Marionetės kratosi atsakomybės

Prielaidos, kad su A.Politkovskajos nužudymu yra susiję Čečėnijos milicininkai, sukėlė įtūžio audrą Maskvoje ir Grozne

JAV žmogaus teisių gynėjo ir žurnalisto pareiškimai, kad Aną Politkovskają nužudė promaskvietiškos Čečėnijos valdžios kontroliuojami milicininkai, sukėlė paneigimų bangą tiek Maskvoje, tiek Grozne.

Amerikiečiai nevykdė jokio skandalingo nusikaltimo tyrimo – jie tik pranešė, ką jiems sakė pašnekovai Maskvoje.

Šešėlis dviem VRM darbuotojams

Tarptautinės žurnalistų gynimo organizacijos vadovas Džoelas Saimonas ir JAV laikraščio „The Wall Street Journal” vyriausiasis redaktorius Polas Staigeris po susitikimo Maskvoje su Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnais surengė spaudos konferenciją, kurioje pranešė, kad „su A.Politkovskajos nužudymu gali būti susiję du Čečėnijos VRM darbuotojai, kurie yra tardomi”. Amerikiečiai teigė, kad tai jiems pranešė Rusijos URM pareigūnai.

Reakcija iš karto buvo audringa. Marionetinės Čečėnijos vyriausybės atstovai amerikiečių teiginius pavadino provokacija. Dž.Saimonas ir P.Staigeris vienu balsu gynėsi tvirtindami, kad jie pasakė tik tai, ką sužinojo iš Rusijos URM atstovų. Pastarieji tikino, kad amerikiečiai juos blogai supratę.

Tačiau nepriklausomo Maskvos dienraščio „Kommersant” teigimu, jokio nesusipratimo nebuvo. Laikraščio žurnalistai nustatė, kad du Čečėnijos VRM darbuotojai iš tikrųjų yra tardomi, kaip susiję su viena A.Politkovskajos publikacijų.

„Tie du darbuotojai gali būti susiję su A.Politkovskajos nužudymu, nes žurnalistė ketino paskelbti straipsnį apie tai, kad jiedu galimai dalyvavo Čečėnijos gyventojų kankinimuose”, – konstatavo „Kommersant”, cituodamas P.Staigerį, kuris tvirtino, kad būtent tokį teiginį jis išgirdo irgi iš Rusijos URM pareigūnų.

Čečėnijos prokuroras Valerijus Kuznecovas „Kommersant” žurnalistams patvirtino, jog pradėtos baudžiamosios bylos, kuriose dviem milicininkams gali būti pateikti kaltinimai „Čečėnijos gyventojų kankinimais”.

Kategoriški neigimai

Kremliaus numylėtinis, Čečėnijos premjeras Ramzanas Kadyrovas JAV žmogaus teisių gynėjo ir žurnalisto bei „Kommersant” pateiktas prielaidas kategoriškai atmetė, tvirtindamas, jog „mūsų milicininkai nekovoja su taikiais žmonėmis; milicijos paskirtis – kariauti su teroristais”.

Savo ruožtu Rusijos URM paskelbė oficialų pranešimą, kuriame valdingu tonu paneigė savo darbuotojų pareiškimus svečiams iš Amerikos. Pranešime sakoma, kad „Rusijos generalinė prokuratūra tiria kelias A.Politkovskajos nužudymo versijas, taip pat ir tą, kuri yra susijusi su žurnalistės profesine veikla”.

Čečėnijos VRM taip pat atsižegnojo nuo bet kokių šios žinybos darbuotojų veiksmų prieš žinomą žurnalistę.

Laikraščio „Novaja gazeta”, kur dirbo A.Politkovskaja, apžvalgininkas Viačeslavas Izmailovas, savarankiškai tiriantis savo kolegės nužudymo aplinkybes, kolegoms iš laikraščio „Nezavisimaja gazeta” pareiškė: „Versija, kad signalas nužudyti žurnalistę atėjo iš Čečėnijos, tebėra pagrindinė”.

Neutralūs apžvalgininkai mano, kad žurnalistės nutildymu amžiams buvo suinteresuoti tik tie, kuriuos ji demaskavo savo straipsniuose.

A.Politkovskaja buvo nušauta spalio 7-ąją Maskvoje. Ji ne kartą rašė apie kankinimus ir kitus žmogaus teisių pažeidinėjimus Čečėnijoje. Žurnalistės žudikai iki šiol nerasti.

Apie mirties eskadronus – pakuždomis

Bet Rusijos pareigūnai net nemėgino paneigti šiurpių skaičių, kuriuos spaudos konferencijoje pateikė JAV žmogaus teisių gynėjai. Per šešerius metus Rusijoje nužudyta trylika žurnalistų. Tik trimis atvejais įtariamieji buvo sulaikyti ir stojo prieš teismą.

Amerikos atstovų nuomone, Rusijos žurnalistai dirba „baimės atmosferoje” dėl to, kad šalyje viešpatauja „nebaudžiamumo klimatas”.

Rusijos ekstremaliosios žurnalistikos centro vadovas Olegas Panfilovas laikraščio „Novyje Izvestija” korespondentui sakė, kad „žurnalistus labiausiai engia valdininkai, kurie niekad nebijo, kad už savo veiksmus reikės atsakyti”.

„Žurnalistai persekiojami už jų nuomonę, už papasakotus anekdotus apie gubernatorius, net už straipsnius, kurie nebuvo paskelbti. Valdžia priėmė kovos su ekstremizmu įstatymą, pagal kurį kaltinamųjų suole jau atsidūrė septyni žurnalistai”, – sakė O.Panfilovas.

Rusija neduoda vizų maždaug keturioms dešimtims užsienio žurnalistų, kurie norėtų nuvykti į Čečėniją ir ten viską pamatyti savo akimis.

Kremlius virš neklusnios Šiaurės Kaukazo respublikos paskleidė propagandinę dūmų uždangą – padėtis ten esą stabilizuota.

Pačioje Čečėnijoje su vis didesniu siaubu tik pakuždomis kalbama apie mirties eskadronus, naikinančius visus, kurie priešinasi R.Kadyrovui, su Kremliaus pagalba besirengiančiam tapti prezidentu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.