Korupcijos šešėlis iš statybų verslo nesitraukia

Klestint abejotiniems viešiesiems konkursams, sąžininga statybininkų konkurencija kol kas lieka tik deklaracijose

Šią savaitę atskleisti įtartini medikų bei statybininkų sandoriai į viešumą vėl iškėlė korupcijos ir nesąžiningos konkurencijos statybos versle klausimą. Sveikatos apsaugos ministerija žada atidžiau stebėti pavaldžiose įstaigose vykdomus viešuosius pirkimus, o statybos įmones vienijančios organizacijos vadovas viliasi, kad kyšininkavimo mastus sumažins šiame ūkio sektoriuje didėjanti konkurencija.

Direktorius nemiega naktimis

Vienos stambiausių statybos kompanijų „Kaminta” generalinis direktorius bei savininkas Stasys Kaminskas vakar „Kauno dieną” tikino vis dar nieko nežinąs apie skandalingą tyrimą, kuris pradėtas įtarus, jog vienas iš „Kamintos” Vilniaus filialo vadovų davė kyšį dviem Vilniaus universiteto (VU) vaikų ligoninės medikams.

„Apie visą šią labai nemalonią istoriją žinau tik tiek, kiek skelbiama spaudoje. Aš pats iki šiol nesu apklaustas, man niekas informacijos apie vykstantį tyrimą neteikia”, – tvirtino įmonės vadovas.

Jis teigė nesikalbėjęs ir su savo pavaldiniu – Vilniaus filialo investicijų direktoriumi Eugenijumi Ramanausku, kuris įtariamas davęs kyšį medikams.

„Niekaip nesuprantu, kas ten galėjo atsitikti. Visas šis reikalas man yra labai neaiškus, nežinau, net ką ir galvoti. Pats naktimis nemiegu ieškodamas atsakymų”, – sutrikęs kalbėjo „Kamintos” generalinis direktorius.

E.Ramanauskas įmonėje dirba jau šeštus metus. S.Kaminskas nebuvo linkęs girti šio darbuotojo ir neslėpė, jog pastaruoju metu nebuvo visiškai patenkintas pavaldinio veikla.

„Tačiau kol kas neturiu jokio pagrindo jo atleisti. Lauksiu tyrimo išvadų”, – teigė bendrovės savininkas.

Ligoninė liko skolinga

Kaip jau rašėme, vienas iš „Kamintos” Vilniaus filialo vadovų įtariamas davęs 20 tūkst. litų kyšį VU vaikų ligoninės direktoriui Genadijui Dolženkai bei jo pavaduotojui Vytautui Paulikui. Minėta suma gydymo įstaigos atstovams neva atsidėkojo už laimėtą konkursą įrengti modernią posėdžių salę, kurios darbų vertė – 245 tūkst. litų.

Tuo tarpu statybos įmonės savininkas S.Kaminskas „Kauno dienai” teigė nieko negirdėjęs apie naujus užsakymus Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje. Anot jo, gydymo įstaiga, kur įmonė atliko remonto darbus, liko nesumokėjusi statybininkams.

„Ligoninė su mumis iki galo neatsiskaitė, nes neturėjo pinigų. O be jų neįmanoma planuoti naujų statybų”, – svarstė S.Kaminskas ir pridūrė, kad įmonės Vilniaus filialas yra savarankiškas padalinys, kurio vadovai patys priima sprendimus.

„Apie tokius gana nedidelius užsakymus aš niekada nesu informuojamas. Mūsų įmonei 100 ar 200 tūkst. litų vertės užsakymai nėra dideli”, – akcentavo Kauno įmonės savininkas.

Užvakar „Kamintos” Vilniaus filialo direktorius Ovidijus Kosas „Kauno dienai” patvirtino, jog minėtoje ligoninėje atliekami statybos darbai ir įrenginėjama viena auditorija su moderniais inžineriniais įrenginiais – šaldymo, ventiliacijos sistemomis. Užsakymo vertė siekia 200 tūkst. litų.

