliau jokio darbo pirmajame šio konkurso etape, o tik viską stebėjau iš šalies. Iš kur kilo vizija? Tikrai neprisisapnavo. Tai ilgo darbo ir mąstymo rezultatas”, – vakar po konkurso telefonu „Vakarų ekspresui” sakė nugalėtojas K. Valiuškis, beje, šiaulietis, tačiau jau ilgą laiką dirbantis uostamiestyje.

Vienas iš dešimties komisijos narių, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas Vaclovas Krutinis komentavo, kad konkurso nugalėtojas geriausiai atspindėjo iškeltą idėją.

„Manau, kad labai efektingai atrodys 19,5 metro aukščio skulptūra. Ji bus ne tik efektinga, bet turi ir lengvumo įspūdį. Atrodo tarsi lankas su įtempta styga. Tačiau manau, kad su autoriumi dar reikėtų padiskutuoti, ar neverta atsisakyti saulės laikrodžio funkcijos”, – svarstė V. Krutinis. Žinia, saulės laikrodis Klaipėdoje jau yra Laikrodžių muziejaus kiemelyje.

Tačiau K. Valiuškis sakė, jog jam būtų labai liūdna, jei tektų atsisakyti šios idėjos, tuomet esą skulptūra atrodytų pernelyg vieniša.

Teigiamai komisijos pasirinkimą įvertino ir vakar konkurso rezultatus išgirdę kiti dalyviai. Skulptorius Regimantas Midvikis sakė, jog iš anksto buvo nusižiūrėjęs, kad tarp laimėtojų galėtų būti skulptūra „Lietuva-1009”.

Beje, R. Midvikio konkursui pasiūlyta skulptūra „Gaja” sulaukė palankiausio vertinimo „Vakarų ekspreso” svetainėje vykusiame balsavime. Iš 548 balsavusiųjų 151 balsas atiteko būtent šiai idėjai.

„Tikrai nesigailime, kad po pirmojo turo neskubėjome skelbti nugalėtojo. Nes antrajame buvo daugiau darbų, tad buvo didesnis pasirinkimas. Be to, darbai šį kartą buvo brandesni”, – sakė Valentinas Greičiūnas, Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos paminklo, šiandien žinomo „Arkos” vardu, paramos fondo pirmininkas.

Žinia, šo fondo nariams ir kilo idėja būtent tokiu būdu įamžinti visai Lietuvai svarbią datą.

Antroji vieta konkurse, komisijos nuomone, atiteko skulptoriaus Jurgio Malinausko ir architekto Rolando Rakevičiaus sukurtai kompozicijai „Tūkstantmečio lašai”. Trečioji – stilizuotą ąžuolą primenančiai skulptūrai „Refleksija”, kurią kūrė skulptorius Klaudijus Pūdymas, architektas Mindaugas Zabarauskas bei dizaineris Gintautas Stasiulis.

Geriausiems projektų autoriams bus įteiktos premijos – 8 tūkst., 5 tūkst. ir 3 tūkst. litų, o šie darbai taps fondo nuosavybe.

„Viliuosi, kad ir mūsų sukurtas darbas kada nors bus pastatytas kurioje nors uostamiesčio vietoje”, – sakė vienas „Tūkstantmečio lašų” autorių Jurgis Malinauskas.

Tokios galimybės neatmetė ir fondo atstovai – esą bet kuris konkursui pasiūlytas darbas gali kada nors papuošti uostamiesčio erdves.

Iš 15-os konkursui pateiktų darbų komisija nevertino tik vieno – saulės laikrodžio su berniuko skulptūra. Mat susirinkusi komisija atpažino, kurio autoriaus yra minėtas darbas, beje, sukurtas jau gerokai anksčiau. Kadangi balsavimas buvo slaptas, nežinant kitų autorių pavardžių, komisija nusprendė, jog būtų neetiška balsuoti už darbą, kurio autorius iš anksto žinomas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.