Seimo Audito komitetas, konstatavęs, jog valstybės turtas tvarkomas aplaidžiai, imasi iniciatyvos užkirsti kelią pelnytis valstybės turto sąskaita.
Įdėmiau šia problema susidomėta po skandalingos Valstybės saugumo departamento (VSD) tarnybinių butų privatizavimo istorijos, kuomet paaiškėjo, jog privatizuoti butą galimai mažesne nei rinkos kaina suskubo ir iš tarnybos atleidžiamas departamento vadovas Arvydas Pocius.
„Komitetas kartu su valstybės kontrole nutarė rengti nutarimo projektą, Vyriausybei bus siūloma suvienodinti nuostatas, nes yra nuostatų, kurios leidžia institucijų vadovams traktuoti, kaip patogiau, atskirus įstatymus ir Vyriausybės nutarimus, kurie neretai vienas kitam net ir prieštarauja”, – po Audito komiteto posėdžio trečiadienį sakė jo vadovas Donatas Jankauskas.
Komiteto pirmininko vertinimu, tyrimo metu iškilę faktai leidžia daryti prielaidas, „kad valstybės turtu nėra disponuojama taip, kad valstybė nepatirtų žalos”.
Posėdyje dalyvavusi Valstybės kontrolės vadovė Rasa Budbergytė akcentavo, jog problemos kyla, nes nėra formuojamos vieningos valstybės turto valdymo politikos.
„Šiandien labai aišku, kad nė vienos ministerijos nuostatose nėra įrašyta viena iš svarbiausių funkcijų – valstybės turto valdymo politikos formavimas. Kai nėra tos institucijos atsakingos už tokios politikos formavimą, mes šiandien susidarusiame su situacija, kai galime kalbėti atskirais atvejais ir apie padaromą žalą valstybės turtui, kai iš tiesų nebelieka kaltų. O kas yra kaltas, kai yra ir įstatymų prieštaravimai, ir nuostatos, kurios sukelia sąlygas vos ne atsirasti korupcijai?” – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė R.Budbergytė.
VSD tarnybiniai butai buvo privatizuoti institucijos vadovo leidimu, juos išbraukus iš tarnybinių butų sąrašo kaip nereikalingus. Butai buvo privatizuoti pasinaudojant Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nuostata, leidžiančia privatizavimą ir be steigėjo sutikimo, turto neperduodant Valstybės turto fondui.
Tuo tarpu Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymas numato valstybės turtą privatizuoti per Valstybės turto fondą.
Audito komitetas, prieš keletą savaičių pradėjęs aiškintis VSD tarnybinių butų privatizavimo aplinkybes, iki šiol iš departamento nėra gavęs informacijos, kiek ir kuriuo metu butų privatizuota.
Pasak komiteto vadovo, anksčiau VSD informacijos nepateikė, argumentuodami, jog iki gegužės 16 dienos to padaryti negali, nes vadovai išvykę į komandiruotę, tačiau ir trečiadienį komitetas posėdyje nei departamento atstovų, nei žadėtos informacijos nesulaukė.
Toliau tiriant VSD tarnybinių butų privatizavimo aplinkybes, Audito komitetas ketina surengti bendrą posėdį su departamentą kuruojančiu Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu.
VSD tarnybiniais butais Audito komitetas susidomėjo paaiškėjus, jog departamento vadovybė 39 butus pripažino esant nereikalingus, tad juos leista privatizuoti VSD darbuotojams.
Butą prieš pat palikdamas tarnybą privatizavo ir VSD vadovas A.Pocius. Žiniasklaidos duomenimis, dviejų aukštų, 128 kv. m butą Vilniuje A.Pocius privatizavo už 315 tūkst. litų, tuo tarpu nekilnojamojo turto registro specialistai butą buvo įvertinę 480 tūkst. litų.
Praėjusią savaitę Seimas pritarė antrą kartą pateiktam prezidento dekretui dėl A.Pociaus atstatydinimo iš VSD vadovo pareigų. Laukiama, kol A.Pocių formaliai atleis iš pareigų prezidentas Valdas Adamkus.
Valstybės kontrolės vadovės R.Budbergytės manymu, privatizuotus butus, jei buvo pažeistas viešasis interesas, būtų galima bandyti susigrąžinti per teismą.
„Institucijos turėtų pagalvoti, kad reikėtų kreiptis į teismą ir bandyti susigrąžinti tą turtą. (…) Aš manau, kad tikrai nebūtų didelė prabanga valstybės institucijoms, kurios susidūrė su situacija, kad labai greitai tie butai buvo privatizuoti, pamėginti išsiaiškinti teismų poziciją, ką jie pasakytų, ar tikrai pritartų nuostatai, kad turto valdymo įstatymas turėtų viršenybės teisę ir galbūt tokios nutarties pagrindu ir būtų atstatytos viešosios nuosavybės teisės”, – sakė R.Budbergytė.
Seimo Audito komitetas bei atskirai Seimas protokoliniu nutarimu yra kreipęsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti VSD tarnybinių butų privatizavimo teisėtumą bei ginti viešąjį interesą.