Lietuvos laisvosios rinkos institutas siūlo drastiškai mažinti pajamų mokestį gyventojams bei atsisakyti PVM mokesčio lengvatų. Politikai nuogąstauja, kad panaikinus lengvatas kils kainos, o dėl mokesčio mažinimo siūlo kiek palūkėti.
Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) vėl priminė savo poziciją dėl gyventojų pajamų mokesčio tarifo, kurį nuo 2008 metų siūlo sumažinti iki 20 proc., o nuo 2009-ųjų – iki 15 proc. Instituto ekspertai apskaičiavo, kad valstybės biudžetas nenukentėtų, jei nuo kitų metų valdžia panaikintų ir visas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas.
„Jei gyventojų pajamų mokestis būtų sumažintas iki 20 proc., valstybė prarastų ne daugiau kaip 500 mln. litų pajamų. Nuostolį galima būtų kompensuoti atsisakant PVM lengvatų. 2006 metais valstybė dėl PVM lengvatų patyrė 250 mln. litų nuostolių, 2008 metais jie siektų 300 mln. litų”, – skaičiavo LLRI ekspertas Ignas Brazauskas.
Instituto ekspertai mano, kad jau šiandien paskelbusi apie minėto mokesčio tarifo sumažinimą valdžia priviliotų daugiau užsienio investuotojų.
Vyriausybė iki savo kadencijos pabaigos yra įsipareigojusi sumažinti gyventojų pajamų mokestį iki 24 proc. Pernai jis buvo sumažintas 6 proc. – iki 27 proc. Pasak LLRI prezidento Remigijaus Šimašiaus, pajamų mokesčio sumažinimas padidintų realiąsias gyventojų pajamas ir tai padėtų išlaikyti darbo jėgą Lietuvoje.
„Norėtume padrąsinti Vyriausybę šitą sprendimą priimti jau dabar. Lietuva neturi kito pasirinkimo, jei nori išlikti konkurencinėje kovoje”, – sakė Šimašius. LLRI taip pat mano, kad įgyvendinus jų siūlomą modelį šešėlinės ekonomikos mastas Lietuvoje sumažėtų perpus.
Siūlo kirsti iš peties
„DnB Nord” banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis LLRI siūlymus įvertino teigiamai, ypač lengvatų naikinimą. „Iš tikro reikėtų siekti supaprastinti mokesčių sistemą naikinant lengvatas, ir, matyt, ne vien PVM, bet ir gyventojų pajamų mokesčio lengvatas, gana keistą žemės ūkyje dirbančių žmonių apmokestinimą”, – kalbėjo analitikas.
Nemažai specialistų ne kartą yra atkreipę dėmesį, kad įvairiausios lengvatos iškreipia rinką bei jos dalyvių elgesį ir nebūtinai duoda planuotą rezultatą. Apie tai praėjusią savaitę užsiminė ir įtakingo Tarptautinio valiutos fondo ekspertai. Tiesa, jie nepritarė siūlymui mažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą žemiau 24 proc. ribos.
Reikia luktelėti
Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Jonas Lionginas teigė, kad tik gegužės mėnesį bus praėję užtektinai laiko įvertinti, kaip gyventojų pajamų mokesčio sumažinimas paveikė biudžeto įplaukas. Tuomet ir paaiškės, kuria kryptimi pasukti mokesčių reformą.
Lionginas priminė, esą jei pavasarį paaiškės, jog pernykštis gyventojų pajamų mokesčio sumažinimas nenulėmė didelio biudžeto lėšų nuostolio, yra tikimybė, kad 24 proc. tarifas bus įvestas dar šiemet.
„Vėl grąžinus 18 proc. PVM mokestį reikia tikėtis kainų šuolio, o nuo to labiausiai nukentėtų pensininkai ir mažas pajamas gaunančios šeimos. Prieš priimant tokį radikalų sprendimą reikia devynis kartus pamatuoti”, – sakė Lionginas.
——————————————————————————–
Standartinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas yra 18 procentų. Lengvatinis 5 proc. PVM tarifas taikomas:
* keleivių vežimo reguliaraus susisiekimo maršrutais, keleivių vežimo keleiviniais traukiniais paslaugoms, bagažo vežimo paslaugoms;
* knygoms, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams;
* vaistams (įskaitant veterinarinius) ir kai kurioms medicinos prekėms;
* viešbučio tipo ir specialaus apgyvendinimo paslaugoms;
* ekologiškai švariems maisto produktams;
* šviežiai atšaldytai mėsai ir valgomiems subproduktams
* šviežiai atšaldytai, užšaldytai, smarkiai užšaldytai naminių paukščių mėsai ir valgomiems jų subproduktams;
* gyvoms, šviežioms ir atšaldytoms žuvims.
Lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas gyvenamųjų namų statybos, renovacijos, apšiltinimo paslaugoms, už kurias apmokama valstybės ir savivaldybių biudžetų, valstybės teikiamų lengvatinių kreditų ir valstybės specialiųjų fondų lėšomis.
Šaltinis: Finansų ministerija