Apie „Vaivos juostą” ir jos autorių

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje paminėtas prieškario kompozitorius impresionistas Vladas Jakubėnas (1904-1976) ir jo baletas „Vaivos juosta”

Vakaro rengėjos – Vlado Jakubėno ir Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugijos – priminė visuomenei iškilaus menininko gyvenimą, Jakubėno nuopelnus lietuvių profesionaliajai muzikai, kai jis tradicinę „rūtų darželio” stiliaus muziką praturtino tautiškumo ir modernizmo sinteze. Per vakarą skambėjo būtent tokios Jakubėno kompozicijos, parodyta archyvinė vaizdajuostė, kurioje JAV gyvenęs autorius apžvelgia savo kūrinius, sukurtus Lietuvoje.

Nesulaukė premjeros

Pagrindinis vakaro, per kurį buvo paminėtos 30-osios Jakubėno mirties metinės, akcentas – jo baleto „Vaivos juosta” klavyro pristatymas. Tragiškas šio kūrinio likimas. Pirmas „Vaivos juostos” variantas parašytas 1941 metais, tačiau rankraštis, kaip ir baletą ketinęs diriguoti Leiba Hofmekleris, žuvo per Antrąjį pasaulinį karą žydų gete. Antras baleto variantas, parašytas 1943-iaisiais, taip pat nepelnytai užmirštas, iki šiol nerado kelio į sceną. Šią spragą iš dalies užpildo naujas leidinys – baleto „Vaivos juosta” klavyras.

Jį pristačiusi Vlado Jakubėno draugijos pirmininkė Irena Skomskienė akcentavo, jog kūrinys, kaip lietuviškos dvasios atspindys, laiku išgelbėtas (jau sunkiai įskaitomas autoriaus rankraštis) ir turi sceninę perspektyvą. Baletas, kurtas per abi Lietuvos okupacijas (rusų ir vokiečių), nesulaukė savo premjeros.

Tautiškumas ir modernizmas

Skomskienė viliasi, kad į šį nacionalinį baletą atkreips dėmesį Lietuvos operos ir baleto teatro ar Lietuvos kultūros ministerijos vadovai.

Naują leidinį parengė smuikininkas Algis Uškevičius, prieš tai jis ilgai šifravo Jakubėno rankraštį, kompiuteriu perrašė visą trijų veiksmų baletą; Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Kompozicijos katedros aspirantas Sigitas Mickis surado trūkstamos muzikos „gabalus” ir parengė spaudai muzikinį „Vaivos juostos” fortepijoninį klavyrą.

Įspūdingai tą vakarą skambėjo tautiškumu ir modernizmu alsuojančio baleto „Vaivos juosta” fragmentai. LMTA profesorė Birutė Vainiūnaitė skambino egzotišką Baltųjų laumių šokį, šamanišką Miškinio solinį šokį, Vaivos variacijas, kitas ištraukas. Pianistė Virginija Daugirdienė grojo temperamentingąjį Mažojo velniuko šokį.

Gyvi prisiminimai

Minėjimą vedė LMTA Kamerinio ansamblio katedros vedėjas profesorius Petras Kunca. Tai jis 2001 metais pirmasis dirigavo „Vaivos juostą”, kurią atliko Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos pedagogų kamerinis orkestras.

Atsiminimais apie Jakubėną ir jo kūrybą dalijosi jo mokinys Algirdas Avižienis, Čikagoje lankęs į JAV emigravusio kompozitoriaus fortepijono klasę, profesoriai Jurgis Dvarionas ir Markas Petuchauskas, kiti renginio dalyviai.

Tą vakarą nuskambėjo ir Jakubėno harmonizuotas mažalietuvių choralas „Tyloj Tu švenčiamasis”, kurį giedojo Gražinos Petrauskaitės vadovaujamas choras „Giesmė”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.