Griežčiau kontroliuos

Pirmadienį Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas nušalino nuo pareigų VU vaikų ligoninės direktorių be jo pavaduotoją, kuriems Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai pareiškė įtarimus dėl kyšio paėmimo ir piktnaudžiavimo tarnyba. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė spaudai Odeta Rimkevičiūtė informavo, jog tą pačią dieną, vadovaujantis teismo nutartimi, minėti asmenys buvo nušalinti nuo pareigų, įstaigai paskirtas vadovauti laikinasis vadovas.

Įtariamieji, dar prieš oficialiai sustabdant jų įgaliojimus, spėjo išeiti atostogų, tačiau į darbą jie negalės grįžti iki lapkričio 18 dienos.

„Jokių kitų priemonių bei veiksmų imtis neplanuojama. Bus laukiama teisėsaugininkų išvadų. Tačiau po tokių faktų paviešinimo planuojama griežtinti viešųjų pirkimų kontrolę ministerijai pavaldžiose įstaigose”, – „Kauno dienai” tvirtino SAM atstovė.

Šiuo metu yra baigiamas kurti Kovos su korupcija skyrius, kurio darbuotojai kontroliuos, kaip ministerijai pavaldžios įstaigos organizuoja viešųjų pirkimų konkursus.

Užsakymų netrūko

Daugiau kaip dešimtmetį veikianti statybos bendrovė „Kaminta” yra viena didžiausių šio ūkio sektorių įmonių Lietuvoje. Ji vykdo ne tik stambių visuomeninių ir pramoninių objektų statybą, bet ir rekonstruoja kultūrinių vertybių paveldo pastatus. Per pastaruosius metus „Kaminta” vykdė nemažai valstybės institucijų užsakymų: rekonstravo Teisingumo ministerijos bei Valstybės kontrolės administracinius pastatus, renovavo Centrinio valstybės archyvo pastatą. Šiuo metu Kaune įmonė remontuoja Akademinį dramos teatrą, Geležinkelio stotį, Vidaus reikalų ministerijos vidaus tarnybos mokymo centrą, stato Kauno medicinos universiteto Kardiologijos klinikos korpusą.

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas pripažino, kad „Kaminta” yra viena stambiausių šalies statybos bendrovių, kuriai nuskambėjusi istorija nedaro garbės.

„Tokie faktai meta šešėlį visam statybos verslui. Mūsų asociacija jau ne kartą deklaravo ir pasisakė už sąžiningo verslo principus, kad nebeliktų daugialypių blogybių – atlyginimų vokeliuose, nesąžiningos konkurencijos. Tokiems faktams ištirti asociacijoje yra įkurta Etikos komisija, tačiau į ją niekas nesikreipia”, – apgailestavo A.Šeštakauskas.

„Juodasis verslas” tebeegzistuoja

Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas teigė neturįs informacijos apie teisėsaugininkų vykdomą tyrimą.

„Tačiau man kelia abejonių spaudoje paskelbti faktai, esą 20 tūkst. litų kyšis duotas dėl to, kad remontui skirtos išlaidos buvo padidintos 50-ia tūkstančių. Nežinau, ar tai iš tiesų vyko, tačiau tokie skaičiai atrodo keistai”, – svarstė A.Šeštakauskas, vylęsis, kad visus galutinius taškus sudės teisėsaugininkai.

Pašnekovas pripažino, jog „juodasis verslas” statybose tebeegzistuoja, tačiau jo mastai po truputį mažėja.

„Anksčiau, kai į konkursą suplūsdavo dvidešimt statybos kompanijų, buvo daugiau sąlygų korupcijai klestėti. Pasitaikydavo atvejų, kai projektą, vertą 10 milijonų, laimėdavo bendrovė, pasiūliusi perpus mažiau. Tai akivaizdus blefavimas. Tačiau šiuo metu, kai statybos darbų užsakymų daugėja, o įmonių pajėgumai yra riboti, viešieji konkursai turėtų vykti daug skaidriau. Manau, kad, susibalansavus pasiūlai ir pajėgumams, tokie neigiami reiškiniai turi nykti sparčiau”, – teigė asociacijos vadovas.

Lina Navickaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.