Gydymas pažadais

Sunkūs ligoniai negauna jiems būtinų vaistų, todėl baiminasi galimų ligos komplikacijų

Sergantieji kraujo liga trombocitemija palikti likimo valiai. Jau porą mėnesių vaistinėse nėra šiems ligoniams gydyti būtinų vaistų „Hydrea”. Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojai sergančiuosius tik ramina, kad artimiausiu metu šių vaistų bus.

Blogėja sveikatos būklė

Trombocitemija serganti kaunietė Aleksandra V. „Hydrea” vaistais gydosi jau penkeri metai.

„Vaikštau į vaistines du mėnesius, o vaistų vis nėra. Valdininkai tik žada, kad juos greitai atveš, – sakė Aleksandra. – Labai nerimauju, nežinau, ką daryti. Kai negaunu šių vaistų, mano kraujyje labai padidėja trombocitų kiekis – per milijoną, kai jų norma – 380 tūkst. Nevartojant šių vaistų, kyla didelis komplikacijų, tokių kaip trombozė, pavojus.”

„Hydrea” – receptiniai, kompensuojamieji vaistai. 100 kapsulių pakuotės maksimali kaina – 159 litų 71 centas.

„Nesuprantu, kaip gali nebūti kompensuojamųjų vaistų? Gal nelabai daug ligonių serga trombocitemija, todėl niekas per daug galvos dėl mūsų ir nesuka?” – svarsto moteris.

Vaistininkai bejėgiai

Aleksandrai V. vaistininkai pasiūlė išeitį – galima užsisakyti, kad skubiai siuntas gabenanti firma atvežtų „Hydrea” vaistų. Tačiau šis „malonumas” – brangus. Už 100 kapsulių buteliuko pargabenimą tektų pakloti 760 litų.

Vaistininkai negali ligonių niekuo paguosti. Porą mėnesių jų atsakymas vienodas: šis vaistas vaistinėms netiekiamas.

„Mes jų neturime ir negalime užsakyti. Jei galėtume, tikrai užsakytume, – tikino „Farmos” vaistinės darbuotoja. – „Hydrea” gamina vokiečių firma „Bristol” ir Lietuvos didmeninės farmacijos firmos jų turėdavo, bet dabar nėra ne tik jų, bet ir lenkiško pakaitalo hidroksikarbamido.”

Du mėnesiai delsimo

Farmacijos departamento prie SAM Vaistų kainodaros skyriaus vyriausioji specialistė Regina Pakštaitienė teigė, kad jiems ši problema žinoma, ir patvirtino, kad vaistų „Hydrea” vaistinėse tam tikrą laiką nebuvo.

„Šią savaitę vaistus jau turi atvežti firma „Armila”, – tikino R.Pakštaitienė. – Gydytojas turėtų ligoniui parašyti vardinį receptą (specialias deklaracijas) ir pagal tą receptą vaistinė užsakys vaistus „Armiloje”, kuri juos ir pristatys į tą vaistinę.”

R.Pakštaitienė teigė, kad vaistai „Hydrea” dingo iš vaistinių, nes buvo sutrikimų gamyboje. Ji patikino, kad bus atnaujintas nuolatinis šių vaistų tiekimas.

„Situacija graudi ir nežinom, kada gausime „Hydrea” vaistų, – sakė Kauno medicinos universiteto Hematologijos klinikos gydytoja hematologė rezidentė Milda Rudžianskienė. – Jei ligonis negauna „Hydrea”, jo kraujyje didėja trombocitų skaičius ir kyla trombozės, kraujavimo pavojus. Ligonį būtina siųsti hematologo konsultacijai dėl kitų vaistų – interferono skyrimo.”

Tačiau interferonas – į raumenį leidžiami vaistai. „Juos reikia leisti tris kartus per savaitę. Ne kiekvienas pacientas turi galimybę juos susileisti. Be to, interferonas kartais sukelia karščiavimą. „Hydrea” – geriamos piliulės ir daug patogesni ligoniams vartoti, tačiau dabar, kai jų nėra, esame priversti ligoniams skirti interferoną.”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.