Verslininkus ilgą laiką bauginusi Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba nuo kitų metų pradžios praras savarankiškumą. Manoma, kad dėl to prekybos alkoholiu ir tabaku kontrolė taps humaniškesnė.
Nuo ateinančių metų Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba (VTAKT) bus prijungta prie Narkotikų kontrolės departamento.
Visuotinė šventė
„Jei Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba bus panaikinta, verslininkams atsiras dar viena nacionalinė šventė. Tai institucija, kurią būtina išformuoti, o jos funkcijas deleguoti kitiems”, – sako Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Arturas Mackevičius.
Jis prisimena ne vieną atvejį, kai VTAKT darbuotojai už palyginti smulkius nusižengimus nuspręsdavo sužlugdyti verslą. „Licenciją galėdavai prarasti dėl to, kad prekybos vietoje nėra užrašo, skelbiančio, kad tabako ir alkoholio parduoti nepilnamečiams negalima, – sako A.Mackevičius. – Pačiam su kone šimtu verslininkų teko stovėti eilėje prie VTAKT durų ir laukti, kol paskirs baudą, nes prekiavome „Ragučio” alumi. Šiai alaus daryklai buvo pasibaigusi licencija, leidžianti iš Danijos įsivežti jos pačios pagamintą alų. Tad VTAKT nutarė mus nubausti tūkstantinėmis baudomis kaip nusikaltėlius, kurie bendradarbiauja su licencijos neturinčia įmone.”
Pašnekovas pabrėžia, kad svarbiausia – pakeisti dabar VTAKT dirbantį personalą, nes būtent jis, o ne galiojantys įstatymai, verslininkams sukelia daugiausia vargo. Pasak A.Mackevičiaus, VTAKT prijungus prie kitos institucijos, tačiau palikus tuos pačius darbuotojus, niekas nesikeis. Anot verslininko, problema yra ta, kad šie žmonės per smulkiausias priekabes siekia sunaikinti verslą. Pasak pašnekovo, turėdama vos 19 darbuotojų VTAKT negali kontroliuoti veiksmų visoje Lietuvoje, todėl imasi visų, net ir pačių menkiausių nusižengimų.
Priežiūra būtina
Rasa Sužiedelienė, „Vyno klubo” direktorė, taip pat palaiko verslininkų, kritikuojančių VTAKT veiklą, pusę.
„Niekas nekalba, kad turi būti palaida bala – įstatymas turi būti griežtas. Tačiau jis turėtų būti ne baudžiantis, o kontroliuojantis. Dabar jis skirtas kontroliuoti ne tiek alkoholizmo lygiui, kiek smulkiajam verslui”, – kalba R.Sužiedelienė.
Jos teigimu, būna atvejų, kai atsakingos institucijos ima veikti pamiršusios logiką ir neturėdamos reikiamo išsilavinimo. „VTAKT veikia pagal esamus įstatymus, tačiau juos galima interpretuoti skirtingai. Be to, dažnai galima remtis žmogiškumu. Kol kas pas mus net neesminė klaida prilyginama nusižengimui. Protingai kontroliuojant suvokiama, kad dirbantys žmonės nėra nusikaltėliai. Jie stengiasi dirbti, išlaiko darbuotojus, moka mokesčius”, – kalba R.Sužiedelienė.
Pasak pašnekovės, dažnai skubant bausti verslininkus pamirštama, kad alkoholis – legalus produktas. „Mes už tai, kad Lietuva blaivėtų. Bet tam reikia kitokių žingsnių”, – sako R.Sužiedelienė.
Veikia neefektyviai
Naikinti VTAKT kaip atskirą instituciją pasiūlė Saulėlydžio komisija. Kaip sakė Vyriausybės Teisėtvarkos ir valdymo organizavimo skyriaus vedėja Lina Lajauskienė, išanalizavusi VTAKT veiklą Saulėlydžio komisija padarė išvadą, jog ši institucija veikia neefektyviai. Kad prevencinis darbas atliekamas prastai, L.Lajauskienės teigimu, rodo nemažėjantis alkoholio prieinamumas, jo suvartojimas ir daroma žala. Be to, pasak L.Lajauskienės, institucijų veikla turi būti koordinuota: vien sekti įstatymo raidę ir atlikti kontrolės funkcijas nepakanka, kad padėtis gerėtų. Pašnekovė pridūrė, jog pačiai VTAKT dėl darbo daug priekaištų neturėjo – daugiau negerovių esama pačioje tabako ir alkoholio kontrolės sistemoje.
Ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas yra sakęs, jog Lietuva gali apsieiti be tokios VTAKT, kokia ji yra šiandien. Pasak G.Kirkilo, kad alkoholio ir tabako kontrolė būtų veiksminga, reikia ne tokios mažos ir administracinių gebėjimų neturinčios institucijos.