Ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais tapo populiariu šios žiemos pirkiniu, dovana, suvenyru. Šio reiškinio „kaltininkai” – Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimai.
„71(1). Tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustojęs motorinės transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš motorinės transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą.” Šis gana elementarus KET reikalavimas jau sukėlė daug diskusijų ir netgi tapo pasišaipymo objektu. Aštriadančiai siūlo atšvaitą prisisegti iš vidinės švarko pusės, o liemenę nusivilkti ir padėti į vietą vos išlipus iš automobilio. Žinoma, šio punkto formuluotės galėjo būti ir tikslesnės, tačiau iš esmės pats reikalavimas – geras ir reikalingas.
Liemenės nėra privalomos
Nagrinėdami šį KET reikalavimą išsamiau, nesunkiai galime padaryti keletą išvadų. Viena jų – vairuotojai be reikalo puolė pirkti liemenes, nes jos nėra privalomos. Liemenes sėkmingai gali pakeisti atšvaitai. Įvertinus tai, kad sėdint vairuotojo vietoje apsivilkti liemenę, švelniai tariant, nėra labai patogu, vertėtų visiems pamąstyti, ar ne geriau turėti automobilyje keletą šviesą gerai atspindinčių atšvaitų. Kita vertus, reikalavimas išlipant iš transporto priemonės būti su liemene ar atšvaitu taikomas tik keliuose ir tik tamsiu paros metu, t. y. nuo saulėlydžio iki saulėtekio. Atkreipkime dėmesį – nepaminėtos jokios išimtys. Tamsiu metu šis reikalavimas galioja visur, taip pat ir apšviestuose kelių ruožuose. Taigi nepamirškite prisisegti atšvaitą ar apsivilkti liemenę ir apšviestose miestų gatvėse. Blogas matomumas (mažesnis kaip 300 m dėl meteorologinių sąlygų) nepaminėtas. Šiaip ar taip, dėl didesnio saugumo reikėtų stengtis būti geriau matomam visais atvejais.
Priverstinis sustojimas
Reikalavimas vilkėti liemenę ar būti prisisegus atšvaitą taikomas tik tais atvejais, kai sustojama priverstinai. Priverstinis sustojimas – toks transporto priemonės sustabdymas, kai toliau važiuoti neįmanoma arba pavojinga. Tokie atvejai pasitaiko ne taip ir dažnai. KET tamsiu paros metu neapšviestuose kelių ruožuose draudžia tik stovėti, o sustoti galima. Būtų logiška reikalauti, kad išlipęs iš transporto priemonės vairuotojas būtų su liemene ar atšvaitais visada, kai sustoja tamsoje, nežiūrint, ar sustojimas priverstinis, ar ne. Juk iš transporto priemonės išlipęs žmogus faktiškai tampa pėsčiuoju. Pėstieji, eidami keliu (galime teigti ir būdami kelyje) tamsiu paros metu neapšviestuose kelių ruožuose, nuo senų laikų (KET 86 punktas) privalo turėti šviesą atspindintį atšvaitą (žibintą). Vadinasi, reikalavimas būti matomam kelyje egzistuoja bet kuriuo atveju. Beje, šiame KET reikalavime apie liemenes net neužsimenama. Manyčiau, kad pėsčiasis, apsivilkęs liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, prilygsta pėsčiajam, prisisegusiam prie drabužių šviesą atspindinčius atšvaitus. Tad eiti keliu tamsoje vilkint tokią liemenę atitinka KET reikalavimus.
Privaloma prieš išlipant
KET 71(1) punkte nurodoma, kad vairuotojas privalo būti su atšvaitu arba liemene išlipdamas iš transporto priemonės. Vadinasi, „pasiženklinti” (prisisegti atšvaitą, apsivilkti liemenę) privaloma prieš išlipant, dar būnant transporto priemonėje. Išlipus nusivilkti liemenę ar nusisegti atšvaitus negalima dėl jau nurodytų motyvų. Reikalavimas taikomas tik motorinių transporto priemonių vairuotojams. Vadinasi, jis galioja traktorių, kombainų ir visokių kitokių savaeigių mašinų bei mechanizmų vairuotojams. Manyčiau, kad šis reikalavimas turėtų būti taikomas ir motociklininkams, nors jiems tai nėra taip aktualu, nes išvengti motociklo priverstinio stovėjimo tamsiame kelyje tikrai įmanoma – paprasčiausiai jį reikia nustumti į šalį. Reikalavimas negalioja vadeliotojams, mopedų, dviračių vairuotojams, bet tik tol, kol jie netampa keliu einančiais pėsčiaisiais. Suprantama, važiuojančios transporto priemonės privalo būti paženklintos, kad būtų galima gerai matyti.
Būti matomam tamsoje
KET 71(1) punktu reikalaujama, kad išlipant iš transporto priemonės atšvaitas būtų prisegtas prie drabužių. Ar atitinka KET, jei atšvaitas ne prisegtas, o uždėtas, užmautas ant rankos, kojos ar galvos, prisiūtas prie drabužių ar kaip nors kitaip pritvirtintas? Manau, šiuo atveju turėtume vadovautis protingumo principu. Juk svarbiausia, kad žmogus turėtų ženklą ir tamsoje būtų galima gerai jį matyti.