Vaiko interesų atstovavimas tėvams išvykus dirbti ir gyventi į užsienį

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kas ir kaip turėtų atstovauti vaikams, kaip teisiškai turi būti sprendžiami jų priežiūros bei interesų atstovavimo klausimai, kai jų tėvai išvyksta dirbti į užsienio valstybes.
Jeigu į užsienį išvyksta vienas iš tėvų, o vaikai lieka gyventi su kitu iš tėvų, problemų nekyla, nes vaikai ir toliau gyvena jiems įprastoje vietoje, šalia yra bent vienas iš tėvų, kuris rūpinasi jais, gina ir atstovauja jų interesus.
Jei į užsienį išvyksta vienintelis iš turimų tėvų (arba tas tėvas, su kurio vaikai gyvena daugiausia arba su kuriuo teismo sprendimu yra nustatyta vaikų gyvenamoji vieta), tokiu atveju išvykstantis tėvas turi nuspręsti, kam patikėti savo nepilnamečius vaikus. Dažniausiai vaikai paliekami senelių, tėvų seserų ar brolių, kitaip sakant, artimųjų giminaičių, priežiūrai.
Tačiau teisiškai neįformintas toks tėvų sprendimas neturi teisinių pasekmių, t.y. kilus būtinybei artimieji, kurių priežiūrai palikti vaikai, negali atstovauti vaikų interesams nei mokykloje, nei gydymo įstaigoje.
Todėl prieš išvykdami ilgesniam laikui gyventi ir dirbti į kitą valstybę, tėvai gali sutvarkyti savo vaiko atstovavimo ir priežiūros klausimus. Su prašymu dėl laikinos globos (rūpybos) nustatymo Lietuvoje paliekamiems vaikams tėvai turi kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybą (VTAT). Prašyme turi būti nurodomas asmuo, kuriam tėvai patiki savo vaikus, vaiko gyvenamasis adresas, taip pat data, iki kada tėvai išvyksta, ir įsipareigojimai siųsti tam tikrą sumą pinigų vaikams išlaikyti. Šis prašymas yra laisvos formos.
Reikia nepamišti, kad dokumentų sutvarkymui dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu savivaldybės VTAT reikės laiko, nes bus reikalingas savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas dėl laikinosios globos (rūpybos) tėvų prašymu nustatymo, kuriame bus nurodomas laikinosios globos (rūpybos) steigimo pagrindas, jos trukmė, globojamo vaiko gyvenamoji vieta, tėvų įsipareigojimai siųsti išlaikymą vaikui ir kt. Tokia tvarka numatyta Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatuose.
Todėl tol, kol nebus tokio savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl laikinosios globos (rūpybos) nustatymo vaikui, tėvų prašymas, kuriame jie paveda savo nepilnamečių vaikų priežiūrą nurodytam asmeniui, jokios teisinės galios neturi. Tai nėra teisinis dokumentas, kuris, esant reikalui, leistų tėvų paskirtajam asmeniui priimti sprendimus, susijusius su vaikų sveikatos priežiūra ar kitais klausimais.
Tėvų prašymu įsteigus laikinąją globą (rūpybą) vaikui globos (rūpybos) išmoka nėra mokama. Pernai birželį priimti Išmokų vaikams įstatymo pakeitimai, kuriais numatyta, kad tais atvejais, kai laikina globa vaikui steigiama tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos, išmoka (t.y. vaiko globos pašalpa) neskiriama.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.