Pasirūpinkime širdies ir kraujagyslių ligų prevencija

Statistikos duomenimis, Lietuvoje didžiausias gyventojų mirtingumas yra nuo kraujotakos sistemos ligų.

Pernai nuo širdies ir kraujagyslių (dažniausiai nuo išeminės širdies) ligų mirė 23,8 tūkst. gyventojų. Kasmet didėjant gyventojų mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų aktualesne tampa ir šalyje vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa.

Ne tik Vakarų šalyse, bet ir Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligas provokuoja netinkama mityba (vartojame daug riebalų, druskos, aštrių prieskonių, mažai aliejaus, lengvo skaidulinio maisto), ilgalaikis stresas, blogi įpročiai (rūkymas, alkoholis), nesveikas gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris ir t.t.

Ką reikėtų apie tai žinoti apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu? Visų pirma dėl širdies ir kraujagyslių ligų nemokamai gali pasitikrinti 50-65-erių metų amžiaus moterys ir 40-55 metų amžiaus vyrai. Netrukus sueis vieni metai, kai šios programos paslaugos yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Beje, šios programos vykdymui šiemet skirta 2,5 mln. Lt.

Prevencinės programos tikslas – mažinti gyventojų sergamumą tokiomis širdies ir kraujagyslių ligomis kaip krūtinės angina, miokardo infarktas, smegenų išemija, insultas, periferinių arterijų trombozė. Taip pat svarbu tirti ir stebėti pacientus, kurie serga ateroskleroze ar cukriniu diabetu, nes pastarosios ligos žymiai padidina širdies ligų tikimybę.

Širdies ir kraujagyslių prevencinėje programoje pirmiausia pradėjo dalyvauti Kauno medicinos universiteto klinikos, Kalniečių poliklinika ir UAB „Saulės šeimos medicinos centras”. Vėliau prisijungė Dainavos ir Šilainių poliklinikos, Garliavos, Prienų rajono, Jonavos ir Jonavos rajono Bukonių, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centrai, privačios Kauno miesto įstaigos: UAB „Šilainių šeimos sveikatos centras”, UAB „Vita longa”, D. Vaikšnienės šeimos klinika, UAB „Vesrada”, UAB „Kalniečių poliklinika”, taip pat Raseinių rajono IĮ. M. Tamaliūno šeimos klinika, Kauno rajono VšĮ „Babtų šeimos medicinos centras” ir Marijampolės V. Kazlienės IĮ „Jūsų sveikata”.

Netrukus į šią programą įsijungs dar aštuoniolika naujųjų Kauno apskrities gydymo įstaigų.

Visą informaciją apie galimybę pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų turi suteikti šeimos gydytojas toje įstaigoje, kuri dalyvauja šioje prevencinėje programoje.

Jei pageidausite pasitikrinti poliklinikose ar šeimos centruose, jums bus nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, daroma elektrokardiograma ir atliekami kiti reikalingi tyrimai, kurie padės išsiaiškinti, ar esate rizikos grupėje, t.y. ar egzistuoja realus pavojus susirgti širdies kraujagyslių ligomis. Jei tai pasitvirtins, šeimos gydytojas pacientą turėtų siųsti į specializuotus širdies ligų prevencijos padalinius atlikti išsamesnius tyrimus. Šiuo metu Lietuvoje yra du padaliniai: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose bei Kauno medicinos universiteto klinikose, kur pacientai yra konsultuojami ir toliau tiriami.

Patikros metu nemokamai nustatomi rizikos veiksniai, parengiamos gydymo rekomendacijos. Kai tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra gana didelė, pacientui užtikrinama ilgalaikė prevencinė priežiūra bei atliekami pakartotiniai tyrimai.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, per šių metų sausio – rugsėjo mėnesius programos paslaugoms apmokėti panaudota 345 tūkst. Lt, t.y. tik 18,4 proc. šiam laikotarpiui skirtų lėšų. Nors nuo šių metų gegužės mėnesio teikiamų paslaugų bazinės kainos padidėjo, programa įsibėgėja lėtai. Sudaryta darbo grupė siekia, kad ši programa pacientų labui būtų vykdoma aktyviau.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.