Buvęs kadrinis KGB darbuotojas Kęstutis Džiautas prašo iš valstybės priteisti 100 tūkst. litų už delsimą vykdyti Strasbūro teismo nurodymus
Vakar Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjo K.Džiauto skundą ir po dviejų savaičių paskelbs savo sprendimą. Buvęs KGB ir Generalinės prokuratūros pareigūnas reikalauja neturtinės žalos atlyginimo dėl to, kad Seimas per dvejus metus nepakeitė Liustracijos įstatymo nuostatos, pažeidžiančios Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją.
Tikėjosi išimties pritaikymo
K.Džiautas teismui skundžiasi, kad dabar galiojančio ir Europos Žmogaus Teisių Teismo sukritikuoto Liustracijos įstatymo nuostatos draudžia jam, kaip buvusiam KGB darbuotojui, įsidarbinti privačiame sektoriuje.
Pareiškėjas 1999 m. gegužę, po to, kai Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras paskelbė išvadą apie jo tarnybą 1985-1991 m. sovietinio saugumo – KGB – Lietuvos padalinio Lietuvos skyriuje, buvo atleistas iš darbo Generalinėje prokuratūroje. K.Džiautas iki to meto nuo 1991 m. vasario 11 d. Generalinėje prokuratūroje dirbo Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo skyriuje.
Dar 1999 m. K.Džiautas apskundė Generalinę prokuratūrą teismui nurodydamas, kad nuo 1985 m. iki 1991 m. jis tik studijavo specialioje KGB mokykloje Maskvoje, o 1990-1991 m. dirbo kaip nepriklausomos Lietuvos saugumo tarnybų informatorius ir dėl to jo atžvilgiu turėjo būti taikoma įstatymo išimtis. Jis taip pat teigė, kad jam pritaikyti įsidarbinimo apribojimai yra neteisėti.
Pagal įstatymą dėl buvusių SSRS KGB pareigūnų darbinės veiklos apribojimo asmenims, dirbusiems KGB struktūrose jau po nepriklausomybės paskelbimo 1990 m. kovo 11 d., draudžiama dešimt metų dirbti tam tikrą valstybinį ir kitokį darbą, įskaitant ir tarnybą teisėsaugos institucijose.
Apribojimai nesuderinami su konvencija
1999 m. K.Džiautas buvo pasiekęs vieną pergalę – Aukštesnysis administracinis teismas nurodė jį grąžinti į darbą Generalinėje prokuratūroje, tačiau aukštesnės instancijos teismai nusprendė, kad nėra įrodyta, jog K.Džiautas paskutiniais tarnybos KGB mėnesiais buvo Lietuvos saugumo informatorius, o dėl to jis iš darbo Generalinėje prokuratūroje buvo atleistas pagrįstai.
Vėliau K.Džiautas kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą, kuris jo bylą nagrinėjo kartu su tokio paties likimo buvusio Šiaulių mokesčių inspekcijos darbuotojo Juozo Sidabro skundu. 2004 m. liepą Strasbūro teismas pripažino, kad Lietuva, ribojanti buvusių KGB pareigūnų teises dirbti privačiame sektoriuje, pažeidė Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją.
Teismo nuomone, toks draudimas yra neproporcinga priemonė, prieštaraujanti net keliems minėtos konvencijos straipsniams. Po tokio Strasbūro teismo sprendimo Lietuva buvo įpareigota kuo greičiau pataisyti savo įstatymus, kad prieštaravimų neliktų, tačiau naujojo Liustracijos įstatymo priėmimo procesas Seime vis stringa.
Gresia Europos Tarybos sankcijos
Valstybei atstovaujanti Margarita Šakalytė vakar Vilniaus apygardos administraciniame teisme tvirtino, kad nauji įstatymai, derantys prie konvencijos nuostatų, netrukus bus priimti, o ieškovas K.Džiautas perdeda teigdamas, kad negalįs įsidarbinti kaip ir bet kuris Lietuvos pilietis.
Anot jos, K.Džiautas patyrė tik hipotetinę žalą, todėl jo prašymas priteisti iš valstybės 100 tūkst. litų yra nepagrįstas. Beje, Strasbūro teismas K.Džiautui jau yra priteisęs 7 tūkst. eurų (apie 24 tūkst. litų) neturtinės žalos kompensaciją. Tad, M.Šakalytės nuomone, neturtinė žala ieškovui jau buvo atlyginta.
Tuo tarpu K.Džiautas aiškino bandęs įsidarbinti viename banke ir draudimo bendrovėje, tačiau sulaukė neigiamo darbdavių sprendimo. Ieškovo teigimu, jeigu darbdaviai būtų jį įdarbinę, tuomet jiems būtų grėsusi administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė. Buvęs prokuroras taip pat sakė, kad dėl valstybės lėtapėdiškumo jis patyrė dvasinių sukrėtimų ir pažeminimą, sumenko jo reputacija.
Už delsimą reaguoti į Europos Žmogaus Teisių Teismo nurodymus Lietuvai dabar gresia Europos Tarybos sankcijos. Lietuva dėl Strasbūro teismo sprendimų nevykdymo Europos Taryboje bus svarstoma jau šį mėnesį.