Nėščiosioms tyrimai dėl ŽIV – nemokami

ŽIV infekuotos moterys gimdo vaikus.

Specialistų žiniomis, šiandien Lietuvoje apie 20 ŽIV infekuotų moterų susilaukė mažylių. Dalis jų gimė Klaipėdoje, kur medikai iš anksto buvo pasirengę suteikti kvalifikuotą pagalbą. Kol kas nėra žinių, kad bent vienas ŽIV infekuotos gimdyvės kūdikis būtų užsikrėtęs klastinguoju virusu. Nors tikimybė užkrėsti savo vaiką klastingu virusu yra didžiulė, iki minimumo ją sumažinti padeda specialūs gimdyvei skiriami vaistai. Todėl būsimų mažylių labui medikai ragina besilaukiančias moteris pasitikrinti, ar jos nėra ŽIV infekuotos. Nuo metų pradžios šis tyrimas atliekamas nemokamai.

Užsikrėtė 22 moterys

Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) vis aktualesnis kasdieniniame mūsų gyvenime.

Ypač uostamiestyje, kur gyvena daugiausiai ŽIV infekuotų žmonių.

Nors tarp infekuotųjų iki šiol ryškiai dominuoja per švirkščiamus narkotikus užsikrėtę asmenys, daugėja ir per lytinius santykius ŽIV užsikrėtusių žmonių, tarp jų nemažai moterų.

Iš pernai šalyje naujai išaiškintų 22 ŽIV užsikrėtusių moterų 9 ŽIV užsikrėtė lytinių santykių metu bei tiek pat vartodamos intraveninius narkotikus, keturių – užsikrėtimo būdas nežinomas.

Taip pat kasmet daugėja ŽIV užsikrėtusių moterų, besirengiančių gimdyti vaikus.

Žino 20 gimdyvių

Lietuvos AIDS centro duomenimis, pernai pagimdė trys ŽIV užsikrėtusios moterys. Iš viso iki šių metų pradžios buvo registruota 20 tokių gimdymų.

ŽIV užsikrėtusių vaikų kol kas Lietuvoje nenustatyta.

ŽIV užsikrėtusi moteris virusą gali perduoti nėštumo, gimdymo metu bei maitindama kūdikį krūtimi. Todėl tokioms moterims nėštumo ir gimdymo metu bei naujagimiui skiriamas profilaktinis gydymas prieš ŽIV, kuris gerokai sumažina užsikrėtimo riziką.

Gimdė ir Klaipėdoje

Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centro vedėja Žavinta Kančauskienė „Klaipėdai” sakė, kad toks gydymas prieinamas ir klaipėdietėms, jeigu jos žino arba laiku išsiaiškina esančios infekuotos.

Pernai uostamiestyje medikai išaiškino dvi ŽIV infekuotas nėščiąsias. Vienai gydymas buvo pradėtas taikyti laiku, kita, deja, apie savo ligą sužinojo gimdymo išvakarėse ir jos vaikeliui visų profilaktikos priemonių taikyti nebespėta.

Atliko cezario pjūvį

Ž.Kančauskienė sakė, kad nuo 28 nėštumo savaitės skiriamas profilaktinis gydymas, anot statistikos, riziką ŽIV užkrėsti savo mažylį nėštumo laikotarpiu ir gimdymo metu sumažina nuo 34 iki 2 procentų.

Pradžioje nėščioji vartoja paskirtas tabletes, o gimdymo metu jai lašinami vaistai. ŽIV infekuotoms moterims neleidžiama gimdyti natūraliai. Kad naujagimiui rizika būtų kuo mažesnė, moteriai atliekamas cezario pjūvis, jai neleidžiama žindyti. Gimęs mažylis mėnesį geria vaistus ir yra stebimas.

ŽIV infekuotos motinos vaikas dėl galimo infekcijos perdavimo yra stebimas iki pusantrų metų.

Pasak Ž.Kančauskienės, tik tada medikai gali konstatuoti, kad jis tikrai neužkrėstas.

Tiria nemokamai

Abi šios ŽIV infekuotos nėščiosios medikų buvo išaiškintos pernai daugiau nei pusę metų trukusio projekto ,,ŽIV/AIDS prevencija: nėščiųjų moterų ištyrimas dėl ŽIV infekcijos” metu.

Klaipėdos savivaldybės finansuojamo projekto metu Klaipėdos universitetinė ligoninė ištyrė beveik 700 besilaukiančių moterų kraują.

Be pačios ligoninės, į šį projektą buvo įsitraukę Klaipėdos PSPC, Senamiesčio PSPC, Brožynų pirminės sveikatos priežiūros centras, asmens sveikatos priežiūros įstaigos „Šviesmeda”, ,,Mano šeimos gydytojas”, „Nefrida”, „Salgymeda”, ,,Viloja”, A. Navicko poliklinika.

Ž.Kančauskienė apgailestavo, kad programoje dalyvavo ne visos sveikatos priežiūros įstaigos, todėl ne visos nėščiosios turėjo galimybę išsitirti dėl ŽIV infekcijos.

Tačiau medikė tikina, kad nuo šiol nebėra jokių kliūčių tokį tyrimą pasidaryti kiekvienai nėščiajai. Nuo šių metų sausio 1 dienos šeimos gydytojo siuntimu nėščiai moteriai ŽIV nustatymo tyrimas apmokamas iš ligonių kasų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.