Žurnalinis staliukas taupo vietą, puošia kambarį ir net gelbsti užsukus netikėtam svečiui
Žurnalinių staliukų pasirinkimas didžiulis. Jie dažniausiai nedideli, įvairių formų, spalvų, gaminami iš įvairiausių medžiagų – nuo medienos iki stiklo.
Kiekvienam pirkėjui – savas
Žurnaliniai staliukai dažniausiai gaminami iš stiklo arba įvairios medienos. Pastarieji dar gali būti gaminami iš laminuotos medžio plokštės arba medžio masyvo.
Laminuotos plokštės žurnaliniai staliukai šiuo metu populiaresni už medžio masyvo gaminius. Baldų gamybos technologas Jonas teigia, kad medžio masyvo svetainei pritaikyti staliukai yra daug patvaresni ir ilgiau laiko, nes dažniausiai gaminami iš ąžuolo arba uosio medienos. Šie staliukai, kaip ir dauguma iš medžio masyvo gamintų baldų, būna ir įmantresnių formų, ir malonūs akiai, ir patogūs. Laminuotos plokštės žurnaliniai staliukai paprastesnių formų, dažnai kombinuojami su stiklo arba pintomis detalėmis. Tačiau kainų skirtumas akivaizdus: už staliukus, pagamintus iš laminuotos plokštės, baldų parduotuvėje reikėtų sumokėti maždaug nuo 200 iki 600-700 litų, turguje – nuo 130 litų, o už medžio masyvo žurnalinius staliukus gali tekti pakloti nuo 500 iki kelių tūkstančių litų.
Paklausūs – stikliniai
Baldų parduotuvėse daug iš stiklo pagamintų žurnalinių staliukų – įvairių formų, spalvų, dydžių. Anot „Baldų rojaus” vyriausiosios pardavėjos Dalios, žurnaliniai staliukai gali būti gaminami iš grūdinto arba negrūdinto stiklo. Ką tai reiškia? Grūdinto stiklo baldai patvaresni, saugesni, patogesni ir… brangesni. Pasak pardavėjos, už grūdinto stiklo gaminį gali tekti sumokėti brangiau 100 ar net daugiau litų.
„Kiekvienas staliukas turi savo pirkėją” – šypteli vyriausioji parduotuvės pardavėja. Jos tvirtinimu, iš stiklo pagaminti staliukai yra gerai perkami – jų pasirinkimas didesnis, galima rasti mažesnių, labiau pritaikomų lietuviškame nedideliame svetainės kambaryje. Taip pat tinka „sumodernėjusiems” pirkėjams, mėgstantiems ne tik šiluma „atsiduodančius” medienos gaminius. Dažnai perkami ir daugeliui įkandami laminuotos plokštės žurnaliniai staliukai, kurių kainos nesiekia 400-500 litų.
Kurie praktiškesni?
Pardavėja pažymi, kad skiriasi šių gaminių priežiūra. Iš stiklo gaminti staliukai greitai išsitepa – kartais užtenka tik paliesti pirštais. Taip pat derėtų atsižvelgti ir į tai, ar namie yra mažų vaikų arba augintinių.
„Vaikai mėgsta karstytis, laipioti, o netyčia užkliudytas ir pakrypęs ar nuverstas staliukas neturi sužeisti vaiko – šiuo atveju patogesni medienos gaminiai”, – pabrėžia stiklinių daiktų trapumą moteris.
Iš laminuotos plokštės ar medžio masyvo gaminami staliukai yra neatsparūs aštrių daiktų poveikiui – greičiau susibraižo ir taip susidėvi. Dėl to renkantis tokius staliukus derėtų atsiminti, kad reikės pasirūpinti specialiais valikliais, neturinčiais abrazyvinių dalių. Baldų gamybos technologas Jonas pažymi, kad pagal dabartinius reikalavimus nė vienas iš medienos pagamintas staliukas neturi reaguoti į karštį ar išsiliejusį gėrimą.
„Jie turi būti padengti specialiu, tam atspariu laku” – tvirtina jis.
Patogu ne tik svetainėje
Paklaustos apie šių staliukų panaudojimo galimybes pardavėjos suskumba rodyti iš pažiūros nedidelius ir paprastus laminuotos plokštės praktiškus staliukus – pakeliamu stalviršiu. Pakėlus stalviršį žurnalinis staliukas tampa patogesnis ir atėjusiam svečiui, nes geriant kavą nereikia laikyti puoduko rankose ar žemai lankstytis. „Stalviršis galėtų ne tik pasikelti, bet ir išsiskleisti, – gūžčioja pečiais pardavėja. – Na, bent lietuviai dar tokių nesugalvojo.”
Pirkėjų poreikiams tenkinti yra sukurti žurnaliniai staliukai – barai, kavos staliukai ir net įmontuojami į svetainės baldų komplekto kampą. „Yra nedidelių staliukų, kurių viena iš panaudojimo galimybių – miegamajame kambaryje”, – pasakoja Dalia. Šie staliukai dažniausiai būna su ratukais, kad būtų patogu prie lovos pasidėti vieną kitą žurnalą ar kavos puoduką.
Mados Lietuvoje nevėluoja
Daugelio baldų pardavėjų teigimu, sunku pasakyti, iš kur atėjusi tokių žurnalinių staliukų mada. „Jie seniai žinomi ir naudojami visoje Europoje, taip pat Lietuvoje – nesame visai atsilikę nuo madų” – šypsosi vyriausioji „Baldų rojaus” pardavėja.
Parduotuvėse galima rasti ir staliukų, importuotų iš įvairiausių užsienio šalių: nuo tolimosios Kinijos ar Malaizijos iki arčiau mūsų esančios Italijos ar net Lenkijos.
Kaip teigia „Minijos baldų” atstovės, žurnalinius staliukus jie importuoja daugiausia iš Lenkijos ir parduoda juos kartu su svetainės baldais – kaip komplektą.