Statistikos departamentas pernai sausio mėnesį atliko verslo sąlygų tyrimą, kurio objektu buvo pasirinktos 2002 metais susikūrusios ir tyrimo metu sėkmingai veikusios įmonės.
Paaiškėjo, kad aukščiausiuose pozicijose daugumą tebeišlaiko vyrai. Iš visų apklaustų verslininkų moterų vadovių dalis sudarė tik 25,8 proc.
Sėkmingai penkerius metus savo versle išsilaikę smulkaus ir vidutinio verslo įmonių vadovai – dažniausiai aktyvaus amžiaus žmonės, 65,1 proc. jų priklauso amžiaus grupei nuo 31 iki 49 metų. 67,4 proc. šių verslininkų turi aukštesnįjį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą. 56,8 proc. dabartinių vadovų įgijo vadybinių įgūdžių ankstesnėje profesinėje veikloje, tačiau nevadovavo įmonėms. Tik 32,3 proc. verslininkų vyrų turėjo tiesioginės patirties versle, įgytos vadovaujant kitoms įmonėms. Iš viso patirties versle turėjo net 66,9 procentų verslininkų.
Net 82,9 proc. verslininkų savo verslą paskatino pradėti „noras būti šeimininku pačiam sau”.52,7 proc. įmonių buvo įkurtos panaudojus nuosavas, šeimos ar draugų santaupas, ir tik 15,5 proc. – panaudojus akcinį kapitalą.
Net 75,7 proc. verslininkų svarbiausia ir didžiausia kliūtimi steigiant įmonę paminėjo „tinkamų darbuotojų suradimą”. Kiek mažiau, 61,3 proc., verslininkų teigė, kad tai yra sunkumai, atsiradę vykdant teisinius, valstybinius, administracinius reikalavimus.
Paaiškėjo, kad 37,7 proc. įmonių savo produkciją parduoda tik savo veiklos vykdymo vietoje, 28,1 proc. įmonių gamina ar teikia paslaugas šalies rinkai. Vienos ar dviejų naujovių įdiegimą įmonėje kaip pažangą vertina 38,9 proc. moterų ir 44,6 proc. vyrų. Naują prekę ar paslaugą rinkai pristatė net 55,4 proc. verslininkų (54,5 proc. moterų ir 55,6 proc. vyrų).
44,5 proc. verslininkų mano, kad reikalingiausia paramos verslo plėtrai kryptis – mokesčių lengvatos pradedančioms veikti įmonėms. 18,7 proc. verslininkų nurodė lengvatinius kreditus ir 12,7 proc. – mokesčių administravimo tobulinimą.