Anksčiau norint įsikurti virtuvę reikėdavo gerai apsvarstyti virtuvės ploto galimybes ir geidžiamos įsigyti buitinės technikos matmenis. Dabar paprasčiau – daugelis prietaisų itin kompaktiški ir įmontuojami į baldus, pavyzdžiui, kaitlentės.
Kaitlentės būna kelių tipų: dujinės, indukcinės, pagamintos iš stiklo arba stiklo keramikos. Jos turi vieną, dvi, tris, keturias ar net penkias kaitinimo vietas – kaitvietes. Be to, gali turėti ir specialų stovelį puodui ar kepimo groteles. Kaitlenčių būna ne tik stačiakampio formos, bet ir apskritų. Beje, šalies prekyvietėse jau galima rasti ir mišrių kaitlenčių su dujomis ir elektra kaitinama kaitviete. Tai kaip gi išsirinkti?
Jautrios ir taupios – indukcinės
Parduotuvės „Elektromarkt” atstovo Aleksandro teigimu, vienos ekonomiškiausių yra indukcinės kaitlentės. Jų pranašumas, kad kaitina magnetinėmis bangomis. Šiluma tiesiogiai ir nuosekliai sklinda į indo paviršių, dėl to paspartėja maisto gamyba ir mažiau suvartojama elektros energijos. Tokios kaitlentės iškart reaguoja į indą – pradeda kaisti tik tada, kai puodas jau padėtas, o jį nukėlus kaitinimas automatiškai nutrūksta. Jos taip pat jautriai reaguoja į kaitinimo temperatūros reguliavimą, todėl galima tiksliai nustatyti maisto gaminimo temperatūrą, trukmę.
Indukciniai generatoriai nekaitina maisto ruošos zonų tiesiogiai, todėl maža bėda, jei ant kaitlentės išbėga viralas ar patenka kitų maisto likučių. Jie nepridega, nes kaitlentė išsijungia automatiškai. Tokių kaitlenčių paviršių valyti nesunku, dažniausiai pakanka tik skudurėlio. Pamiršti ant kaitlentės puodą – irgi nieko baisaus, ji išsijungs automatiškai.
Dažnai indukcinės kaitlentės gaminamos iš stiklo keramikos.
Perkant indukcinę kaitlentę derėtų prisiminti, jog tokiam paviršiui reikia ir specialių indų (puodų, keptuvių – šie turi būti su įmagnetintu dugnu).
Rėmeliai irgi svarbūs
Stiklo arba stiklo keramikos kaitlentės išsiskiria tuo, kad, skirtingai nei indukcinės, kaitina nenaudodamos magnetinių bangų. Todėl jos lėčiau įkaista ir atvėsta, taigi mažiau tausoja elektros energiją. Pasak specialistų, stiklo keramikos kaitlentės atsparesnės – ne taip greit susibraižo, įskyla ar kitaip pažeidžiamos. Atsparumas priklauso ir nuo kaitlentės kraštų bei rėmelių. Patikimesnės tos kaitlentės, kurios turi lygius kraštus ir metalinius rėmelius. Taip yra todėl, kad nuožulnūs paviršiaus kraštai greičiau nuskyla, o išsiliejęs ant kaitlentės skystis nuteka ir ant kitų baldų. Jei kaitlentė turi rėmelį, skystis nenuteka toliau, ant kitų įrenginių ar baldų, ir jie ilgiau išlieka kaip nauji.
Tiek indukcinės, tiek paprastos stiklo keramikos kaitlentės dažniausiai turi specialią funkciją – užraktą, skirtą vaikų saugumui.
Dujinės kaitlentės
Dujinių kaitlenčių paviršius skiriasi nuo jau minėtųjų. Jos kaitinimui naudoja pigesnes nei elektra dujas. Tik tokios rūšies kaitlenčių kaitinimo trukmė ilgesnė už indukcinių, todėl renkantis vertėtų pagalvoti, ar dažnai ja naudositės ir ar verta taupyti įsigyjant tokį virtuvės įrenginį.
Paprastai dujinės kaitlentės turi specialią apsaugą, kad netekėtų dujos (tarkime, užgesus liepsnai dujų tekėjimas automatiškai sustabdomas). Dar vienas šiuolaikinių dujinių kaitlenčių pranašumas – automatiškai užsidega liepsna, tereikia pasukti vieną rankenėlę.
Kalbintas pardavėjas-konsultantas Aleksandras mano, kad jei jau nusprendėte įsigyti dujinę kaitlentę, geriau rinktis turinčią ketaus indų laikiklius, nes šie patvariausi.
Pagal galimybes ir poreikius
Renkantis kaitlentę svarbu žinoti tikslius jos parametrus, nuspręsti, kokios rūšies šio buities prietaiso jums reikia. Derėtų pasidomėti kaitviečių galimybėmis.
Jei turite mažų vaikų, galbūt vertėtų pagalvoti apie kaitlentę, kurios valdymo skydelis įtaisytas toliau nuo krašto?
Rinkdamiesi šį prietaisą neapsirikite – vienos kaitlentės turi galimybę būti sujungtos su vidine orkaite, o kitos ne.
Dauguma kaitlenčių gamintojų dėl įmantresnės įrengimo specifikos reikalauja, jog jų gaminį kliento namuose montuotų tik specialistai. Priešingu atveju pirkėjas neturės teisės į produkto garantiją.
Kokia indukcinės kaitlentės kaina?