Kaip savivaldybių tarybos laikosi įstatymų, ar priimdamos sprendimus atsižvelgia į visų gyventojų sluoksnių interesus, nuo šiol stebės ne tik Vyriausybės atstovai apskrityse, bet ir apylinkių prokuratūrų pareigūnai. Vienas pirmųjų į savivaldybės tarybos posėdį išsirengė Vilkaviškio rajono vyriausiasis prokuroras Kęstutis Jasaitis.
Šįkart tai buvo labiau žvalgytuvės. „Mums rūpi klausimai, kurie palies gana didelę dalį visuomenės, tad dėl sprendimų gali kilti ginčų”, – pasibaigus tarybos posėdžiui LŽ pabrėžė Jasaitis.
Pasak jo, posėdžių stebėjimas vėliau gali praversti ginant viešąjį interesą teismuose. Prokuroro teigimu, Vilkaviškis neprilygsta Kaunui, Vilniui ar Klaipėdai – miestams, kuriuose itin daug diskusijų ir ginčų kyla dėl įvairių žemės grąžinimo problemų. Tačiau ir šio rajono apylinkės prokuratūrai jau teko keletą kartų kreiptis į teismą, kad šis pripažintų negaliojančiais kai kuriuos Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos sprendimus.
„Manau, mums stebint tarybos posėdžius sprendimai bus priimami kruopščiau išanalizavus pasekmes”, – sakė Jasaitis. Jis pripažino, kad prokurorai iš dalies dubliuos Vyriausybės atstovų apskrityse veiklą.
LŽ kalbinti Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nariai tikino nejaučiantys kokio nors didelio nepatogumo dėl to, kad jų darbą stebi prokuroras. „Labai gerai, jog dalyvauja. Bus mažiau intrigų, nepagrįstų kaltinimų”, – teigė ir Vilkaviškio rajono meras Algirdas Bagušinskas.
Važinėti į savivaldybių tarybų posėdžius ketina ir Marijampolės apylinkės vyriausiasis prokuroras Rimantas Bradūnas. Šiai prokuratūrai teks gerokai didesnis veiklos baras, nes į jos teritoriją įeina net trys savivaldybės – Marijampolės, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos.
Nurodymų lankytis savivaldybių tarybų posėdžiuose ir stebėti, kaip priimami sprendimai, abu prokurorai sulaukė iš Kauno apygardos prokuratūros. Pasak jos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio, tai buvęs rekomendacinio pobūdžio raštas, kuriuo apylinkių prokuratūros ragintos aktyviau naudotis įstatymų suteikta teise dalyvauti apskričių viršininkų ir savivaldybių tarybų posėdžiuose. „Tai nėra kas nors nauja, tik platesnis naudojimasis įstatymų suteiktomis teisėmis”, – aiškino Betingis.
Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro nuomone, dėl lankymosi savivaldybių tarybų posėdžiuose apylinkių prokuratūroms darbo ne itin pagausės, todėl tai nepareikalaus papildomų žmogiškųjų išteklių. Jei ateityje būtų išplėsti prokurorų įgaliojimai, tuomet būtų galima mąstyti ir apie papildomus specialistus. Įstatymų pataisos, suteikiančios prokurorams didesnius įgaliojimus ginant viešąjį interesą, šiuo metu jau rengiamos.