Modernios technologijos – kelionė laiku

Trakų istorijos muziejus įsirengė kompiuterinį terminalą ir lankytojams rodo, kaip keitėsi pusiasalio ir salos pilys slenkant amžiams. Virtualia ekspozicija ypač domisi užsienio turistai ir moksleiviai.

„Idėja sukurti virtualią ekspoziciją kilo prieš trejus metus. Ją įgyvendinti padėjo UAB „Naujieji sprendimai”, – pasakojo Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas. Muziejininkai rinko duomenis, o informacinių technologijų specialistai kūrė animaciją, pritaikė trimatį modeliavimą. Dabar muziejaus lankytojas Trakų pusiasalio ir salos pilis terminalo ekrane gali matyti iš visų pusių ir iš vidaus, pasižiūrėti, kaip jos atrodė įvairiais amžiais. Informacija pateikiama lietuvių ir anglų kalbomis. Mokiniams ir užsieniečiams tai puiki istorijos vadovėlio iliustracija. Į Trakų apylinkes, ežerus su daugybe įvairaus dydžio salų salelių galima pažvelgti iš paukščio skrydžio, pamatyti, kaip senoji Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės sostinė atrodė prieš 600 metų, 200 metų, kaip atrodo dabar.

Šis projektas Trakų istorijos muziejui kainavo apie 30 tūkst. litų. „Tai mūsų uždirbti pinigai”, – sakė direktorius. Sukurta 16 panoraminių ekspozicijų. Jos įrašytos į kompaktinį diską, kurį muziejaus lankytojai galės įsigyti kaip suvenyrą.

Pasak direktoriaus, muziejininkai tikisi, jog modernios technologijos pritrauks daugiau lankytojų, o pajamos, pardavus virtualios ekspozicijos kompaktinius diskus, padengs dalį išlaidų.

Idėjų Trakų istorijos muziejaus darbuotojai semiasi bendradarbiaudami su kolegomis iš kitų valstybių. Ypač glaudžius ryšius trakiškiai palaiko su Lenkijos muziejais, mezgasi draugystė su Ukrainos muziejais. Su šiomis valstybėmis Lietuva turi daug istorinių ryšių. Iš jų muziejininkams yra ko pasimokyti. Pavyzdžiui, lenkams pavyko savo senų pilių kiemams įkvėpti gyvybės – ten amatininkai kuria suvenyrus, veikia kavinės, kur turistai gali užkąsti. Trakų salos pilies kieme kavinės veikia tik per šventes ir tik muziejaus darbo laiku. Kavinė uždaroma, kai uždaromas muziejus. Verslininkams tai per trumpos darbo valandos. Trakų istorijos muziejus veikia kiekvieną dieną nuo 10 iki 19 val. „Ateityje galbūt savaitgaliais dirbsime ilgiau. Įsitikinome, kad verta dirbti ilgiau ir be laisvadienių. Iš pirmadienį uždirbtų lėšų galima išlaikyti papildomai samdomus darbuotojus, tai kodėl nedirbti”, – teigė direktorius. Pernai muziejaus pajamos sudarė 2 mln. litų. 2006 metais muziejų aplankė 330 tūkst. lankytojų. Jų skaičius kasmet didėja vidutiniškai 15 tūkstančių.

Lankytojus muziejus pritraukia su privačių kolekcijų savininkais ir kitais muziejais rengiamomis bendromis teminėmis parodomis. Šiemet kartu su kolekcininkais surengta šaltųjų ginklų, ikonų ir senųjų knygų paroda.

Muziejininkai – aktyvūs Trakuose rengiamų švenčių organizatoriai. Ypač gausiai Trakai lankomi per teatralizuotas Viduramžių ir Amatų šventes. Birželio viduryje jau bus aštuoneri metai, kai Trakuose rengiami viduramžių riterių turnyrai, o šventės dalyviai gali išmėginti senovinius ginklus, pasimėgauti tų laikų valgiais. Rugpjūčio viduryje į Trakus kvies amatininkai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.