Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgusi į Europos Komisijos skubiuosius pranešimus dėl nesaugių maisto produktų ir padažnėjusius žmonių salmoneliozės susirgimus, sugriežtino paukštienos ir jos produktų kontrolę Lietuvos rinkoje.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Rizikos ir kokybės valdymo skyriaus vedėjo Rolano Kliučinsko, 2004-2006 m. išaiškinti 22 atvejai dėl nesaugių lenkiškų paukštienos produktų Lietuvos rinkoje. Per šiuos metus nustatyta Salmonella patogeninių štamų – S. typhimurium, S. infantis, S. enteritidis, S. bardo, S. saint paul, S. Sircho.
R. Kliučinsko teigimu, atsižvelgus į padidėjusį lenkiškos paukštienos įvežimą į Lietuvą sugriežtinta paukštienos ir paukštienos gaminių kontrolė Lietuvos rinkoje. „Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dėl padažnėjusių salmoneliozės protrūkių dar labiau sugriežtino paukštienos ir jos produktų kontrolę, kurios metu nustatė, kad dažniausiai pagrindinis salmonelių užkrato šaltinis yra paukštiena ir jos gaminiai”, – sakė R. Kliučinskas.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, vykdydami 2006 m. patvirtinamųjų maisto produktų mėginių planą, atrinko 20 paukštienos mėginių iš Lietuvos prekybos vietų – atšaldytus viščiukų broilerių ketvirčius, blauzdeles ir sparnelius, kalakutienos ketvirčius, mechaniškai atskirtą paukštieną. Atlikus mėginių tyrimus Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje ir Klaipėdos apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratorijoje nustatyti 9 Salmonella teigiami atvejai.
„Iš prekybos įmonių atrinktuose 9 atšaldytuose viščiukų blauzdelių ir viščiukų sparnelių mėginiuose rastas Salmonella C1 grupės užkratas. Taip pat paukštienos mėginyje pirmą kartą Lietuvoje išskirtas Salmonella Hadar štamas. Šios produkcijos gamintojai – Lenkijos įmonės „Animex.Spo.Zoo” ir „Gorni i Synowie”, – komentavo Rizikos ir kokybės valdymo skyriaus vedėjas R. Kliučinskas. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba apie nesaugią paukštieną iš Lenkijos informavo Europos Komisiją skubių pranešimų apie nesaugius maisto produktus ir pašarus sistema RASFF.
Lietuvos paukštienos gamybos įmonės ir prekybos įmonės pagal patvirtintus savikontrolės planus privalo atlikti laboratorinius tyrimus. Tačiau, R. Kliučinsko tvirtinimu, siekdami kontroliuoti ir užtikrinti įvežamų ir prekyboje esančių paukštienos ir jos produktų saugą, numatoma laboratoriniams tyrimams dėl salmoneliozės imti daugiau paukštienos mėginių, o įvežėjus įpareigoti dažniau tirti padidintos rizikos įvežamus paukštienos produktus salmonelių atžvilgiu.
Pagal Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų nuostatas už produkcijos saugą yra atsakingi jos gamintojai ar importuotojai. „Verslininkai turi reikalauti, kad gamintojai tiektų produkciją be patogeninio užkrato. Tokios produkcijos tiekimas vartotojams sukelia padidintą riziką susirgti žarnyno infekcijomis. Vadovaujantis Maisto ir Produktų saugos įstatymais yra numatytos didžiulės baudos už nesaugių maisto produktų pateikimą į rinką”, – sakė R. Kliučinskas.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, į Lietuvą per 2006 m. dešimt mėnesių iš ES šalių buvo įvežta 24 767 t šviežios paukštienos. Nuo metų pradžios lenkiškos paukštienos įvežta du kartus daugiau: metų pradžioje vidutiniškai per mėnesį buvo įvežama 376,7 t šviežios paukštienos, tuo tarpu metų pabaigoje – 672,5 t per mėnesį.