Priešrinkiminės studentų elgsenos tyrimas, kurį atliko apklausų vykdymo bendrovė „Apklausos.lt”, parodė, kad pusė studijuojančiųjų ketina balsuoti savivaldybių rinkimuose. Tačiau dauguma jaunuolių studijuoja ne gimtuosiuose miestuose, o tai tampa nepatogumu norint išreikšti pilietinę valią.
2006 m. priimta Savivaldybių tarybų įstatymo pataisa buvo atsisakyta balsavimo paštu galimybės. Ši įstatymo pataisa aktuali nemažai daliai studentų, atvykusių studijuoti į aukštąją mokyklą iš kitų miestų.
Tad prieš pat savivaldybių Tarybų rinkimus Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) Seimo nariams įteikė reikalavimą atlyginti nuostolius studentams, negalintiems pasinaudoti balsavimo paštu galimybe. Esą norėdami atlikti savo pilietinę pareigą, studentai bus priversti vykti į savo gimtuosius namus, taip patirdami nemažus nuostolius dėl kelionės išlaidų.
„Mes norime atkreipti Seimo narių dėmesį į tai, kad jų priimami sprendimai sukelia realiai jaučiamas pasekmes. Sulaukiame daug studentų skambučių, kurie piktinasi, kad negali pasinaudoti savo teise laisvai balsuoti.
Nors savivaldybių Tarybų rinkimų įstatymo pataisos ir priimtos dėl piktnaudžiavimų gausos, tačiau Seimas nuėjo lengviausiu keliu, taip nuskriausdamas studentus”, – kalbėjo LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.
Panašios nuomonės yra ir parlamentaras Eligijus Masiulis. „Seimo nariai pasielgė neapdairiai, atimdami iš savo piliečių balsavimo paštu galimybę. Tiesa, palikta išankstinio balsavimo galimybė, bet ja kitame mieste esantis rinkėjas pasinaudoti negali.
Apskritai derėtų tobulinti pačią balsavimo paštu sistemą, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo atvejų. Be to, svarstytina ir elektronino balsavimo internetu įvedimo galimybė”, – pastebėjo E. Masiulis.
Parlamentaro teigimu, šįsyk derėtų arba grąžinti ankstesnę balsavimo paštu sistemą, arba kompensuoti studentams nuostolius: „Vakarų valstybėse toks kompensavimo mechanizmas veikia, pavyzdžiui, Graikijoje piliečiams, vykstantiems balsuoti visuomeniniu transportu, yra kompensuojamos kelionės išlaidos.”
Tačiau, kaip „Studenčiokui” teigė Lietuvos studentų sąjungos viceprezidentas Liutauras Kazlavickas, patys studentai balsavimo paštu neįvardija kaip jiems patogiausio balsavimo varianto.
„Studentų apklausos rodo, kad daugiau kaip 80 proc. studentų mieliau naudotųsi elektroninio balsavimo galimybe. Siūlėme Seimo nariams apsvarstyti elektroninio balsavimo įvedimo galimybę, kad ja būtų galima pasinaudoti per ateinančius Seimo rinkimus, – sakė pašnekovas.
– Vienas iš šios sistemos saugiklių, kurie užkirstų kelią piktnaudžiavimams, būtų elektroninio balsavimo susiejimas su bankų sistema. Deja, Seimo nariai neskuba apsispręsti dėl naujos balsavimo sistemos įvedimo.”