Aplinkos apsaugos tarnybos inspektorių nusikaltimo vietose sulaikytiems brakonieriams tenka atsisveikinti ir su laimikiu, ir su nemenka pinigų suma.
Šią vasarą Tatulos upėje neteisėtai gaudę vėžius du panevėžiečiai buvo sučiupti nusikaltimo vietoje ir nubausti piniginėmis baudomis. Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos inspektorius Dalius Drevinskas sako, kad bausti tenka ne tik vietinius, bet ir iš visos šalies bei kaimyninės Latvijos čia plūstančius brakonierius. Biržų rajone tekančios Tatulos bei Apaščios upės – vėžingiausios Lietuvoje.
„Vėžius gaudyti draudžiama nuo spalio 15 iki liepos 15 dienos. Tuo metu brakonieriai ir važiuoja į Biržų rajoną, neteisėtai gaudo retus vandens gyvūnus – plačiažnyplius vėžius. Tarp brakonierių neretai pasitaiko ir panevėžiečių”, – teigia inspektorius.
Pavyksta pasislėpti
Gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai Biržų rajone ties Gaižiūnų kaimu sulaikė tinkliniais samteliais vėžius gaudžiusį panevėžietį V.J. Jis jau buvo sugavęs per 120 plačiažnyplių vėžių. Juos brakonieriui teko paleisti atgal į upę. Be to, skirta 450 litų bauda. Mažiau – 70 vėžių tinklaičiais neteisėtai pagavusiam kitam panevėžiečiui A.Ž. irgi teko paleisti ir dar sumokėti 300 litų baudą. Iš viso šį sezoną jau sugauti ir nubausti 12 neteisėtai vėžius gaudžiusių brakonierių.
„Aišku, visų brakonierių sugaudyti nepavyksta – jie išradingai slepiasi, sunkiausia juos kontroliuoti prie Latvijos sienos. Tuo labiau kad visame regione dirba tik keturi gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai. O pažeidimai – ne tik vėžių gaudymas. Brakonieriai gaudo žuvis tinklais, kitais neleistinais būdais, neteisėtai medžioja”, – sako inspektorius D.Drevinskas.
Rajone vėžių nėra
Regiono aplinkos apsaugos departamento Panevėžio rajono agentūros vyresnysis valstybinis inspektorius Rimantas Rudzevičius teigia, kad jų tarnybos inspektoriams vėžių gaudytojų bausti netenka. „Tai todėl, kad rajono vandenyse vėžiai nesiveisia, – sako R.Rudzevičius. – O ir tų vandenų nedaug – Lėvuo, Nevėžis ir septyniolika tvenkinių. Tačiau brakonierių ir čia užtenka”.
Vyresnysis inspektorius sako, kad per gegužės ir birželio mėnesius sučiupta keletas tinklus žvejybai stačiusių rajono gyventojų. „Liberiškio gyventojas V.S. bei jo draugė J.Š. sugauti statantys tinklus Liberiškio tvenkinyje, jiems skirta sumokėti po 200 litų baudos, – sako vyr. inspektorius. – Juodžio ežere neteisėtai žuvis tinklu traukti bandė M.V. ir R.K. iš Daniūnų. Gegužės mėnesį Nevėžyje ties Naujamiesčiu tinklus metė R.J., K.J. Visiems jiems skirtos baudos.
Už neteisėtą žvejybą tinklais, žeberklais ir kitais neleistinais būdais skiriama nuo 200 iki 700 litų bauda, už elektros įrangos ar sprogstamųjų medžiagų naudojimą keliamos baudžiamosios bylos. Medžioklės plotuose brakonieriauti sumaniusiems teks mokėti baudas nuo 800 iki 1500 litų”.
Vitalija Jalianiauskienė